لوگو امرداد

تاریخچهی نام و فرهنگ رامهرمز، در «امرداد» ٣٥٢

امرداد ٣٥٢«رامهرمز»، نام یكی از شهرهای تاریخی خوزستان است. این‌كه چرا به این نام خوانده می‌شود عنوان گزارشی است با نام «تاریخچه‌ی نام و فرهنگ رامهرمز» كه در رویه‌ی تاریخ «امرداد» ٣٥٢، چاپ شده است.

در این نوشتار کوشش شده تا تاریخچه‌ی نام شهرستان رامهرمز، بر پایه‌ی نوشته‌های تاریخ‌نگاران اسلامی و هم‌چنین، با توجه به یافته‌های باستانی پیش از اسلام واکاوی شود تا هر گونه گنگی درباره‌ی نام این شهر تاریخی از میان برود.

خوزستان در جنوبی‌ترین استان کشور جای گرفته است، نام خوزستان گویا به معنی سرزمین خوزی‌ها یا هوزی‌ها است و شهر اهواز(یا همان «هرمَزد اردشیر» پیشین)، مرکز کنونی آن برشمرده می‌شود.دشت رامهرمز نیز در جنوب خاوری(:شرقی) خوزستان و نزدیک به 95 کیلومتر دورتر از اهواز است. جایگاهاین دشت نشان می‌دهد که دگرگونی‌های آن در گرو پیوندهای فرهنگی و اقتصادی دشت شوشان با کانون‌های جمعیتی زاگرس، به ویژه گستره‌ی انشان در فارس، بوده است. رامهرمز میانجی فرهنگی میان کوهستان و دشت‌های پست خوزستان نیز دانسته شده است. از گذشته‌های دور تا سال‌های کنونی… . 
«امرداد» شماره‌ی ٣٥٢ از ٢٢ آبان‌ماه در روزنامه فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان است. برای اینكه امرداد را پیش از چاپ بخوانید، می‌توانید مشترك الكترونیكی  امرداد شوید.

به نوشتار امتیاز بدهید.
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1401-11-10