لوگو امرداد

تصویب طرح جامع پارک مارکار یزد

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری یزد از تصویب طرح جامع پارک مارکار*، در کمیسیون بررسی و تصویب طرح‌های عمران شهری خبر داد.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری یزد اولویت طراحی پارک مارکار را توجه به ایجاد فضاهای فرهنگی، ورزشی و محل اجتماعات خانوادگی بیان کرد. بازپیرایی پارک مارکار یزد در راستای توسعه فضای سبز و بهره‌مندی از محل مناسب برای گذران اوقات فراغت، کاهش آلایندگی زیست‌‌بوم و کاهش آلودگی هوا، از روزهای پایانی سال 1397 خورشیدی آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری، سرپرست این معاونت از تصویب طرح جامع پارک مارکار در بیست و دومین جلسه کمیسیون بررسی و تصویب طرح‌های عمران شهری خبر داد. حجت فلاح در خصوص روند طراحی این بوستان گفت: فرآیند طراحی بوستان مارکار از اواخر سال ۹۷ آغاز گردید و با توجه به وسعت پارک پس از مشخص شدن کلیات طرح، بخش‌بندی قسمت‌های مختلف پارک انجام شد و طراحی با جزییات برای هر فضا صورت گرفت. وی دلیل این کار را علاوه بر مساحت ۳۱ هکتاری پارک و وجود برخی تعارضات در زمین آن، سرعت بخشیدن به اجرایی شدن کار عنوان کرد و گفت پس از تکمیل طراحی هر بخش، طرح آن مصوب و برای اجرا به مرجع مربوطه ابلاغ شد و در نهایت نیز طرح جامع پارک طی بیست و دومین جلسه بررسی و تصویب طرح های عمران شهری مصوب گردید.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری درخصوص مبنای طراحی این مجموعه گفت: با توجه به مساحت بالای این بوستان و پتانسیل های موجود در مجموعه از جمله دریاچه بزرگ در میانه پارک و دسترسی‌های خوبی که برای این مجموعه وجود دارد تلاش شد تا به نحو مناسبی فضاهایی برای اجتماعات خانوادگی، برگزاری رویدادهای فرهنگی و ورزش‌های انفرادی و گروهی در طرح لحاظ شود. وی اولویت‌های اجرایی این مجموعه را بخش ورودی پارک، مجموعه زمین‌های ورزشی ساحلی و سینما روباز پارک اعلام کرد و افزود جهت کاهش مدت زمان اجرا، مراحل تهیه و تصویب طرح این بخش‌ها به‌صورت ویژه صورت گرفته است و عملیات اجرایی این بخش‌ها آغاز شده است.

زهراالسادات بکاء مدیر پروژه پارک مارکار نیز درخصوص سایر فضاهای طراحی شده در این مجموعه گفت: طراحی این مجموعه به عنوان یک فضای چند منظوره شهری بوده است و بر همین اساس مواردی نظیر مسیرهای دوچرخه، استفاده از گردش آب در فضای پارک، پاتوق‌هایی برای اجتماع افراد، اصلاح فضای اطراف دریاچه برای حضور خانواده‌ها، زمین های ورزشی ساحلی و اسکیت، فضاهای بازی خلاقانه برای کودکان، کمپ استقرار مسافر و سالن چند منظوره جهت برگزاری نمایشگاه‌های فصلی در آن لحاظ شده است.

————
*پشوتن‌جی دوسابایی مارکار بازرگان و نیکوکار پارسی هند بود که دارایی خود را برای بنیان امکانات رفاهی، فرهنگی و آموزشی زرتشتیان ایرانی دهش کرد و بسیاری از بخشش‌های او در شهرهای یزد و کرمان و تهران به یادگار مانده است. او در زندگی شخصی پس‌انداز می‌کرد تا برای هم‌میهنان خود در ایران به بهره برساند. این بزرگمرد جاودان‌نام، همه توانایی مالی خود را برای آبادانی ایران به کار گرفت.

پارک مارکار 3 1 پارک مارکار 6 پار ک مارکار 3 پارک مارکار 2 پارک مارکار 3 پارک مارکار 9 پارک مارکار 8

پارک مارکار 12 پارک مارکار 13

پارک مارکار 11

پارک مارکار 1  پارک مارکار 2.JPG

 فرتورها برگرفته از تارنمای شهرسازی یزد است.

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-03-17
امرداد