تارنمای خبری امرداد

آیین سالگرد درگذشت اشوزرتشت وخشور؛ گهنبار خانه یزد‎

آیین سالگرد درگذشت اشوزرتشت اسپنتمان به مانند سال‌های گذشته، خیر ایزد از ماه دی با نیک‌اندیشی خانواده روانشاد خسرو موبد فریدون صداقت در گهنبارخانه یزد برگزار شد.

گهنبارخوانی آیین درگذشت اشوزرتشت، نخستین وخشور یکتاپرستی، را موبد کاووسیان‌زاده بر دوش داشت. در راستای رعایت شیوه‌نامه‌ی بهداشتی دوران کووید-19 آیین گرامیداشت یاد اشوزرتشت، بامداد آدینه پنجم دی‌ماه 1399 خورشیدی بدون گردهمایی آیینی زرتشتیان برگزار شد.
این مکان سپندینه آتشکده و گهنبارخانه بیش از صد سال گذشته از سوی روانشاد موبد رستم دستور صداقت در محله‌ی دستوران برای انجام کارهای آیینی و نوزودی و عروسی و آیین گهنبار و سال و پرسه ساخته شد و تاکنون بیش از صد سال خانواده موبد فریدون موبد رستم آن را نگهداری کرده و می‌کنند.
فرزانه نیکوکار شادروان رستم موبد خسرو صداقت در سال 1295 خورشیدی برای تربیت فرزندان زرتشتی دبستان دینیاری را پایه‌گذاری کرد که ازسال 1316 تا 1328 خورشیدی سه کلاس دبیرستان به آن افزود ولی ازسال 1330 پس از دو سال تعطیل به کوشش فریدون پیشدادی و سرپرستی میزرا سروش لهراسب و مدیریت اسفندیار کاویانی بازگشایی شد و اینک تنها مدرسه ویژه زرتشتیان یزد است.
گهنبارخانه که در گویش مردم به آن « گهنبار خانه» گفته می‌شود، جایگاهی برای برگزاری آیین داد و دهش است که گونه‌ای از وقف به شمار می‌آید . گهنبارخانه موبدان در کوچه دبستان دینیاری یکی از نامی‌ترین آن‌هاست.

زنده‌یاد مهیار فرزانه، رکاب‌زن ملی‌پوش

فرتورها از کوشا جمشیدی کلانتری است.

4090

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید