لوگو امرداد
امروز تیر ایزد سیزدهم بهمن‌ماه زرتشتی؛ هفتم بهمن‌ماه خورشیدی

سالروز پیوستن ایران به قرارداد جهانی آزادی تبادل افکار یونسکو

afkarامروز فرخ روز تیر ایزد و بهمن‌ماه به سال 3758 زرتشتی، هفتم بهمن‌ماه 1399 خورشیدی 26 ژانویه 2021 میلادی

در چنین روزی هفتم بهمن‌ماه سال 1344 خورشیدی ایران به قرار داد جهانی آزادی تبادل افکار یونسکو پیوست.

قرن بیستم دوران آزادی اطلاعات نام گرفت و با از هم پاشیدگی بازدارنده‌ها و ایجاد سازوکار ارتباط فرامرزی افراد با یکدیگر و جهانی شدن اقتصاد، فرهنگ، سیاست، افراد در فراروی ارتباطات بیشتری قرار گرفتند که پیش از این چنین امری بدین گستردگی سابقه نداشته است. یونسکو به عنوان نهاد بین‌المللی، تا‌کنون عهده‌دار چنین مسوولیتی بوده است.
ایران نیز در در سال 1344خورشیدی با پیوستن به این قرارداد کوشید خود را در مسیرهای مختلف اطلاعاتی پدید آمده، قرار دهد. درون‌مایه‎‌ی این قرارداد در زمینه‌ی حفظ و بسط عدالت، آزادی و حقوق انسانی، تعمیم آموزش و مبارزه با بیسوادی و ایجاد و گسترش ساختارهای رشد فرهنگ عمومی مانند گسترش احزاب سیاسی مختلف، آزادی مطبوعات، آزادی برپایی تجمعات است.
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد «یونسکو»، یک سازمان تخصصی سازمان ملل متحد است که با آرمان کمک به «ایجاد صلح، ریشه کن کردن فقر، توسعه پایدار و گفتگوی بین فرهنگی از طریق آموزش، علوم، فرهنگ، ارتباطات و اطلاعات» به وجود آمده است.

تیرایزد

ای نگار تیر بالا روز تیر

خیز و جام باده ده بر لحن زیر

روز «تیر ایزد» سیزدهمین روز هرماه و چهارمین ماه هر سال، در گاهشمار زرتشتی و چهارمین ماه از سال «تیر» نام گرفته است. تیر یا تیشتر، ایزد باران بوده و به یاری او کشتزارها سیراب از باران می‌شوند، همچنین نگهبان ستوران است. در اوستا «تیریشت» در نیایش ایزد باران است. ستاره عطارد تیر نامیده می‌شود و نیز تیری که در کمان نهند و بجهانند. ایرانیان باستان هنگام خشکسالی در این روز آیین ویژه‌ای برگزار می‌کردند و برای خواهش باران و پیروزی تیر ایزد بر دیو خشکسالی(اپوش) به در و دشت می‌رفتند و تیریشت می‌خواندند.

بخشی از یشت‌های اوستا درباره‌ی این ایزد است. تیر نام ستاره‌ای‌ است که امروزه آن ‌را «‌شعرای یمانی» یا به لاتین «سیریوس» (Silius) می‌نامیم.

سروده‌ی مسعود سعد سلمان، بر پایه‌ی کتاب بندهش

ای نگار تیر بالا روز تیر

خیز و جام باده ده بر لحن زیر

عاشقی در پرده‌ی عشاق گوی

راه‌های طبع خواه دل‌پذیر

اندرزنامه آذرباد مهراسپندان (موبد موبدان در روزگار شاپور دوم)

کودک به تیراندازی و نبرد و سواری آموختن فرست.

اندرزنامه آذرباد مهر اسپندان در سروده‌ی استاد ملک‌الشعرای بهار:

بفرمای بر کودکان روز (تیر) /نبرد و سواری و پرتاب

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-01
امرداد