لوگو امرداد

همازوری زرتشتیان کرج با آیین واج‌یشت و گهنبار چهره پایان سال

گهنبار کرج 5 768x633 1زرتشتیان کرج سپیده‌دم روز اهنود گاتابیو، با خواندن دورواج اوستای گهنبار همازور با آیین واج‌یشت به پیشواز گهنبار پایان سال، چهره همس پت میدیم گاه می‌روند.

انجمن زرتشتیان کرج به آگاهی می‌رساند؛ پیرو وچر دیدگاه دینی انجمن موبدان تهران و با تاکید بر به‌کارگیری همه‌ی نکته‌های بهداشتی و دوری از گردهمایی‌ در همه‌ی آیین‌ها، همانند چَهره گذشته موبد گودرز ماوندی و همکیشان کرج با خواندن درون گهنبار در خانه خود، در سپیده دم دوشنبه روز اهنود و گاتابیو گاهشماری زرتشتی برابر با 25 اسفندماه 1399 خورشیدی ساعت 5:30 بامداد در همازوری با آیین واج‌یشت گهنبار به پیشواز چهره همس پت میدیم گاه می روند.
با این یادآوری که آیین گهنبار چَهره همس پت میدیم نیز در روز سپنتمد و گاتابیو گاهشماری زرتشتی برابر با چهارشنبه ۲۷ اسفندماه خورشیدی ساعت ۱۰ بامداد برگزار می‌شود. همکیشان نیز می‌توانند در خانه خود با خواندن هر یک از بخش‌های اوستای گهنبار همازور شوند.

واج‌یشت گهنبار یکی از کهن‌ترین آیین‌ زرتشتی است که در شهرهای زرتشتی‌نشین به تایید انجمن موبدان برگزار می‌شود. موبدان در سپیده دم، پیش از آغاز هر چهره گهنبار، در مکان سپندینه یشت‌خانه‌ی آتشکده‌ی ورهرام، یسنا‌خوانی می‌کنند.
زرتشتیان گهنبار هَمَس‌پَت میدیم گاه را روزهای اهنود تا وهیشتوایش از ماه گاتابیو در گاهشمار زرتشتی برابر با 25 تا 29 اسفندماه خورشیدی برگزار می‌کنند.
ششمین و واپسین گهنبار سال، چَهره‌ی هَمَس‌پَت میدیم گاه، به گهنبار پنجه یا پنجی نامور است. واژه‌ی هَمَس‌پَت میدیم برابر شدن روز و شب معنی می‌دهد. این جشن در پنج روز پایانی هر سال برگزار می‌شود. این روزها نام جداگانه‌ای دارند که بخش‌های پنج‌گانه‌ی گات‌ها را یادآوری می‌کنند، به همین دلیل به روزهای برگزاری گهنبار پنجی، ماهِ گاتابیو نیز می‌گویند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-02