لوگو امرداد

کوی ارباب جمشید و آغاز اجرای تعاملی سیاره

4579518بستر مجازی اَپ-اجرای «سیّاره» در کوچه ارباب جمشید آغاز به کار کرده است. کوچه‌‌ی ارباب جمشید به نام یکی از نامداران زرتشتی تاریخ ایران، نامگذاری شده است.

خانه ارباب جمشید جمشیدیان، بازرگان زرتشتی نامور به ارباب جمشید در میانه‌های خیابان منوچهری، «در ضلع جنوب‌غربی میدانگاه قدیمی کوی ارباب جمشید دیده می‌شود. ارباب جمشید از راه درستی و پشتکار امین مردم بود و از هر طبقه اجتماعی – بازاریان و حتا درباریان برای کار‌های بازرگانی خود به ارباب جمشید رو می‌آوردند. از این‌رو در سال 1282 خورشیدی به فرنام (:لقب) رییس‌التجار زرتشتیان و دریافت نشان نایل آمد.
در رسانه‌ها از آغاز به کار بستر مجازی اَپ-اجرای «سیّاره» از چهارشنبه نهم تیرماه 1400 در کوی ارباب جمشید، خبررسانی شده است. «سیاره» در نخستین گام، به سراغ خیابان ارباب جمشید رفته و داستان این خیابان را در روایتی تاریخی-نمایشی، با اجرای بازیگران و صداپیشه‌گان در مدت زمان یک ساعت بازآفرینی کرده است. دوستداران در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانند شرکت در این اجرای تعاملی را تجربه کنند. درباره اَپ اجرای تعاملی «سیاره» می‌خوانیم:
اَپ‌-اجرای «سیاره»، یک بستر مجازی در قالب اپلیکیشن بوده که در آن گونه‌ای از نمایش‌های محیطی قابلیت اجرا دارند. سیاره از سوی گروه هنری نوآر به سرپرستی هادی کمالی مقدم و مینا بزرگمهر طراحی شده است. مینا بزرگمهر و هادی کمالی مقدم، زوج هنری-تئاتری و فیلمساز هستند که پیش از این نمایش‌های مختلفی را در مکان‌های نامتعارف با مخاطبان به اشتراک گذاشته‌اند.
این زوج هنری در تازه‌ترین فعالیت خود، به سراغ گونه‌ای از اجرا رفته‌اند که پیشنهاد تازه‌ای برای اهالی هنر و شهرگردی و به خصوص تئاتر در شرایط کرونایی و پساکرونایی است. اَپ-اجرای سیاره از علاقمندان به هنر اجرا دعوت می‌کند که برای شنیدن داستان مکان‌های مهم و تاریخی شهر، در آن مکان حاضر شده و با روشن کردن اپ و گذاشتن هدفونی در گوش خود در آن مکان قدم بزنند و داستان آنجا را در قالب یک نمایش شنیداری بشنوند.
سیّاره در اولین قدم، به سراغ خیابان ارباب جمشید رفته و داستان این خیابان را در روایتی تاریخی-نمایشی، توسط بازیگران و صداپیشه‌گان مختلف در مدت زمان یک ساعت بازآفرینی کرده است. علی عمرانی، اصغر پیران، فرناز تبریزی، آرش نعیمیان، جوانشیر بنیاب، علی تاجمیر، مجید نیرومند، مهسا شیخی، صادق حسین، اشکان لاهیجی و مینا بزرگمهر بازیگران و صداپیشه‌گانی هستند که در نقش شخصیت‌های تاریخی در این اجرا به ایفای نقش می‌پردازند. هادی کمالی مقدم نیز راوی داستان خیابان ارباب جمشید است. همچنین این اجرا با صداهایی ماندگاری هچون هوشنگ ابتهاج و خان‌بابا معتضدی همراه شده و سلیمان راستکار و اصغر همت نیز فرازهایی از قصه‌ی خود را در این خیابان روایت می‌کنند.
اَپ-اجرای سیّاره از امروز چهارشنبه نهم تیرماه اجرای خود را در خیابان ارباب جمشید آغاز می‌کند. علاقمندان به تجربه کردن نمایش شنیداری مکان‌محور خیابان ارباب جمشید می‌توانند با مراجعه به سایت تیوال از نحوه‌ی ورود به این اپلیکیشن مطلع شده و بلیت آن را خریداری کنند.
این نمایش در هر ساعتی از شبانه‌روز می تواند تجربه شود و افراد با یک بار خریدن بلیت می‌توانند حضور در این اجرای تعاملی را درساعات دیگر نیز تجربه کنند. از دیگر عوامل این اثر می‌توان به: مینا بزرگمهر و هادی کمالی مقدم (طراح، نویسنده و کارگردان)، صبا علیزاده (آهنگساز)، حسن شبانکاره (میکس صدا)، اشکان لاهیجی (مدیر اجرایی)، محمد مهمانچی (مشاور راهبردی)، استودیو حربی (طراحی گرافیک)، مهران گل‌محمدی، صبا سیداحمدیان (موشن‌گرافیک)، نگار مصطفوی، هادی کمالی مقدم، مینا بزرگمهر (ساخت تیزر و ویدئوکست)، صادق حسین (ضبط در استودیو پارکینگ)، دفتر توسعه‌ی محله‌ی بهارستان فردوسی، هادی کمالی مقدم، مینا بزرگمهر (پژوهش)، کیوب ۲۳ (طراحی وب اپلیکیشن) و حامد قریب (مشاور رسانه‌ای) اشاره کرد.
*گزارش برگرفته از همشهری آنلاین به نقل از ایسنا

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. خسته نباشند. من درست نفهمیدم چی شد. باید در خیابان ارباب جمشید باشی تا بتوانی داستان یا نمایش را بشنوی؟ یعنی اگر در جای دیگری باشی با اپلیکیشن ای ک نام برده شده نمی‌توانی داستان را بشنوی؟ در شهر دیگر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-03