لوگو امرداد
خبر فردا، ۱۳ شهریورماه

نشست «علوم سیاسی و ایران باستان»

در گاه‌شمار زرتشتی سال به ١٢ ماه ٣٠ روز بخش می‌شود كه هر روز به نامی آراسته است. فردا هجدهمین روز از ماه شهریور در گاه‌شمار زرتشتی است. نام این روز «رشن» است.

روز «رشن» که در اوستا «رشنو» آمده است؛ به چم(:معنی) دادگر است. رشن، ایزد درستی، دادگری و دادگستری است و نام یکی از ایزدان همکار امشاسپند امرداد، همراه با ایزدان مهر و سروش است.

ایزد رشن بر ضد راهزنان و دزدان است و در ستایش رشن، پس از ستودن دادار اورمزد رایومند فرهمند، اشاره به رشن ترازودار شده است. مسعودسعد پیرامون این ایزد می‌سراید: «روز رشن است ای نگار دلربای / شاد بنشین و به جام می‌گرای»

نماد این روز گل «نسترن» در دین زرتشتی است.

در زیر برخی از برنامه‌های فرهنگی فردا،  ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۵ خورشیدی آمده است:

 • نمایشگاه دیار هنر و عشقنمایشگاه نقاشی «دیار هنر و عشق» با نمایش ۵۰ اثر نقاشی آبرنگ و رنگ روغن از استاد سیف‌الله درخشان در فرهنگسرای ارسباران، میزبان هنردوستان است.
  دوست‌داران برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به نشانی؛ خیابان شریعتی، سیدخندان، خیابان جلفا، فرهنگ‌سرای ارسباران، گالری ۱ و ۳ بروند.

 

 • نشست علمی تخصصی «روز مردم شناسی» از ساعت ۱۴ تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه در تالار همایش‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که در ابتدای خیابان سی تیر، روبه‌روی موزه‌ی ملی جای دارد، برگزار می‌شود.
  این نشست با عنوان «مردم، حافظان فرهنگ و آگاهی» به کوشش پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و هم‌زمان با روز مردم‌شناسی و زادروز ابوریحان بیرونی برپا می‌شود.
  باشندگی در این برنامه برای همگان آزاد و رایگان است.

 

 • نشست علوم سیاسی و ایران باستاننشست «علوم سیاسی و ایران باستان» از سلسله پیش‌نشست‌های همایش کورش بزرگ از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در تالار حافظ در مجموعه‌ی خانه‌ی اندیشمندان ایران برپا می‌شود.
  دکتر حمید احمدی، دکتر داوود هرمیداس باوند و دکتر علی محمودی در این نشست به سخنرانی خواهند پرداخت.
  دوست‌داران برای باشندگی در این برنامه می‌توانند به نشانی؛ خیابان کریم‌خان، خیابان شهید نجات‌اللهی، خیابان ورشو، خانه‌ی اندیشمندان ایران بروند.
به نوشتار امتیاز بدهید.
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1401-11-10