لوگو امرداد
سندی بر تثبیت نام خلیج‌فارس

مروارید خلیج فارس ثبت جهانی شد

morvarid1مروارید خلیج فارس ایران در وایپو (سازمان جهانی مالکیت فکری) ثبت شد.

مدیرکل دفتر مالکیت فکری وزارت صنعت، معدن و تجارت از ثبت جهانی مروارید خلیج فارس و تثبیت نام خلیج فارس خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهدی میرصالحی با اشاره به ثبت جهانی مروارید خلیج فارس در وایپو گفت: خیلج فارس با پیشوند مروارید در سازمان مالکیت فکری به ثبت رسید. میر صالحی با بیان اینکه این اقدام به همت وزارت صنعت بوده است، افزود: فرایند ثبت دو ساله بوده است.

وی با بیان این‌که در گذشته تنها خلیج فارس مطرح بوده است، افزود: بر اساس سند ثبت «مروارید خلیج فارس» نامگذاری این خلیج به غیر از نام «مروارید خلیج فارس» خلاف قوانین بین‌المللی است.

به گفته وی، ثبت خلیج فارس از نوع ثبت حمایت از اسامی مبدا و نشان جغرافیا است، از این رو این حوزه، با منطقه‌ ثبت شده است.

میر صالحی با اشاره به روند ثبت جهانی مروارید خلیج فارس، یادآوری کرد: فرایند انجام ثبت دو سال قبل با تنظیم گزارش کارشناسی و تنظیم اظهار نامه مربوط آغاز شد.

وی افزود: پرونده این ثبت بر اساس قانون الحاق دولت ایران به موافقت‌نامه لیسبون در مورد حمایت از اسامی مبدا و ثبت جهانی آن مصوب مجلس و همچنین قانون الحاق دولت ایران به کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری مصوب سال 1380 مجلس تشکیل شد.

 

مدیرکل دفتر مالکیت فکری وزارت صنعت ثبت 6 محصول دیگر را از اقدامات دیگر این دفتر نام برد و یادآور شد: سنگ تراورتن محلات، انجیر استهبان استان فارس، زعفران قائنات، گز اصفهان، گز بلداجی و کشمش ملایر از دیگر محصولات ایرانی است که در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت رسید.

وی رتبه ایران در ثبت جهانی را چهارم ذکر کرد و یادآور شد: فرانسه، اسپانیا و چکسلواکی به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را در این زمینه دارند.

به گفته این مقام مسوول از سال 80 تاکنون تعداد 60 محصول ایرانی به ثبت جهانی رسیده است.

گفتنی است، بهترین مرواریدهای جهان در خلیج فارس یافت می‌شوند. راز درخشش بی‌مانند مرواریدهای خلیج فارس به گمانی به خاطر ترکیبات ویژه‌ی آب شور و شیرین نزدیک خشکی است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-29