تارنمای خبری امرداد
باشگاه جوانان زرتشتی مریم‌آباد برگزار می‌کند

پیکار تیرکمان به فرخندگی جشن تیرگان در نیایشگاه ستی‌پیر

باشگاه جوانان زرتشتی مریم‌آباد، به یاد جانفشانی آرش کمانگیر همزمان با خجسته جشن تیرگان پیکار تیرکمان برگزار می‌کند.

پیکار تیرکمان، ۱۰ تیرماه 1398 خورشیدی همزمان با جشن تیرگان در سه گروه سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در نیایشگاه ستی‌پیر برگزار‌می‌شود. 

دوستداران شرکت در پیکار تیرکمان تا هشتم تیرماه 1398 خورشیدی می‌توانند نام و نام‌خانوادگی ، تاریخ زادروز خود را  به شماره‌های ۰۹۱۳۲۵۰۵۷۷۰ یا ۰۹۳۶۰۸۱۶۱۹۹ به روش تلگرام یا واتساپ بفرستند. شرکت برای بانوان و آقایان آزاد است. یادبودی به برگزیدگان نخست تا سوم هر رده پیش‌کش خواهد شد.

زرتشتیان برابری نام روز و نام ماه در گاهشمار زرتشتی را جشن ماهیانه برگزار می‌کنند. جشن تیرگان یکی از جشن‌های ماهیانه است. جشن تیرگان بنابر گاهشمار زرتشتی روز تیر از ماه تیر، برابر با ۱۰ تیرماه در سالنمای رسمی کشور برگزار می‌شود.

سبب پیدایش جشن تیرگان نیز مانند بسیاری از آیین‌های دیگر در فرهنگ ایرانی با رویدادی سرنوشت‌ساز از تاریخ زندگی ایرانیان باستان هماهنگی یا پیوند یافته است.

گروهی این جشن را یادگار پیروزی ایرانیان بر تورانیان می‌دانند. زمان پادشاهی منوچهر پیشدادی، پس از به دست گرفتن بخش‌های بسیاری از سرزمین ایران از سوی سپاه افراسیاب، قرار بر این گذاشته شد که از سوی سپاه ایران از سرزمین تبرستان، تیری رها شود و در هر جا به زمین فرود آید، مرز ایران و توران شناخته شود. بنابراین آرش، جوان دلیر ایرانی، جان بر کف و با تمام توان تیری را از کمان رها ساخت. این تیر در باور استوره‌ایی از سوی ایزد باد همراهی شد و در کنار رودخانه‌ی جیحون بر درختی نشست و مرز ایران و توران را آشکار کرد.

به نوشتار امتیاز بدهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید