لوگو امرداد
پیشکش جایزه‌ی جهانی موسیقی به موسیقیدان ایرانی

جایزه‌ی «وومکس» به کیهان کلهر رسید

keyhan kalhorکیهان کلهرآهنگساز و نوازنده کمانچه و سه‌تار، نوزدهمین جایزه‌ی جهانی موسیقی «وومکس» را دریافت کرد. این نوازنده ایرانی پیش از این نیز به همراه گروه راه ابریشم برنده‌ی جایزه «گِرِمی» شده بود.

به گزارش ایسنا و به گفته‌ی تارنمای وومکس، برگزارکنندگان این رویداد، شوند (:علت) پیشکش این جایزه را به کلهر، تسلط و یگانگی مهارت این نوازنده چیره‌دست کمانچه در نوآوری و ایجاد زبان‌های تازه‌ی هیجان‌انگیز موسیقی و رساندن سنت موسیقی کلاسیک ایرانی به گوش مردم سراسر جهان، شمردند.

این تارنما در توصیف هنر کمانچه‌نوازی کلهر نوشته است: «برای کلهر، کمانچه صدای اوست. هنگامی که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته‌ی دور تا آینده پیوند برقرار می‌کند. کیهان کلهر در درازای زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای‌ِجایِ ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد پژوهش قرار داده است. او با موسیقیدان‌های دیگر فرهنگ‌ها نیز همچون شجاعت حسین‌خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده‌ی ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس با زبان موسیقی گفتمان داشته است. از این رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.»

این جایزه ۲۷ اکتبر امسال (پنجم آبان‌ماه 1398 خورشیدی) در بیست و پنجمین سالگرد بنیادگذاری وومکس در فنلاند به کیهان کلهر پیشکش شد. کلهر در این آیین همراه با اردال ارزنجان (موسیقیدان اهل ترکیه) و نوازنده‌ی «باغلاما» به اجرا پرداخت.

رویداد جهانی وومکس در سال ۲۰۱۶ نیز  میزبان اجرای مشترک این دو هنرمند بوده است.

جایزه وومکس که به عنوان جایزه جهانی موسیقی اکسپو شناخته می‌شود، در سال ۱۹۹۹ بنیادگذاری شده است. این جایزه از آغاز برای احترام و ارج نهادن به موارد برجسته موسیقی جهان در سطح بین‌المللی و با رویکرد تعالی موسیقی، اهمیت اجتماعی، موفقیت تجاری، تاثیر سیاسی و یک عمر دستاورد هنری معرفی کرده و بنیان نهاده است. هر سال نیز در ماه اکتبر همزمان با رویداد وومکس Womex  (رویداد نمایشگاهی موسیقی جهان) جایزه‌ای به یک نفر که شایسته این عنوان در جهان است داده می‌شود. از سال ۲۰۰۸ جایزه وومکس برای هنرمند و برای تعالی حرفه‌ای به هنرمندان پیشکش می‌شود. این جایزه سال گذشته کوارتت زهی کرونوس از آمریکا این جایزه را دریافت کرد.

کیهان کلهر پس از دریافت جایزه‌ی وومکس با آرزوی سلامتی برای استاد آواز ایران، محمدرضا شجریان جایزه‌ی خود را به وی پیشکش کرد.

کیهان کَلهُر (زاده‌ی سوم آذرماه ۱۳۴۲ خورشیدی در تهران و موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی کرد ایرانی و از نوادگان خوشنویس نام‌ور میرزا رضاى كلهر است. کمانچه ساز تخصصی کیهان کلهر است و در کنار کمانچه، تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان نیز می‌نوازد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-23