لوگو امرداد

میزد مینوی گهنبار آغاز سرما دو روز در رستم‌باغ برپا می‌شود

میزد مینوی گهنبار آغاز سرما دو روز در رستم باغ برپا می شودآیین گهنبار چَهره‌ی اَیاثرم گاه روزهای آغازین و واپسین چَهره در مجتمع رستم ‌باغ برگزار می‌شود.

گهنبارخوانی آغاز سرمای زمستان، روز اشتاد ایزد از ماه مهر در گاهشمار زرتشتی، برابر با شنبه 20 مهرماه 1398 خورشیدی از ساعت 10 بامداد در آدریان مجتمع رستم باغ برگزار می‌شود.
همچنین واپسین روز چهره‌ی گهنبار، انارام ایزد از ماه مهر، در گاهشمار زرتشتی برابر با چهارشنبه 24 مهرماه 1398 خورشیدی از ساعت 10 بامداد در آدریان مجتمع رستم‌ باغ آیین گهنبارخوانی برگزار می‌شود.
زرتشتیان می‌توانند برای همازوری و هم بهره شدن از مِیَزد (:مهمانی) گهنبار در مجتمع رستم‌ باغ تهران‌پارس گردهم آیند.

نام چهارمین چَهره‌ی گهنبار از واژه‌ی اوستایی آیاثریمه به چم (:معنی) آغاز سرمای زمستان گرفته شده است. این گاه در باور زرتشتیان هنگامه‌ی آفرینش گیاهان و رُستنی‌ها از سوی پروردگار است و به این انگیزه برای بزرگداشت آن جشن وشادی برپا می‌کنندو بر سفره‌ی آیینی گیاه سبز مانند «مورد» می‌گذارند. چهره ایاسرم، چهارمین چهره از گهنبار است که برپایه‌ی گاهشمار زرتشتی از روز اشتاد ایزد تا انارام ایزد در گاهشمار مزدیسنی برابر با 20 تا 24 مهرماه در سالنمای رسمی کشور است. ایا(ائیوی) به چم(:معنی) بر، بالا و رو است و بخش دوم به چم سرودن و خواندن است. ایاسرم به آغاز سرما اشاره دارد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-09-16