لوگو امرداد
در نشست آموزشی سازمان زنان زرتشتی گفته شد:

حفظ سلامت مغز محور اصلی پیشگیری از آلزایمر

نشست آموزشی سازمان زنان  زرتشتی با عنوان شناخت بیماری آلزایمر و پیشگیری از آن همزمان با ماه جهانی آلزایمر در تالار خسروی برگزار شد.

منیژه احمدی، کارشناس ارشد پرستاری پیرامون دمانس و انواع آن، بیماری آلزایمر، روند آسیب به مغز در مراحل مختلف، عوامل خطرساز بیماری و راه‌های تشخیص بیماری و راهکارهای پیشگیری آگاهی‌رسانی کرد.

منیژه احمدی در آغاز به شناسایی بیماری پرداخت: دمانس به اختلال شناختی، افت حافظه اختلال در تفکر اختلال در تکلم یا مجموعه‌ای از همه‌ی این‌ها گفته می‌شود و به دو دسته‌ی برگشت پذیر و برگشت‌ناپذیر تقسیم می شود.

 وی در ادامه افزود: دمانس عروقی به دلیل سکته‌های مغزی پیش می‌آید. در بیماری پارکینسون اندازه‌ی مغز از حد طبیعی کمتر و کوچکتر است. تخریب پیشرونده بافت مغز است و در هیپوکامپ، محل یادگیری صدمه ایجاد می کند و سلولهای مغز از بین ‌می‌رود.

 این کارشناس ارشد پرستاری عوامل خطرساز بیماری آلزایمر را برشمرد: از عوامل خطرساز، سن بالای 60 سال و دوران سالمندی است. پیشینه‌ی خانوادگی، هر عاملی که بیماری قلبی را باعث شود، ضربه به سر که منجر به بیهوشی شود، بانوان بیشتر مبتلا می‌شوند چون طول عمر بیشتری دارند، مصرف مواد مخدر، کم تحرکی، بیهوشی، پیشینه‌ی افسردگی، استرس‌های روانی و اجتماعی، کمبود یک سری ویتامین‌ها، اختلال در خواب، توهم و هذیان، سرگردانی، وابستگی شدید و اشکال در حافظه‌ی کوتاه مدت

منیژه احمدی به نشانه‌های ابتلا  که هنگام بروز اختلال دمانس دیده می‌شود اشاره کرد: اختلال در حافظه کوتاه مدت اختلال در فعالیت‌های عادی و روزمره، اختلال در کلام، در مکان، ضعف و یا کاهش در تصمیم‌گیری و قضاوت، اختلال در تفکر ذهنی مانند حساب کتاب کردن پول، به جا گذاشتن اجسام در جایی که هیچ ارتباطی با وسیله ندارد، از دست دادن انگیزه از نشانه‌های بروز بیماری است.

وی گفت‌وگوی آموزشی را با توضیح درباره‌ی نشانه‌های مراحل بیماری ادامه داد و گفت:  بیماری دمانس مانند هر بیماری مراحلی را می گذارند تا به پایان برسد. دمانس سه مرحله دارد. مرحله‌ی نخست ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد. البته تفاوت‌های فردی را نیز باید در نظر گرفت. این مرحله به صورت تدریجی پیش می‌رود. اختلال در تکلم، اختلال در حافظه‌ی کوتاه مدت، حالت گیجی سردرگمی و افسردگی از نشانه‌های مرحله‌ی نخست بیماری است.

مرحله‌ی دوم یک مرحله‌ی سخت است هم برای خود بیمار و هم برای اطرافیان. فرد بیمار نیازمند دیگران است . این مرحله دو تا ۱۰ سال طول می‌کشد. بیمار از نظر جسمی روانی افت پیدا می‌کند. با درگذشتگان وارد صحبت می‌شود و ارتباط می‌گیرد. هذیان می‌گوید اطرافیانشان را به دزدی و قتل متهم می‌کند. اختلالات حرکتی هم آغاز می‌شود. بیمار بهداشت فردی را رعایت نمی‌کند. در این مرحله اگر عکس خودش را ببیند و در آینه نگاه کند بر اثر یادآوری دیگران به یادش می‌آید. اختلال در دفع ادرار و مدفوع ایجاد می‌شود.

در مرحله سوم، بیمار زندگی انگلی پیدا می‌کند مثل نوزاد، تمام کارهایش را دیگران انجام می‌دهند. بیماری‌های جانبی و مشکلاتی که بیماری ایجاد می‌کند باعث مرگ می‌شود.

احمدی، کارشناس ارشد پرستاری، افزود: روش‌های تشخیص توسط روانشناس، روانپزشک و تست‌های تشخیصی انجام می‌شود. فراموشی بر اثر بیماری چربی و فشار خون با اسکن مغز مشخص می‌شود. دارو و درمان کنترل کننده است. با کار درمانی، هنر درمانی و موسیقی درمانی می‌توان روند بیماری را به تاخیر انداخت.

منیژه احمدی از راه‌های پیشگیری گفت: محور اصلی پیشگیری از آلزایمر، حفظ سلامت مغز است. فعالیت‌های ورزشی به طور مرتب تا ۵۰% می‌تواند پیشگیری کند. در هفته ۱۵۰ دقیقه پیاده‌روی ساده و یا شنا که ضربان قلب را بالا ببرد و خون‌رسانی و اسیژن‌رسانی به مغز را افزایش دهد. انجام ورزش‌های حفظ تعادل در پیشگیری از بیماری موثر است.

همچنین، رعایت رژیم غذایی مناسب، دوری از مصرف چربی‌ها‌ مصرف میوه‌ها و سبزی‌های تیره رنگ ، خوردن امگا ۳ ، آنتی اکسیدان، ویتامین B12  ویتامینهای E ، B1، C، D برای پیشگیری اهمیت دارد. تغییر در عادات و رفتارهای روزانه مانند کار کردن با دست چپ، با دست چپ مسواک زدن با دست چپ نوشتن، تغییر در مسیر رفت‌وآمد، خاطره نویسی روزانه، یادگیری زبان، انجام بازی فکری شطرنج، یادگیری موسیقی، حفظ یک بیت شعر روزانه، مدیریت استرس و فشار عصبی، استرس روی هیپوکامپ مرکز یادگیری اثر می‌گذارد، سالی یکبار چکاپ قند و چربی و تیروئید انجام شود، کنترل وزن، افزایش وزن خطر ابتلا به آلزایمر را بیشتر می‌کند، ماساژ درمانی کل بدن و اکسیژن تراپی از راه‌های پیشگیری است. در پایان نشست به پرسش‌های باشندگان پاسخ داده شد و تست‌های سریع تشخیص بیماری پخش شد.

سخنرانی ماهیانه‌ی سازمان زنان زرتشتی به کوشش کارگروه طرح حساس، نخستین دوشنبه‌ی هر ماه از ساعت 10 در جشنگاه خسروی برگزار می‌شود و باشندگی در این نشست آموزشی برای همه‌ی همکیشان (آقایان و بانوان) آزاد و رایگان است.

گزارش تصویری از سخنرانی منیژه احمدی، کارشناس ارشد پرستاری درباره‌ی شناخت بیماری دمانس، به تاریخ دوشنبه یکم مهرماه 1398 خورشیدی را در دنباله می‌بینید:

سخنرانی منیژه احمدی، کارشناس ارشد پرستاری درباره‌ی شناخت بیماری دمانس، زوال عقل

سخنرانی منیژه احمدی، کارشناس ارشد پرستاری درباره‌ی شناخت بیماری دمانس، زوال عقل

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

15

16

 

 

فرتورها رسیده است

7777

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-09-19