لوگو امرداد

آیین گهنبار پیته‌شهیم گاه در تالار یگانگی یزد برگزار می‌شود

آفرینگان‌خوانی گهنبار پیته‌شهیم گاه در تالار یگانگی یزد برگزار می‌شود آیین گهنبارخوانی بنامگانه روانشاد گوهر شهروینی همچون سال‌های گذشته روز پایانی چهره گاهنبار در سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی یزد برگزار خواهد شد.

پیرو آگاهی‌رسانی سازمان و باشگاه جوانان یزد، آیین آفرینگان‌خوانی گهنبار پایان تابستان روز انارام ایزد در گاهشمار زرتشتی برابر با دوشنبه ۲۵ شهریورماه 1398 خورشیدی از ساعت 17 در تالار یگانگی سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی یزد برگزار می‌شود.

گهنبار، آیین و جشنی است که از دیرباز در پهنه‌ی ایران فرهنگی، به‌پا داشته می‌شده، جشنی که نخستین پایه و مایه‌ی آن گردهم آمدن، هم‌افزایی، همازوری و شادی است. سومین چَهره‌ی گهنبار پیته‌شهیم گاه به چَم (:معنی) پایان تابستان است. در باور زرتشتیان گهنبار پیته‌شهیم گاه هنگامه‌ی آفریده شدن «زمین» از سوی پروردگار است و آیین‌های این گهنبارهم‌چون دیگر گهنبا‌رها برگزارمی‌شود. در روستاهای زرتشتی‌نشین‏، هر روز در خانه‌ای سفره‌‌ی گهنبار گسترده می‌شود و اشیا و خوراک‌هایی آیینی روی آن گذاشته می‌شود. هنگامه‌ی این جشن پنج‌روزه از اشتاد ایزد تا انارام ایزد در گاهشمار زرتشتی برابر با 21 تا 25 شهریورماه در سالنمای رسمی کشور است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-09-19