لوگو امرداد
با برگزاری نشست پرسش و پاسخ دینی

آیین درگذشت اشوزرتشت در شیراز برگزار شد

آیین درگذشت اشوزرتشت پسین پنج شنبه، پنجم دی‌ماه 1398 خورشیدی در تالار روانشاد یزدانی مجموعه دینی، فرهنگی و ورزشی زرتشتیان شیراز برگزار شد.
آغازگر این برنامه جشن‌خوانی به کوشش موبدیار رستم خسرویانی بود. سپس گروه سرود جوانان زرتشتی به سرپرستی شبنم پوردهی بندی از گات‌ها، سروده‌های اشوزرتشت، را به گونه‌‌ای آهنگین اجرا کرد. سپس ناهید فلفلی مجری این آیین به معرفی برنامه‌ها و نقش‌آفرینان آنها پرداخت. سپس افلاتون سهرابی فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز با خوش‌آمدگویی از باشندگان خواست در صورتی که کتابی را مطالعه می‌کنند که در آن به دین زرتشتی پرداخته است، انجمن را نیز آگاه سازند تا از این طریق بتوان از کتاب‌های آموزنده بهره گرفت و کتاب‌هایی که اطلاعات نادرست را منتقل می‌کنند را به نقد کشید و در صورت نیاز از طریق انجمن و حتی انجمن موبدانپیگیری لازم انجام شود. وی در بخشی از سخنانش به یک سری از لغت‌هایی که به اشتباه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اشاره کرد و از باشندگان خواست در صحبت‌هایشان آنها را رعایت کنند. سهرابی گفت: «استفاده از کلمه‌ی آیین به جای دین اشتباه است و دین ما دین زرتشتی است و همچنین اندیشه‌ی نیک درست است و بهره‌گیری از پندار به جای اندیشه ناپسند است، زیرا پندار به خیال و وهم اشاره دارد». سهرابی همچنین از باشندگان خواست اصطلاح (گورون) به معنای (فرد زرتشتی) را به کار نگیرند، زیرا به معنای (گاو ران) است، در حالی که (واهدین) یا همان (بهدین) درست است و به جای آن بایستی استفاده کرد. پس از آن نوبت به مهربان پولادی مهمان این آیین رسید، وی که جانشین فرنشینی انجمن موبدان را بر دوش دارد، در سخنانی با اشاره به زندگانی اشوزرتشت از زاده شدن تا درگذشتن، به اینکه دین زرتشتی، به شادی و شادمانی تاکید دارد، اشاره کرد و گفت: «فرد درگذشته در مرتبه‌ای بالاتر قرار می‌گیرد و شیون و زاری برای درگذشته و حرمت نگاهداشتن برای درگذشته که به معنای حرام بودن است، در دین زرتشتی نکوهیده شده، درگذشته از ما شادتر و آسوده‌تر است، پس شادی را از خودتان دریغ نکنید». در ادامه نوجوانانی که در آیین سدره پوشی همگانی امسال شیراز به جمع بسته کشتیان پیوسته بودند، با چکامه‌ای از مهوش نامداریان و سرپرستی میترا جوانمرد، سرودی را تقدیم موبد مهربان پولادی کردند، زیرا که ایشان به سبب همزمانی سدره پوشی همگانی در یزد و شیراز امکان باشندگی در شیراز را پیدا نکرده بود. پس از اجرای سرود، نشست پرسش و پاسخ دینی با باشندگی موبد مهربان پولادی و مشارکت باشندگان برگزار شد. سکوت باشندگان در طول نشست، باشندگی نوجوانان و جوانان و طرح پرسش توسط ایشان، از نکات مثال زدنی این نشست بود که لبخند رضایت را برچهره‌ی موبد پولادی نشاند. در این نشست دوستانه که از ساعت 20 آغاز شد و نزدیک به 2 ساعت به درازا انجامید، موبد پولادی، جانشین فرنشین انجمن موبدان به پرسش‌های دینی باشندگان پاسخ گفت. پرسش‌های طرح شده توسط باشندگان توسط شهرام پوردهی مجری نشست خوانده می‌شد و موبد پولادی پاسخگوی آنها بود. پرسش‌هایی با موضوع‌های گوناگون از جمله دلایل خواندن 13 اشم وهو و 21 یتا اهو در جشن خوانی‌ها چیست؟ چرا برای درگذشتگان تا 30 سال، سالگرد درگذشت می‌گیرند؟ چرا انجمن موبدان به موبدیاران یسناخوانی را آموزش نمی‌دهد؟ علت اینکه پارسیان بیرون از آتشکده کشتی را نو می‌کنند، چیست؟ برای درگذشتگان از چه سنی به بعد مراسم‌هایی چون سوم و چهارم را برگزار می‌کنند؟ چرا در هنگام خاکسپاری درگذشته دور تا دور قبر سیر و سداب می‌ریزند؟ آیا اشوزرتشت معجزه‌ای هم داشته است؟ فلسفه وجودی زیارتگاه‌ها چیست؟ آیا وجود آتشدان‌های گازی و هیزمی در آتشکده‌ها تفاوتی دارد و کدام را پسندیده تر می‌دانید؟ و … پاسخ گفتند.
پس از پایان نشست، کودکان نیز به سرپرستی میترا جوانمرد به اجرای سرود پرداختند، در پایان این آیین که هماهنگ‌کنندگی آن را فرشته فلاحتی بر دوش داشت از باشندگان با آش ماش، سیروگ، نان، حلوا، کماج و میوه پذیرایی شد.
اشوزرتشت پس از هفتاد و هفت سال از عمر خویش که بیشتر آن را برای هدایت و دادن خرد و آگاهی به مردمان گذرانده بود. در حالی که در چنین روزی در آتشکده شهر بلخ مشغول نیایش بوده وگشتاسب شاه کیانی و پسرش اسفندیار که از یاران وی بودند نیز برای رسیدگی به شهرهای دیگر، از بلخ خارج شده بودند. ارجاسب که دشمن دیرینه اشوزرتشت و ایرانیان بود از این هنگام بهره برد و تور براتور فرمانده سپاه خود را با لشگری بسیار راهی بلخ که بخشی از ایران بود، کرد. این سپاه دروازه‌های شهر بلخ را با تمام دلاوری‌های مردم در هم شکست و هنگامی که اشوزرتشت با لهراسب و گروهی دیگر از یارانش مشغول نیایش به درگاه اهورامزدا بودند، از سوی سپاه تورانی کشته شدند.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

010

011

012

013

014

015

اجرای سرود توسط سدره پوش شوندگان امسال شیراز   

016

اجرای سرود توسط نونهالان   

017

آرمیتا جمشیدی کلانتری فرنشین کمیسیون دینی نفر دوم از راست  

018

جشن‌خوانی توسط موبدیار رستم خسرویانی   

019

جشن‌خوانی توسط موبدیار رستم خسرویانی   

020

جلسه پرسش و پاسخ دینی 

021

سخنرانی افلاتون سهرابی فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز   

022

سخنرانی مهربان پولادی نایب فرنشین انجمن موبدان  

023

سفره آیین درگذشت اشوزرتشت در شیراز   

024

گات‌ها خوانی توسط گروه سرود جوانان زرتشتی  

025

گا‌‌ت‌ها خوانی توسط گروه سرود جوانان زرتشتی  

026

موبد مهربان پولادی مهمان آیین درگذشت اشوزرتشت نفر وسط   

027

ناهید فلفلی مجری برنامه 

فرتور ها از شهرام پوردهی و مهتاب گشتاسبی است.

1842

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

5 پاسخ

  1. خواهش میکنم انجمن موبدان برای زرتشتیان یزد هم یک نفر پاسخگوی دینی بفرستد ، پرسش های بسیاری داریم ولی کسی پاسخگو نیست و یا اگر هم پاسخ می دهند بیشتر نظرهای شخصی هست.

  2. جناب ارغوان یزدانی عزیز من سال هاست گزارش برنامه های شیراز را دقت دنبال می کنم خیلی با برنامه ریزی عمل می کنند و برای هر مراسم و آئینی برنامه متنوع تدارک می بینند. به نظر می رسد این انجمن شیراز است که از موبد پولادی برای پرسش و پاسخ و سخنرانی دعوت کرده است کمااینکه سال گذشته هم موبد خورشیدیان برای نشست پرسش و پاسخ به آن شهر رفتند. بنابراین ما باید از انجمن خودمان بخواهیم نشستی را ترتیب دهد و از انجمن موبدان هم دعوت کند
    دست مریزاد

  3. ازبرای شادی روان پيامبر راستگو و ازبرای خرسندی ايشان از منِ ايرانی ، اينک و همچنين هر بامداد، می گويم : (( خَشنَ اُترَ اَهورامَزدا . فرَوَرانِ مَزدَيَسنا . زَرَتُشتريش . وي دَئيوُ . اَهورا تکَئيشُ . ))

  4. درود بر امرداد و تهیه گزارش کامل از این آیین بزرگ از ابتدا تا انتها… درود بر شیرازی ها بابت همت بلند و باشکوه برگزار کردن این مراسم… بویژه اینکه بهره علمی هم برای شرکت کنندگان داشته و فقط یک رفع تکلیف نبوده… عکس ها بازگوکننده ارزش کار است

  5. ای پیامبر بزرگ ایران وجهان زرتشت گرامی شما اولین آموزگار انسانها درجهان بودید به راستی زرتشتیان آریابوم عزیزما این مراسم را به خوبی وزیبایی برگزار کردند با تشکر فراوان از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-06-31
امرداد