لوگو امرداد

گاتهاپویان پنج روز پنجه میزبان آیین گات‌هاخوانی

photo 2023 03 13 19 38 55گاتها پویان یزد آیین پنج روز پنجه را از اهنودگات تا وهیشتوایش گات در آتشکده یزد برگزار می‌کند.
هر سال گروه گات‌ها پویان یزد به سرپرستی شهناز شهزادی خوانش همه‌ی بخش‌های گات‌ها از روی حروف دین دبیره را در پنج روز پنجه به انجام می‌رساند. این آیین از روز اهنود و ماه گاتابیو، نخستین روز پنجه در گاهشمار زرتشتی ۲۵ اسفندماه 1401 خورشیدی آغاز می‌شود و تا روز وهیشتوییش (۲۹ اسفندماه) به پایان می‌رسد. گروه گات‌ها پویان در این پنج روز از ساعت 17:45 در آتشکده ورهرام میزبان همکیشان است.
پنج روز پنجه پایان سال، هر روز یکی از بخش‌های گات‌ها خوانده می‌شود، بدین گونه که نخستین روز چَهره‌ی گهنبار اهنود نامیده و اهنودگات خوانده می‌شود. روز دوم که اشتود نام دارد، اشتودگات خوانده می‌شود و تا روز پنجم با خواندن بخش وهیشتوایش گاتا‌خوانی پیگیری می‌شود.
گات‌ها از کهن‌ترین و سپندترین بخش‌های اوستاست که از خودِ اشوزرتشت به یادگار مانده است. گات ها، جمع گات به معنی سرود یا چکامه است. این چکامه دیوانی کوچک ولی پُر ارزش از سخن سرایی اشوزرتشت که نیکی و بدی را باهم بیان می‌کند و به انسان اجازه و اختیار می‌دهد تا راه نیک و بد را با آزادی برگزیند. گات‌ها درهفده سرود و با پنج آهنگ فراهم شده است. اهنَوَد، اُشتَوَد، سپنتَمَد، وُهوخشَتر، وَهیشتُوایش؛ گات‌های پنج‌گانه هستند.
گهنبار چهره‌ی همس‌پت‌میدیم واپسین چهره‌ی گهنبار در سال، از 25 تا 29 اسفندماه برگزار می‌شود. روزهای پنجه برابر با اهنود تا وهیشتواش در گاهشمار زرتشتی هنگام برگزاری این چهره از گهنبار است. همس‌پت‌میدیم‌گاه ششمین و واپسین چهره از گهنبارهاست و به پاس آفرینش انسان برگزار می‌شود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-31