لوگو امرداد

رونمایی از ویژه‌نامه فروهر برای شب زهره زرشناس

photo 2023 10 13 17 05 35هفتصدودومین شب از شب‌های بخارا به بزرگداشت زهره زرشناس و رونمایی از ویژه‌نامه‌ی نشریه‌ی فروهر اختصاص یافت.

این نشست با همکاری انجمن ایران شناسی، انتشاران فروهر و خانه اندیشمندان علوم انسانی در ساعت 17 یکشنبه 23 مهر ماه ۱۴۰۲ با سخنرانی ژاله آموزگار، مهدی گلشنی، کتایون مزداپور، فریبا افکاری، فرزانه گشتاسب و علی دهباشی، همراه با پیام‌هایی از کلاوس پدرسن، الن گیوناشویلی و ماتئو کمپارتی، در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود. همچنین در این برنامه، از ویژه‌نامه نشریه فروهر با حضور پدرام سروش‌پور و راضیه موسوی‌خو رونمایی خواهد شد.
دکتر زهره زرشناس در ۱۹ آذر ۱۳۳۰ در تهران چشم به جهان گشود. پس از دریافت مدرک فوق‌لیسانس فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران، در سال ۱۳۵۷ با كسب رتبه‌ی اول در کنکور دانشگاه تهران در دوره‌ی دکترای فرهنگ و زبان‌های باستانی به تحصیل پرداخت و از همان سال عضو هيات علمی فرهنگستان زبان ایران و استادیار موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی؛ و دانشیار، استاد، عضو هیأت ممیزه، رییس پژوهشکده زبان‌شناسی و مدیر گروه فرهنگ و زبانهای باستانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، و از سال ۱۳۸۴ مدیر گروه ایران‌شناسی در بنیاد ایران‌شناسی بوده است. وی از سال ۱۳۶۸ تا کنون به تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در پژوهشگاه علوم انسانی، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات) و بنیاد ایران‌شناسی اشتغال و راهنمایی بیش از ۲۰۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکترا را بر عهده داشته است.
دکتر زرشناس در سال ۱۳۸۰ موفق به کسب درجه‌ی استادی (پروفسوری) شده و عضو چندین نهاد علمی ایرانی و خارجی مانند انجمن ایران‌شناسان اروپا (SIE)، انجمن مطالعات ایرانی (AIS)، انجمن بین‌المللی پژوهش در قصه‌های عامیانه (ISFNR)، شورای عالی واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای علمی بنیاد حکمت اسلامی صدرا، شورای علمی آکادمی المپیک، انجمن زبان‌شناسی، عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو هیات موسس و هيات مدیره انجمن ايران‌شناسی ایران است. وی همچنین سردبیر دوفصلنامه علمی پژوهشی زبان‌شناخت و دوفصلنامه مطالعات فرهنگ و هنر آسیا، و عضو هیات تحریریه چند مجله علمی ایرانی و بین‌المللی است و در سال ۱۴۰۰ از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان پژوهشگر برگزیده کشور در حوزه علوم انسانی انتخاب شد.
از دكتر زرشناس تا کنون ۱۷ کتاب به‌‌گونه‌ی تالیف، ترجمه یا گردآوری مقالات؛ حدود ۲۰۰ مقاله فارسی، انگلیسی و فرانسوی در مجلات علمی و پژوهشی ایرانی و بين‌المللی و نيز مجله ISI منتشر شده و یک کتاب و چندین مقاله در دست انتشار است. فهرست کامل جوایز پرشمار علمی ایشان در مجله بخارا منتشر خواهد شد.

شب زهره زرشناس و رونمایی از ویژه‌نامه‌ی فروهر، نخستین نشریه‌ی زرتشتیان، ساعت 17 یکشنبه 23 مهرماه ۱۴۰۲ در خانه اندیشمندان علوم انسانی در خیابان نجات‌اللهی (ویلا)، چهارراه ورشو، تالار فردوسی برگزار می‌شود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05