لوگو امرداد

نماهنگ گرامیداشت جشن سده در دبستان گیو

جشن سده دبستان دخترانه گیو با برنامه‌ها‌ی هنری و فرهنگی دانش‌آموزان در قالب نماهنگ پخش شد.
 این نماهنگ با رهنمود و هماهنگی روشن گشتاسبی، آموزگار دینی زرتشتیان، و همکاری دانش‌آموزان شش پایه‌ی آموزشی دبستان گیو فراهم آمده است. بودجه هدایا و پوشش مکنا دانش‌آموزان دبستان گیو برای جشن سده از سوی انجمن اولیا و مربیان سال ۱۴۰2-۱۴۰1 با همکاری انجمن زرتشتیان تهران و بانو روشن گشتاسبی تامین گردید (سرانه دانش‌آموزان زرتشتی). در این راه ویستا سلامتی و نوید مهربانی و مازیار سلامتی و فرشید نیکفام  همکاری کردند.
در این نماهنگ آیین نیایش، اجرای سرود خوان اشم‌وهو، اجرای هنری دانش‌آموزان، شاهنامه‌خوانی، پیام دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی و در پایان یادآوری از آتش‌افروزی سده‌های گذشته را خواهید دید.

جشن سده 1402 دبستان گیو که پیشتر برگزار و فیلمبرداری شده را از کانال یوتیوب «امرداد» به نشانی زیر بیننده باشید:

 https://www.youtube.com/watch?v=5qSactcCDuI

جشن سَده، یکی از جشن‌های ایرانی، است که در آغاز شامگاه دهم بهمن‌ماه به روز مهر از ماه بهمن برگزار می‌شود. جشن سده اشاره به پیدایش آتش از سوی هوشنگ شاه پیشدادی و آغاز تمدن است. در این آیین زرتشتیان برای نیایش و شادی گردهم می‌آیند. در پایان روز سه تن از موبدان با لباس سپید بر تن و آتش‌دان در دست، هیزم‌های گرد آمده را با آتش می‌افروزند. در این هنگام موبدان بخش‌هایی از اوستای آتش نیایش را می‌خوانند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05