لوگو امرداد
به کوشش دکتر کورش سالاری

کتاب چنین بود کورش، به بازار کتاب آمد

کتاب «چنین بود کورش» نوشته‌ی دکتر کورش سالاری با پیشگفتار دکتر رضا شعبانی از سوی انتشارات ره‌آوردمهر منتشر  و روانه ی بازار کتاب شد.1 6

به گزارش امرداد، بی‌گمان کورش هخامنشی نابغه‌ای بزرگ‌، انسانی والامنش‌، سیاستمداری قانون‌مدار و روادار (:انعطاف‌پذیر) در تاریخ ایران و جهان ا‌ست که می‌تواند سرمشق بسیار خوبی برای جهانیان باشد. کورش هخامنشی در سده‌ی ششم پیش از میلاد، با رهبری خردمندانه و یاری ایرانیان  سلسله‌ی هخامنشیان را به عنوان نخستین و بزرگ‌ترین امپراتوری جهان باستان بنیاد نهاد. این پادشاه بلندمرتبه شیوه‌ی نوینی از دید سلوک با سرزمین‌های تابعه و ملل چیره‌شده (:مغلوبه )در جهان باستان بنا گذاشت؛ به‌گونه ای ‌که برای به‌دست‌آوردن افتخارات خود مرتکب سنگدلی‌ای (:شقاوتی) نشد و برای ترساندن نسل‌های آینده قتل عامی روا نداشت، این پارسی بزرگ با اشتیاق تمام در جست‌و‌جوی دوستی و محبت اقوام بود و خود را به جای فرمانروا، خدمتگزار آن‌ها نشان می‌داد.

در پیشگفتار کتاب «چنین بود کورش» آمده است:

«بی‌تردید آشنایی با سرگذشت بزرگان و قهرمانان تاریخ می‌تواند دستورالعمل بسیار مطلوبی برای جامعه فرهنگی و به ویژه نسل جوان باشد. در تاریخ ایران زمین مردان و زنان بزرگی را می‌شناسیم که شجاعانه، با هوشمندی و فضائل اخلاقی بی‌نظیر  با انجام اقداماتی نادر و خطیر برای اعتلای ایران توانسته‌اند نام خود را بر صفحات تاریخ ایران ماندگار سازند، اما بی شک تابناک‌ترین و بی مانندترین انسان در تاریخ ایران باستان کورش هخامنشی است. مردی بزرگ، که دوست و دشمن به پاس شیوه کشورداری و نبوغ نظامی و بیش از همه صفات و خلقیات کاملاً انسانی و ایرانی او در برابرش وادار به احترام و تکریم شدند و در تاریخ ایران باستان او را شایسته لقب بزرگ دانستند.

این مرد بزرگ و برجسته، با متحد کردن و یکپارچه ساختن اقوام مختلف توانست نخستین و بزرگ‌ترین امپراتوری جهان باستان را با شیوه اداره حکومتی بر اساس احترام و بزرگداشت شأن انسانی به دور از خشونت  پی‌ريزی کند، وی  برعكس سلاطين  ظالم آشور و بابل با شکست‌خوردگان با رأفت برخورد نمود، با خردمندی هر سرزمینی را که تسخير كرد به آنها آزادی مذهب داد،  او شهرها را ويران ننمود و قتل عام و كشتار نكرد. بدین سان  ايرانيان كورش را پدر، يهوديان او را مسيح و يونانيان كه سرزمينشان به وسيله كورش تسخير شده بود، وی را سرور و قانونگذار ناميدند.

شاهنشاه بزرگ هخامنشی پس از گشودن  بابل در سال ۵۳۹ پیش از میلاد، منشور خویش را صادر نمود، این رویداد مهم و شگرف را می‌توان نقطه عطف حیات این مرد نامی دانست. محتوای این منشور که نوعی کتیبه محسوب می‌شود، شامل ثبت فرمان‌های کورش در هنگام گشودن بابل با صلح و آرامش است و نمونه‌ای از خدمات ایرانیان به صلح، عدالت و تمدن جهانی به شمار می‌رود و نشان‌دهنده وجود روحیه گذشت و بردباری ایرانیان در عهدی است که خشونت بر جهان حاکم بوده است. از آن جهت که بسیاری از اصول جهانی حقوق بشر همچون عدم غارت و ویرانی در جنگ، احترام به حقوق انسان‌ها، آزادی اندیشه و انتخاب دین و احترام به آزادی سایر ملل که امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند، مورد اشاره این منشور است، این استوانه، به اولین منشور حقوق بشر شهرت یافته که امروزه  سبب مباهات ایرانیان است …».

از آنجا که نگارش شرح زندگانی و تکاپوهای کورش بزرگ هخامنشی برای تاسیس شاهنشاهی هخامنشی، مستلزم آشنایی، نقد و  تطبیق  منابع اصلی دوران هخامنشی با یکدیگر است، بر این‌پایه در کتاب «چنین بود کورش»  در هفت فصل کوشش شده با توجه به منابع اصیل تاریخی زندگانی بنیادگذار سلسله هخامنشیان مورد بررسی قرار گیرد؛

– در فصل نخست، مقدماتی پیرامون منابع اصلی این دوره مانند کتاب هرودت، کتزیاس و گزنفون و کلیاتی درباره‌ی پیشینه پارس‌ها، تبار و نام کورش ارائه شده است که می‌توان این بخش را سرآغازی برای ورود به زندگی کورش بزرگ دانست.

– در فصل دوم کتاب ارتباط کورش و مادها و در ادامه گشودن اکباتان، پایتخت مادها و آغاز نامورشدن کورش در جهان آن روز بازگو شده است.

– در فصل سوم از کشورگشایی‌های کورش از لیدی و مستعمرات یونانی تا گشودن بابل سخن به میان آمده است. فصل چهارم به مهم‌ترین دوران حیات کورش بزرگ یعنی حضور با رافتش در بابل اشاره دارد، در این فصل صدور منشور و آزادی یهودیان در بند،  توسط کورش مورد بررسی قرار گرفته است.

– در فصل پنجم با توجه به منابع معتبر به حل معمای فرجام یا کشته شدن کورش پرداخته شده است.

– در فصل ششم به بازگویی میراث اخلاقی؛ نظام مالی، حقوقی، بازرسی، باغ ایرانی و پاسارگاد به عنوان میراث کورش هخامنشی پرداخته شده است.

– در فصل  پایانی دو  چهره‌ی مهم و معماگونه یعنی ذوالقرنین و کیخسرو با کورش بزرگ مورد سنجش قرار گرفته تا روشن شود که آیا ذوالقرنین همان کورش هخامنشی است؟

کتاب با پسگفتاری پایان می‌پذیرد.

به گفته‌ی نویسنده‌ی کتاب، آرمان اصلی این کوشش،  گذشته از پرداختن به منش و شخصیت کورش بزرگ، بازگویی اقدامات جنگی اوست که چگونه با سرعتی برق‌آسا با چیره‌شدن بر مادها و لیدیه و مطیع کردن دولت‌شهرهای یونانی و در پایان تسخیر بابل و رویارویی با اقوام بیابان‌گرد خاور ایران؛ توانست قلمرو وسیع و با ثباتی را برای جانشینانش فراهم آورد، بنا بر آنچه آمد، شرح همه این اقدامات با توجه به منابع موثق تاریخی مورد بررسی قرار گرفته است.

این کتاب در بخش ضمائم ترجمه‌های کورش بزرگ را به چهار زبان انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و فارسی در خود جای داده است.

کتاب «چنین بود کورش» نوشته‌ی دکتر کورش سالاری در 225 رویه، شمارگان 500 نسخه و بهای 225 هزار تومان، از سوی انتشارات ره‌آوردمهر منتشر شد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05