لوگو امرداد
در امرداد 482 بخوانید:

نوروز؛ جشن فرود فروهرها

p03 1در گاهشمار زرتشتی 360 روز که از سال گذشت، انگار سال ‌پایان پذیرفته و پیش‌درآمد نوروز رخ برنموده است. به پنج روز پایان سال «پَنجِه» گفته می‌شود که از بامداد سیصدوشصت‌ویکمین روز آغاز شده و از ارزش و جایگاه ویژه‌‌ای برخوردار است.

خانه‌تکانی باید تا پیش از پنجه به پایان رسیده و خانواده تن‌آسان و آسوده شده باشند. پنجه ویژه‌ی خریدهای نوروز و آراستنِ خانه و کاشانه، به‌ویژه گستردن خان نوروزی است. زرتشتیان باور دارند فروهرهای درگذشتگان در واپسین روز پنجه به خان‌ومان‌شان بازخواهند گشت تا یاری‌گر بازماندگان در کار و زندگی باشند. از این رو بر پشت‌بام خانه‌ها آتش می‌افروختند که به آن «تَش ِ بوم» می‌گویند‌.

گمان می‌رود آیین چهارشنبه‌سوری برآمده از همین تش بوم باشد. چراکه افزون بر آتش‌افروزی، آیین‌های دیگری چون قاشق‌زنی، فالگوش، شال‌اندازی و … نشانه‌هایی از باور به بازگشت و مهمانی فروهرها را در خود پنهان دارد. «فروهر» به چم (:معنی) نیروی پیش‌کشنده است. فروهرها بخشی از گوهر اهورامزدا هستند که با به هستی درآمدن هر آفریده‌ای در او دمیده شده تا یاریگر او در یافتن راه درست پیشرفت باشد.

فروردین، نیز برگرفته از «فروهر» و ماه میزبانی از آنان و همدمی با نیروهای برکَشنده‌ی اهورایی است.

هفت‌سین، نماد هفت اَمِشاسپَندان

خوان نوروزی، هفت نماد از فروزه‌های اهورامزدا را در بر دارد. «وهومن» یا بهمن به معنی اندیشه‌ی نیک بوده و نمادش در خوان نوروزی شیر است.

«اردیبهشت» به چم بهترین راستی و درستی است و نماد آن افرازه (: شعله) و اخگر آتش است.

آنچه در بالا آمده بخشی از نوشتاری‌ست با عنوان «نوروز؛ جشن فرود فروهرها»، به خامه‌ی بامداد باستانی که در تازه‌ترین شماره امرداد آمده است.

متن کامل این گزارش را در رویه‌ی سوم (مردم) شماره‌ی 482 امرداد بخوانید.

«امرداد» شماره‌ی 482  از ‌‌چهارشنبه، 23 اسفند‌ماه 1402 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان قرارگرفت.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی فایل پی‌دی‌اف شماره‌ی  482 هفته‌نامه امرداد

فروش اینترنتی نسخه‌ی چاپی شماره‌ی 482 امرداد

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی نمایندگی‌ها و دکه‌های فروش امرداد در تهران

برای دریافت فایل اکسل نمایه امرداد کلیک کنید

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-01