لوگو امرداد

اسفندیار اختیاری: ما دهش می‌کنیم تا ایرانمان پیشرفت کند

اسفندیار اختیاری در سخنرانی خود در آیین گشایش مجموعه ورزشی بابک خراشه، از ایران به‌عنوان خاستگاه زرتشتیان نام برد و گفت برای پیشرفت آن همه کار می‌کنیم.

اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس، نخست با فرستادن درود به نخستین پیام‌آور آریایی اشو زرتشت مهر اسپنتمان و این مرز پرگهر از شرق تا غرب و از شمال تا خلیج همیشه فارس سخن خود را با این جمله که همه دوستان باشنده، میزبان هستند آغاز کرد. ما زرتشتیان خاستگاهی جز ایران نداریم و برای پیشرفت آن تلاش می‌کنیم. ما دهش می‌کنیم تا ایرانمان پیشرفت کند. وی در ادامه از پشوتن جی مارکار سخن گفت و افزود مجموعه‌ای که در آن هستیم مجموعه مارکار است و این مجموعه از دهش پشوتن جی مارکار است و با دست به‌ فرتور پشوتن مارکار که در بنر بود اشاره کرد. وی گفت نام اصلی مارکار، پشوتن دوسابای است که نامور به مارکار است و مارکار از مارکر یعنی علامت زننده می‌آید. وی ادامه داد مارکار همیشه پیاده از جایی به‌جایی دیگر می‌رفت و وقتی می‌پرسیدند چرا از اتوبوس استفاده نمی‌کنی، می‌گفت، برای اینکه این پول پس‌انداز شود تا فرزند ایران‌زمین درس بخواند. وی همچنین افزود نخستین مدرسه دخترانه و پرورشگاه مدرن را وی ساخت.

نکته دوم اینکه، این مجموعه ورزشی از دهش خانواده شادروان خراشه است، خانواده شادروان خراشه فرزند همین آب‌وخاک بودند. وی افزود این خانواده هرجایی می‌توانستند این مجموعه را بسازند حتا در خارج از کشور، ولی آن‌ها تصمیم گرفتند پولشان را به ایران بیاوردند تا کارکرد ملی داشته باشد. وی افزود امروز اینجا همه در خدمت خانواده خراشه هستیم و این خانواده تمام هزینه ساختمان را پرداختند و اینجا از بودجه نیک‌اندیشی خانواده خراشه ساخته شده است و برای به نتیجه رسیدن آن خیلی از افراد کمک کردند. وی همچنین از همه انجمن‌ها و مجموعه مارکار به‌ویژه سهیل پشوتنی زاده، مسوول مارکار و فرشاد غیبی و مهندس فروغی نام برد و از آن‌ها سپاسگزاری کرد. وی گفت اکنون پانته‌آ بابکان مسوولیت اینجا را بر عهده گرفته است و برای ایشان آرزوی موفقیت دارم.

اکنون زرتشتیان همه‌چیز دارند

افشین نمیرانیان، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران: نخست به باشندگان خوش آمد گفت و افزود امروز همه همکیشان اینجا صاحب‌خانه هستند. وی سپس از خانواده محترم خراشه روانشادان جمشید خراشه، مهین فروغی و فرزندشان بابک خراشه یاد کرد و گفت جای آن‌ها اینجا سبز است. وی افزود آن‌ها با نیک‌اندیشی خود، ساخت این مجموعه را آغاز کردند و اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس در جریان ساخت این مجموعه است و همه‌چیز را کامل به شما خواهد گفت. وی از مهندس فروغی و همکارانشان که این کار را کردند سپاسگزاری کرد و گفت ما مدیون خانواده خراشه و مهندس فروغی هستیم. وی سپس تاریخچه‌ای از زمان بنیان‌گذاری انجمن زرتشتیان و نیز ساختمان‌هایی که تا به اکنون ساخته شده را بیان کرد و گفت ما همه‌چیز داشتیم به‌غیراز یک مجموعه و سالن ورزشی، وی افزود البته سالن منور آبادیان در مدرسه انوشیروان دادگر را داریم ولی چون بخشی از مدرسه است به شکل کامل در اختیار انجمن نبوده اما امروز ما این مجموعه ورزشی را داریم که می‌توانیم سرمان را کاملا بالا بگیریم و بگوییم اکنون زرتشتیان همه‌چیز دارند. مهدکودک، سرای سالمندان، مدرسه، کتابخانه، سالن ورزشی و خلاصه هرچه لازم باشد داریم. امروز از دهشمندان و کسانی که قرار است این مجموعه را مدیریت کنند سپاس‌گزارم. مکان‌های ما هیچ‌گاه ویژه و خاص زرتشتیان نبوده و همه‌ی هم‌میهنان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و این سالن هم تنها خاص زرتشتیان نیست بلکه همه می‌توانند از این سالن استفاده کنند. امیدوارم یک‌عمر مردم با دل‌خوش و تنی سالم از آن استفاده کنند.

دهش رمز پایداری هازمان زرتشتی است

موبد سرور تاراپوروالا: امروز به مناسبت دهش خانواده خراشه اینجا هستیم و این مجموعه را این خانواده به هازمان دهش کردند. ما زرتشتیان هیچ آیینی را بدون دهش برگزار نخواهیم کرد. دهش نقش پررنگی در آیین‌های ما دارد و این دهش هیچ ربطی به قشر خاص و یا شخصی با توانایی مالی خاص ندارد. این خویش‌کاری همه زرتشتیان است که با توجه به وضع مالی خود چیزی را دهش کند. این دهش خویش‌کاری روزانه است و دهش مینوی هم داریم، مانند آموختن چیزی به کسی و گسترش راستی و اندیشه نیک در جهان، وی همچنین افزود که در این کار نیک کسانی بودند که با خانواده خراشه هم بهره شدند و این کار را به سرانجام رسانیدند. موبد سرور تاراپوروالا همچنین گفت، دهش قوانین و حساب‌وکتاب دارد مثلا دهش نمی‌تواند از مالی که به‌درستی جمع‌آوری نشده است صورت گیرد. دهش باید از خواسته و مال نیک باشد. وی همچنین افزود اگر کسی از این دنیا درگذرد ارثی که بازماندگان می‌برند باید از آن  ارث بخشی را دهش کنند. دهش همراه خرد است و دهش نابخردانه هیچ‌گاه نیک نیست. وی افزود دهش رمز پایداری هازمان زرتشتی است.

دهش اهدای بدون چشم‌داشت است

موبد هرمز خسرویانی: دهش اهدای بدون چشم‌داشت است و با نذر تفاوت دارد دهش را تقدیم می‌کنند و این اهدای بدون چشم‌داشت است.

خویش‌کاری تک‌تک ما، بالا بردن روحیه نشاط جوانان است

فرهاد خراشه، فرزند روانشادان جمشید خراشه و مهین فروغی، افزون بر سپاسگزاری از باشندگی همه در این آیین، از انجمن زرتشتیان و تمامی دست‌اندرکاران برگزاری این آیین سپاسگزاری کرد و از تمامی کسانی که کمک کردند تا خواسته پدرش جامه عمل بپوشد نیز سپاسگزاری کرد. وی همچنین از دکتر اختیاری که در تمام مدت انجام پروژه در کنارشان بود و از دکتر رستم خسرویانی فرنشین پیشین انجمن زرتشتیان تهران که در زمان وی کلنگ ایجاد این مجموعه زده شده یاد کرد و سپاسگزاری کرد و گفت خویش‌کاری تک‌تک ما این است که برای بالا بردن روحیه و نشاط جوانان هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم.

من هر جا لازم باشد در حد توانم برای هازمان کار می‌کنم

مهندس فروغی، دایی بابک خراشه به روان پاک بابک و جمشید خراشه و مهین فروغی درود فرستاد و از کورش نیکنام یاد کرد که در انجام این کار در کنار آن‌ها بوده است. وی گفت تاخیر پیش‌آمده در گشایش این مجموعه برای گاز و برق بوده و اگرنه ما 20 روز پیش اینجا را راه‌اندازی می‌کردیم. وی گفت پیش‌تر اینجا یک ساختمان مخروبه بوده که ما آن را تخریب کردیم و با کمک دوستان و خانواده‌های دیگر این مجموعه ورزشی را ساختیم وی از کسانی که در این پروژه همکاری داشتند تک‌تک نام برد و سپاس‌داری کرد وی از بین کارهایی که انجام داده به دو کار اشاره کرد یکی بازسازی سقف آتشکده رستم باغ و سیمان کردن نمای آتشکده تهران و گفت من هر جا لازم باشد در حد توانم برای هازمان کار می‌کنم.

افشین نمیرانیان نیز، نام روانشاد رستم بهدین، خزانه‌دار وقت انجمن زرتشتیان تهران را که زحمت تهیه جواز این مجموعه را کشید آورد و همچنین از همایون پشوتنی‌زاده را که برای این مجموعه زحمت کشیدند سپاسگزاری کرد.

پانته‌آ بابکان، پیمانکار بهره‌بردار و مدیر ورزشی مجموعه خراشه نیز برای سخنرانی به جایگاه فراخوانده شد. پانته‌آ بابکان در یک سخنرانی چندثانیه‌ای از خانواده خراشه که باعث پیشرفت شدند و همسر و فرزند خود که مشوق وی در این راه بودند سپاسگزاری کرد.

پس از آن از افشین نمیرانیان و اسفندیار اختیاری درخواست شد تا برای پیشکش تقدیرنامه و جایزه به خانواده خراشه و دیگر همیاران به جایگاه بروند.

دکتر فرهاد خراشه، شیده خراشه، شهریار خراشه و مهندس جمشید فروغی، خداداد راسخی و ویسپا سیروسی برای دریافت تقدیرنامه به جایگاه رفتند و دکتر فرهاد خراشه از سوی خانواده خراشه برای باشندگان سخنرانی کرد.

در ادامه این آیین با سپاسگزاری از: دکتر جوادی، مدیرکل ورزش استان تهران، مهندس عرب بافِرانی، شهردار ناحیه 5 منطقه 4 تهران؛ دکتر شاکری فرد، معاونت بانوان ورزش و جوانان استان تهران، دکتر ایرجی، معاونت ورزش و جوانان استان تهران، دکتر فریده اشرف گنجویی، نایب فرنشین فدراسیون تنیس ایران و هموند هیات علمی دانشگاه، مصطفی کارخانه، مدیر تیم‌های والیبال ایران و بازیکن پیشین تیم ملی ایران، دکتر گودرزی، فرنشین تربیت‌بدنی شهرداری منطقه 4، دکتر خرم، فرنشین ورزش و جوانان شمال شرق استان تهران، خانم دکتر دِرِشکی، هموند هیات رییسه کانون صنفی باشگاه‌داران ورزشی، دکتر ابوطالب، جانشین تربیت‌بدنی شهرداری منطقه 4، بانو منیر گُرجی، هموند انجمن معتمدان محله تهرانپارس غربی، بانو شهریاری، نماینده کمیته فنی بانوان هیات تکواندو استان تهران، بانو مهندس قلعه‌نویی و مهندس قُدس، ناظران پروژه مجموعه ورزشی خراشه نیز از آن‌ها با پیشکش جایزه سپاسگزاری شد و  همچنین در پایان نیز از کسانی که در برپایی این آیین همکاری کردند نیز سپاسگزاری شد.

آیین، نخست در ساعت 17:30 با جَشَن‌خوانی به مناسبت گشایش مجموعه ورزشی بابک خراشه با ورود موبدان هرمز خسرویانی و سرور تاراپوروالا به همراه دف‌نوازی یسنا بهمردی و هورشید نیکفام آغاز شد و موبدان اوستای کشتی نو کردن و آتش نیایش و آفرینگان دهمان را خواندند. در ادامه، آیین گشایش مجموعه ورزشی بابک خراشه، با پخش سرود ملی و سرود خوان اشم‌وهو و پس از آن آوای خوش گات‌هاخوانی هستی و هیربد نیکفام از گروه نیایش آدریان بزرگ تهران به سرپرستی نگار بزرگ‌چمی آغاز شد. در این آیین باشندگی پرشماری از زرتشتیان و غیرزرتشتیان در سالن بسکتبال مجموعه ورزشی بابک خراشه به چشم می‌خورد، ولی به شوند اینکه روز گشایش با آیین خاکسپاری روانشاد موبد کورش نیکنام هم‌زمان شده بود، آیین جشن‌خوانی با درنگ آغاز شد. در هنگام آیین تنها چیزی که به دید من نگارنده آمد چهره خندان روانشاد بابک خراشه بود که گویی روان او از گشایش این مجموعه شاد است. در پایان با بریدن روبان قرمز از سوی دکتر فرهاد خراشه این مجموعه رسما گشایش یافت.

مجریان آرمیتا اشیدری و رامین ستوده نیا بودند و در این آیین باشندگان از اجرای گروه موسیقی سنتی به سرپرستی منصور دریابانی و گروه نقالی و شاهنامه‌خوانی زرتشتیان ایران به سرپرستی و استادی موبدیار پریا ماوندی و با اجرا نقالی آرینا ایرانی و دف‌نوازی هورشید نیکفام بهره بردند.

این آیین در روز مانتره سپند اردیبهشت‌ماه برابر آدینه 28 اردیبهشت‌ماه 1403 از ساعت 17:30 در سالن بسکتبال مجموعه ورزشی بابک خراشه با جشن خوانی آغاز  و تا ساعت 20 ادامه داشت. در میان برنامه با چای و شیرینی از باشندگان پذیرایی شد.

0 10

مجموعه ورزشی بابک خراشه

1 34

2 28

3 30

4 28

نوازندگان دف، هورشید نیکفام و یسنا بهمری

5 26

6 27

7 25

پانته‌آ بابکان، مدیر مجموعه ورزشی بابک خراشه

8 21

9 21

موبدان سرور تاراپوروالا و هرمز خسرویانی

10 23

12 21

از راست: شابهرام سیروسی، خزانه‌دار، افشین نمیرانیان، فرنشین، کورش آذرگشاسبی، جانشین فرنشین، شاهرخ پورمستدام، هموند هیات‌مدیره انجمن زرتشتیان تهران، شهرام پوردهی از هیات‌مدیره انجمن زرتشتیان شیراز

13 22

14 21

 779

 

18 15

از راست: افشین نمیرانیان، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس، کورش آذرگشاسبی، جانشین فرنشین انجمن زرتشتیان تهران

19 16

20 17

21 17

22 14

17 15

775

772

بهنام بخت، همیار موبدان

25 13

27 11

28 11

222

224

229

777

233

اجرای هستی و هیربد نیکفام از گروه نیایش آدریان بزرگ به سرپرستی نگار بزرگ‌چمی

774

مجری‌ها: رامین ستوده‌نیا، آرمیتا اشیدری

32 7

احترام به سرود میهنی ایران

31 8

30 10

235

افشین نمیرانیان، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران

236

گروه موسیقی سنتی به سرپرستی منصور دریاباری؛ نوازنده سنتور، استاد عادل تاجیک؛ نوازنده تنبک.
استاد هادی فدایی؛ نوازنده تار و خواننده.

240

اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس

241

225

نقالی آرینا ایرانی و دف‌نوازی هورشید نیکفام به سرپرستی و استادی موبد پریا ماوندی

226

227

نوازنده دف، هورشید نیکفام

228

34 7

دکتر فرهاد خراشه

771

36 7

مهندس جمشید فروغی

780

سام خسروپور؛ مسوول صدابرداری آیین گشایش مجموعه ورزشی خراشه.

55 6

استخر مجموعه ورزشی بابک خراشه

56 3

38 6

243

از چپ: دادبه اورنگی، مسوول هماهنگی و برگزاری آیین گشایش مجموعه ورزشی خراشه و فرشاد فرهی فر، فرنشین کمیسیون فرهنگی انجمن زرتشتیان تهران.

245

246

773

248

همایون پشوتنی‌زاده، همیار پروژه ساخت مجموعه ورزشی بابک خراشه

251

پانته‌آ بابکان، مدیر مجموعه ورزشی بابک خراشه

252

253

254

255

257

فرتور از همایون مهرزاد است.

2393

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. دکتر نیکنام روحت قرین رحمت مزدایی باد نام نیک شما در تاریخ پرافتخار آریاییان نجیب ثبت خاهدشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-30