لوگو امرداد
پیام سالنمای راستی

نماهنگ شادباش زیارت همگانی ستی‌پیر و پیرسبز

در دل کوه‌ها، کنار چشمه‌ها و درختان سرسبز، جایی که طبیعت و عبادت معنا می‌گیرد، جایی که هر انسانی با رازونیاز به آرامش می‌رسد، پیرسبز چک‌چک میزبان زرتشتیان جهان است. هرساله زرتشتیان از سراسر جهان و جای‌جای ایران روزهای ٢٤ تا ٢٨ خوردادماه برابر با اشتاد تا انارام روز گاهشمار زرتشتی، در پیر سبز گردهم می‌آیند، دیدارها تازه می‌شود و به نیایش می‌پردازند. پیرسبز میعادگاهی است برای نزديک‌شدن به جهان هستی، راستی و پاکی. شادباد این همبستگی و همازوری.

پیر سبز، زنده از آیین و استوره. ريشه‌دار از هزاره‌ها پیش. بسیاری بر این باورند، چک‌چک گواهی اندوه کوه است به روزگار بی‌تابی شاهدخت ساسانی. فریاد بانوان پارسایی است که از ستم دشمنان پلیداندیش ایران‌زمین به کوه گریخته‌اند. چه ناله‌هایی که سنگین دل کوه را شکافت و جاودانه زیستن را نوید داد. هنگامی که نسیم سبک‌بال کوهستان، بوی خوشایند اسپند و کندر را با خود در خیله‌ها می‌پیچاند، آرمان نیاکانی، ارزش‌های ملی و فرهنگی را یادآوری می‌کند.

در نخستین روز زیارت پیرسبز، روز 24 خورداد برابر با اشتاد ایزد، بهدینان به دیدار زیارتگاه ستی پیر، بارگاه بزرگ بانوی دلاور به نام ستی از شاهزادگان می‌روند و از آنجا راهی پیرسبز می‌شوند. زرتشتیان در چنین مکان‌هایی که به راستی از روی آگاهی و دانش از سپندینه‌ترین مکان‌های جهان است، فرهنگ والای انسانی را ارج می‌نهند، فرامی‌گیرند و به فرزندان می‌آموزند که باورهای اشوزرتشت و آیین‌های خود را به‌درستی بشناسند و با راست کرداری خود آیینه‌ی تمام نمای فرهنگ بالنده‌ی اهورایی شوند.

به خجستگی این بزرگ‌ترین گردهمایی زرتشتیان جهان، سالنمای راستی، نخستین ناشر سالنمای زرتشتیان ایران، نماهنگ شادروز زیارت همگانی ستی‌پیر و پیرسبز 3762 اوستایی را به ایرانیان و جهانیان پیش‌کش می‌دهد. هماره نور ایمان و آتش عشق اهورایی در دل‌های نیک‌منشان، بخردان و همه نیکان و پاکان جهان روشن و فروزان باد.

553bb0b1 5b9c 476f 81b6 8c2869954705

 

 

609cf09e 1ac9 403e 9b1a e7b11b2d6f7f

زیارتگاه پیر سبز در ۶۸کیلومتری شمال‌غرب شهر يزد و ۳۷ کیلومتری شهر اردکان در بخش خَرانَق،در دامنه‌ی کوهی بلند قرار گرفته برای رسیدن به نیایشگاه و خیله ها (ساختمان‌هایی برای ساکن شدن زیارت‌کنندگان) پله‌های زیادی را باید طی کرد. خیله‌ها در مسیر پله زیارتگاه ساخته شده‌اند و در یکی از بالاترین قسمت‌های این مجموعه نیایشگاه قرار دارد. در تالار زیارتگاه آب به صورت قطره‌قطره که در گویش یزدی چَک چَک گفته می‌شود از شکاف‌های باریک سنگ همانند قطره‌های باران در داخل حوض سنگی ایجاد شده، می‌ریزد که باعث رشد گیاهانی همچون پَرسیاوشان، مورت، أنجیرکوهی و چنار کهنسالی به دیواره‌ی زیارتگاه روییده شده. در روایت آمده که پناهگاه یکی از شاهدخت های ساسانی به نام حیات بانو (نیک بانو) است و این مکان سپند او را در خود گرفته، سپس‌تر حیات بانو به خواب چوپانی می‌آید و به او می گوید تا پیر سبز را بنیاد گذارد. نام چک چک یا چَکچَکو ازصدای آبی گرفته شده که از صخره‌ی داخل زیارتگاه به داخل حوضی می‌چکد. انجمن زرتشتیان شریف‌آباد اردکان، متولی زیارتگاه پیر سبز  است.

سِتی‌پیر و پیرسبز از زیارتگاه‌های بزرگ زرتشتیان هستند که در یزد جای دارند. روز زیارت همگانی هر دو این پیرانگاه‌ها 24 خوردادماه است به روز اشتاد. زیارت ستی پیر تنها یک روز و همان روز اشتاد است ولی زیارت پیر سبز پنج روز ادامه دارد. زیارتگاه ستی پیر در نزدیکی مریم‌آباد (یکی از محله‌های زرتشتی‌نشین) در سمت شرق شهر یزد است. این یادمان تاریخی به صورت قلعه است که در گوشه‌های خود چهار برج دارد. اهل محل آن را به نام قلعه اسدان می‌شناسند. ساختمان زیارتگاه دارای اتاق‌ها و تالار تودرتو است و در یکی از فضاها که دو اتاق کوچک‌تر به آن باز می‌شود سکوی اصلی زیارتگاه وجود دارد.

سالنمای راستی: دورواج 88938812-021  پیام‌گیر 88731949-021

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

3 پاسخ

  1. من دوست دارم ببینم برای عموم مردم آزاد است و اگر آزاد است راهنمائی بفرمائید

  2. آهنگ بسیار زیبا و تاثیر گذار از بانوان گرامی و آرزوی زیارت پیر سبز را از هورمزد خواستارم

  3. لطفاً معنی واژه های ما آشنا را در پرانتز بنویسید
    خیله؟/ ستی/ وغیره.
    سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-23