لوگو امرداد

ثبت خوراک‌های سنتی زرتشتیان در پژوهشکده‌ی مردم‌شناسی استان یزد

1 10خوراک از مهمترین نمایه‌های بیانگر شیوه‌ و روش زندگی مردم هر سرزمین به‌شمار می‌رود که از عناصر گوناگون تاثیر می‌پذیرد. دین و پزشکی به عنوان مهمترین عوامل تاثیرگذار برشمرده می‌شود. بررسی و ثبت خوراک‌‏های سنتی زرتشتیان استان یزد که هر یک در قالب آیین‌های گوناگون دربرگیرنده‌ی ارزش‏‌ها، باورها و نگرش‌‏های ویژه‌ای است، در طرح پژوهشی پژوهشکده‌ی مردم‌شناسی به انجام رسید. پژوهشگر در این پروژه‌ی پژوهشی به مطالعه، بررسی و ثبت خوراک‌های سنتی زرتشتیان در استان یزد می‌پردازد که شامل خوراک‌هایی است که در زمان و مکان‌های ویژه پخته می‌شود.
‌به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مریم پهلوان شریف کارشناس و مجری طرح «مطالعه‌ی انسان‌شناسی خوراک زرتشتیان استان یزد » با اعلام این خبر گفت: یکی از مهمترین عناصر فرهنگی در میان اقوام و اجتماعات مختلف، خوراک و آیین‌های مرتبط به آن است.
به گفته‌ی این پژوهشگر حوزه‌ی مردم شناسی، خوراک‌هایی که طبخ می‌‌شود، طرز تهیه، کاربرد و چگونگی استفاده در میان اقوام مختلف شکل متفاوتی به خود می‌‌گیرد.
او با بیان اینکه زرتشتیان یکی از قدیمی‌ترین ادیان نظام یافته و اقوام ساکن در کشور ایران هستند که در گستره‌ی فرهنگ خود آیین‌های بسیاری را به نمایش می‌گذارند، بیان داشت: زرتشتیانی که امروز ساکن شهر تهران هستند، مهاجرینی را تشکیل می‌دهند که اکثریت از دو شهر یزد و کرمان کوچ کرده‌‌اند.
پهلوان شریف تصریح کرد: در این پژوهش محقق به مطالعه، بررسی و ثبت خوراک‌های سنتی زرتشتیان در استان یزد می‌پردازد که شامل خوراک‌هایی است که در زمان و مکان‌های خاص طبخ می‌شود و هر یک در فرهنگ زرتشتی مجموعه‌ای از ارزش‌ها، باورها و نگرش‌‌ها را در قالب آیین‌های متفاوت در برمی‌گیرد.
او گفت: خوراک‌های سنتی زرتشتیان در استان یزد، یک پژوهش مردم شناسی است که برای شناخت و بررسی موضوع، از روش مطالعات مردم شناسی چون مطالعه اسنادی، کتابخانه‌ای، میدانی و تکنیک‌های مشاهده‌ی مستقیم، مشاهده‌ی مشارکت‌آمیز و مصاحبه عمیق با افراد مطلع زرتشتی که ساکن استان یزد هستند و سایر زرتشتی‌‌ها در این حوزه بهره خواهد برد.
علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی نیز در باره‌ی این طرح گفت: یکی از حوزه‌های مهم پژوهش‌های پژوهشکده مردم شناسی فرهنگ غذا در ایران است.
وی با اشاره به برگزاری همایش خوراک و فرهنگ توسط این پژوهشکده در سال ۱۳۸۴ و انتشار چند کتاب در این حوزه همچون غذا در آیینه فرهنگ و خوراک افزود: یکی از خروجی‌های مطالعات مردم شناسی غذا در ایران اطلس مردم‌نگاری سرزمین است.
او با مهم خواندن مساله‌ی تغدیه و الگوهای متنوع آن در سطح جهان افزود: فراموش کردن الگوهای غذاهای بومی و اصیل هر کشور یعنی نابود شدن بخش مهمی از دستاوردهای فرهنگی آن کشور که طی سالیان طولانی برای شکل‌گیری آن تلاش شده است.
حسن‌زاده یکی از مهمترین راه‌های حفظ این امر مهم را ثبت و ضبط اطلاعات مربوط به این حوزه دانست و یادآوری کرد: این اقدام توسط پژوهشکده مردم شناسی در حال انجام است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-29