لوگو امرداد
مسوولان خود را به خواب زده‌اند

بختک خروج از فهرست جهانی برسرِ ژئوپارک قشم

gheshmماه‌هاست که از دست‌یازی به ژئوپارک قشم و نقض حریم این تنها ژئوپارک جهانی کشور با راه‌اندازی حوضچه‌های پرورش میگو و خطر خروج آن از فهرست یونسکو هشدارها داده می‌شود. با این همه گویا اراده‌ای برای نجات این اثر ارزشمند طبیعی وجود ندارد.
اکنون سرپرست میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه‌ی آزاد قشم در گفت‌و‌گو با ایسنا در همین‌باره می‌گوید: «در موضوع ژئوپارک و حوضچه‌های پرورش میگو، نکاتی بسیار روشن وجود دارد؛ اما متاسفانه برخی‌ها به دلایلی خود را به خواب زده‌اند».
علیرضا امری‌کاظمی با اشاره به حریم ۳۰۰ کیلومتر مربعی اثر ۱۷۱ میراث طبیعی و ملی که ثبت ملی شده، افزود: «محدوده این حریم در سال ۱۳۹۱ تعریف شده و تمامی ضوابط، حریم‌ها و قوانین این‌گونه آثار مشخص است و به تمام دستگاه‌های اجرایی استان ابلاغ رسمی شده است».
وی در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان منطقه آزاد قشم، پاسخ نامه‌نگاری‌های اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان درباره ی اعلام حریم های ژئوسایت‌ها را نمی‌دهد، گفت: «حریم های ژئوپارک در اختیار وزارت میراث فرهنگی، دستگاه‌های نظارتی، قضایی و یونسکو قرار داده شده است و اداره‌کل میراث استان در جایگاهی نیست که تقاضای مستندات ژئوپارک را داشته باشد. چون این مقوله در حدود اختیارات و وظایف این دستگاه نیست و این امر در پاسخ مکاتبات به ایشان اعلام شده است. این اداره کل باید پیگیر حریم نقض شده در حدود اختیارات خود باشد (اثر طبیعی ملی ۱۷۱) و نه حریم‌هایی که ارتباطی به حوزه‌ی کاری‌شان ندارد».
برخی مدیران قوانین را اجرا نمی‌کنند
امری‌کاظمی ادامه داد: «پس از محرز شدن نقض حریم اثر ۱۷۱ اداره کل حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه‌ای خطاب به اداره کل میراث فرهنگی هرمزگان دستور پیگیری برای توقف آنی در اجرای عملیات ایجاد حوضچه میگو این اثر طبیعی ملی را داده است؛ اما به دلایل نامعلومی برخی مدیران از اجرای قوانین و دستورالعمل‌ها استنکاف می‌کنند».
وی افزود: «در جلسه تخصصی کمیته ثبت و حریم میراث موضوع تخلف در واگذاری مزارع پرورش میگو در حریم و محدوده اثر ملی تایید و صورتجلسه شد که نقض حریم صورت گرفته و پروژه باید متوقف شود».
امری‌کاظمی گفت: «جای سوال است وقتی یک اداره کل نه اختیاری در منطقه‌ای دارد و نه از حرائم ملی و طبیعی و ژئوپارکی آن منطقه اطلاعاتی دارد، چرا با درخواست واگذاری زمین برای پرورش میگو موافقت کرده است؟»
وی در ادامه گفت: «مدیرکل شیلات، رییس امور اراضی، نماینده‌ی وزارت جهاد کشاورزی و مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان، صورت‌جلسه تایید نقض حریم آثار طبیعی و ملی در محدوده ژئوپارک را در جلسه معاونت وزارت میراث تایید و امضا کرده‌اند».
وی افزود: «تمامی حرائم و محدوده‌های آن، به دادستانی قشم، نهادهای قضایی، وزارت میراث فرهنگی، سازمان زمین‌شناسی و سازمان جهانی یونسکو ارسال شده و بر هیچ کسی پوشیده نیست که ثبت هر اثر در مقیاس کوچک هم نیاز به تعیین حریم دارد چه برسد به اینکه در این درجه اهمیت در مقیاس جهانی یک کشور بخواهد ژئوپارکی را به ثبت برساند».
امری‌کاظمی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان منطقه آزاد قشم، قصد لغو مجوز پرورش میگو در این منطقه و فروش زمین از سوی خودش به سرمایه گذاران را دارد، گفت: «پیش از این تقاضاهای مختلفی خصوصا در زمینه پرورش میگو در این منطقه از سوی سازمان منطقه آزاد قشم به اداره کل میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم و مدیریت ژئوپارک واصل شده بود که همگی به دلیل تداخل با حریم ژئوپارمک و میراث طبیعی ملی مورد مخالفت این مدیریت‌ها قرار گرفته‌اند و پاسخ منفی به استعلام داده شد و سازمان نیز در همین راستا هیچ واگذاری در این مناطق انجام نداده و نخواهد داد».
وی گفت: «سازمان منطقه آزاد قشم به رغم اینکه یک سازمان هزینه فایده است، برای تامین مخارج خود، آثار تاریخی و طبیعی را برای تامین مصارف مالی هزینه نکرده و در صورتی هم که زمینی بر خلاف ضوابط میراث طبیعی و تاریخی واگذار شود نیز قراردادهای مربوطه را منقضی خواهد کرد».
وی ادامه داد: «در موضوع حوضچه‌های پرورش میگو در غری جزیره قشم، هر دو حریم ۱۷۱ میراث طبیعی و ملی و حریم ژئوپارک جهانی قشم نقض شده است. سازمان منطقه آزاد قشم اعلام آمادگی کرده که زمین معوض به سرمایه‌گذاران بدهد تا سرمایه‌گذار نیز متضرر نشود اما تاکنون استقبالی از این طرح انجام نشده است».
احتمال خروج تنها ژئوپارک کشور از یونسکو جدی است
وی هشدار داد: «در صورت متوقف نشدن پروژه پرورش میگو در محدوده ژئوپارک قشم، احتمال خروج تنها ژئوپارک کشور از یونسکو جدی است».
امری کاظمی در پایان گفت: «در صورتی که این اتفاق بیفتد، خسارت زیادی متوجه وجهه‌ی بین‌المللی کشور، مردم محلی قشم، گردشگری جزیره و آثار طبیعی و زمین‌شناختی قشم می‌شود و همه مسوولانی که از اجرای این پروژه حمایت کرده‌اند، باید پاسخ‌گو باشند».

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-30