تارنمای خبری امرداد

سپاسداری از دست‌اندرکاران نوسازی ساختمان خرمن گیو

انجمن زرتشتیان تهران، از دست‌اندرکارانی که در روند اجرایی نوسازی ساختمان روانشاد خرمن گیو کوشیدند، سپاسداری کرد.

با پایان یافتن عملیات اجرایی نوسازی و به بهره‌برداری رسیدن ساختمان موقوفه به‌نامگانه‌ی روانشاد خرمن گیو، در نشستی که انجمن زرتشتیان تهران میزبانی آن را بر دوش داشت، همراه با سپاسداری از همه کسانی که در اجرای پروژه ساخت همکاری داشتند، از مهندس داریوش اورنگی، مهندس جمشید فروغی، مشاوران در امور ساختمان گردش 40 انجمن زرتشتیان تهران، و مهندس مهران بختیاری، پیمانکار پروژه‌ی نوسازی ساختمان خرمن گیو، به پاس ارج‌ نهادن به کوشش‌های آنان، با پیشکش لوح سپاس و یادبود، سپاسگزاری شد. همچنین پیمانکار پروژه به گونه‌ی رسمی ساختمان را به انجمن زرتشتیان تهران تحویل داد. در این نشست افشین نمیرانیان، فرنشین گردش 44 و جانشین فرنشین گردش 43 انجمن زرتشتیان تهران، رامین خسروی، جانشین فرنشین گردش 44 انجمن زرتشتیان تهران، بهمن تیمساری فرنشین کمیسیون ساختمان در گردش 43 و 44، جمشید گشتاسبی، خزانه‌دار گردش 43، شاه‌بهرام سیروسی، فرنشین کمیسیون مالی گردش 44، ساسان نیکنام، دبیر کمیسیون موقوفات گردش 44، بابک شهریاری، دبیر کمیسیون خدمات گردش 44، باشنده بودند. مهندس جمشید فروغی در نشست حضور نداشت.
این برنامه، بامداد آدینه چهارم مهرماه 1399 خورشیدی در محل ساختمان نوساز خرمن گیو انجام شد. با توجه به محدودیت جا و شرایط روزهای کرونا، نشست با حضور شماری از هموندان هیات‌مدیره‌ی انجمن زرتشتیان تهران و نیک‌اندیشان برگزار شد.

ساختمان موقوفه نامگانه‌ی خرمن گیو، به نیت بهره‌‌برداری از درآمدهای ناشی از آن در راستای منافع هازمان زرتشتی به تشخیص انجمن زرتشتیان تهران، وقف و به تولیت انجمن سپرده شده است. تا زمان تخریب و نوسازی ساختمان در گردش 43 انجمن زرتشتیان تهران، نزدیک به 64 سال از دیرینگی ساختمان می‌گذشت. (تنظیم سند به نام بانوی دهشمند خرمن گیو سال 1331 انجام شده بود). ساختمان با عرصه (زمین) 489/84 مترمربع و اعیانی آن در چهارطبقه آپارتمان تک واحدی سه خوابه، هر واحد به مساحت 194 مترمربع فرسوده و غیرایمن، بدون امکانات رفاهی، گرمایش و سرمایشِ به‌روز و مناسب بود. نخستین گام‌ها برای تبدیل به احسن ساختمان فرسوده در سال پایانی گردش 40 انجمن زرتشتیان تهران با تخلیه مستاجران ملک برداشته شد. مهندس داریوش اورنگی و مهندس جمشید فروغی مشاوران در امور ساماندهی ساختمان‌های انجمن زرتشتیان تهران سال 88-87 پروانه‌ برای تخریب و نوسازی ساختمان خرمن گیو را گرفتند، ولی به شوند کمبود نقدینگی این اتفاق رخ نمی‌دهد و منجر به آغازعملیات اجرایی و ساخت نمی‌شود. در گردش 42 به شوند سرآمدن مهلت آغازعملیات ساختمانی بنابر ضوابط پروانه و ابطال آن که هدررفت هزینه‌ها، وقت و نیروی انسانی در روند دریافت پروانه‌ی ساخت را در پی داشت، تصمیم به درخواست تغییر نقشه و صدور پروانه جدید می‌شود، تا از راه دریافت پروانه جدید، زمان بیشتری برای آغاز عملیات ساختمانی در اختیار گرفته شود. پروانه جدید با نام تغییر نقشه و با تاکید حداکثر مهلت برای آغاز عملیات ساختمانی از زمان صدور به مدت 24 ماه در سال 93 صادر شد. این در حالی است که پروانه ساخت یکبار در سال 90 تمدید شد.

پروانه تخریب و نوسازی جدید (تغییر نقشه)، امکان ساخت 5 طبقه مسکونی روی همکف شامل 2 واحد 110 مترمربعی در طبقه پنجم و چهار طبقه دیگر هرکدام شامل 4 واحد با میانگین مساحت 55 مترمربع به متراژ مفید کل 1085 مترمربع در 18 واحد، را به انجمن زرتشتیان تهران می‌دهد. با تامین 18 واحد پارکینگ در یک طبقه همکف و یک طبقه زیرزمین روی‌هم، به میزان 1791 متر مربع اعیانی نوساز را بر عرصه ثابت تحت تملک انجمن جایگزین می‌کند. در نبود نقدینگی کافی و پیوسته در راستای برنامه‌ریزی برای ساخت و اجرای پروانه تخریب و نوسازی ساختمان موقوفه خرمن گیو، تا ماه‌های پایانی زمان پروانه، عملیات تخریب و نوسازی اجرا نمی‌شود. در گردش 43 انجمن زرتشتیان تهران با برگزاری فراخوان پیمانکار، با بررسی شرایط درخواست‌دهندگان در کمیسیون معاملات و برمبنای شاخصه‌های تعریف شده در کمیسیون ساختمان، مهندس مهران بختیاری در فراخوان برگزیده می‌شود. مهندس مهران بختیاری پیشینه‌ی همکاری با انجمن زرتشتیان تهران در نوسازی خانه همتی و بازسازی تالار پذیرایی و دبیرخانه را در کارنامه‌ی کاری خود دارا است. وی در پیشبرد پروژه‌ی ساختمان خرمن گیو و تامین کمبود نقدینگی، با پرداخت هزینه‌های ساخت با انجمن همکاری کرده و مبلغ هزینه‌های ساخت بیشتر از مبلغ تسویه‌شده از سوی انجمن بوده است.
عملیات اجرایی تخریب و نوسازی به فاصله‌ی کمی تا به پایان رسیدن زمان پروانه در سال 1395 خورشیدی کلنگ می‌خورد. سرانجام با گذر از فراز و نشیب‌ها و بستانکاری مهندس بختیاری از انجمن زرتشتیان تهران، ساختمان روانشاد خرمن گیو با رعایت ضوابط فنی و امکانات رفاهی تابستان 1399 به بهره‌برداری رسید.

 

فرتورها از کیمیا یزدانی  است .

4090

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید