تارنمای خبری امرداد

مرکز مطالعات کتیبه‌شناسی تخت‌جمشید گشایش یافت

مرکز مطالعات کتیبه‌شناسی و متون تاریخی، با آرمان پژوهش و دستیابی به آگاهی‌های دوران تاریخی آغاز به کار کرد و با مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید، چهارشنبه 16 مهر در حاشیه‌ی راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های کتیبه‌شناسی این مجموعه جهانی، هدف از این کار را پیوستگی پژوهش‌ها و بهره‌گیری از توانمندی‌های پژوهشی دانست و کارهای آینده در این زمینه را دستاوردی مهم و اثرگذار برای شناخت بیشتر از گنجینه‌های باستانی ارزیابی کرد.
حمید فدایی با اشاره به اهمیت زبان‌های باستانی در هر تمدنی، گفت: «زبان مهمترین پایه‌های فرهنگی هر تمدنی محسوب می‌شود و امپراتوری بزرگ هخامنشی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در اوج تمدن این امپراتوری عظیم، نوشتن از مهم‌ترین ابزارهای برقراری ارتباط، صدور فرمان و انجام امور اداری بوده است».
وی ادامه داد: «فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی پژوهشگران حوزه‌ی زبان‌شناسی تاریخی، کتیبه‌شناسی و مطالعات متون تاریخی، منجر به پرده‌برداری از اطلاعات ارزشمند دوران تاریخی ایران باستان خواهد شد».
مدیر داخلی پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید و مدیر مرکز پژوهش‌های کتیبه‌شناسی نیز گفت: «در امپراتوری بزرگ هخامنشی، مکاتبات اداری به خط و زبان آرامی و فرمان‌های شاهی نیز به زبان‌های پارسی باستان، عیلامی و بابلی و هر یک به خط میخی مربوط به خود نوشته می‌شده است».
محمدجواد اولاد حسین، راه‌اندازی مرکز مطالعات کتیبه‌شناسی و متون را توانایی پژوهشی درخور ارزشی برای شناخت بیشتر میراث فرهنگی دانست و گفت: «وجود انواع کتیبه‌ها و خطوط میخی مذکور، الواح گلی خزانه و باروها و همچنین یادگارنویسی‌های تاریخی در کاخ‌های تخت‌جمشید به زبان‌ها و خط‌های مختلف از دوران ساسانی گرفته تا دوران معاصر، مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید را بر آن داشت که با نگاه به این ظرفیت عظیم نوشتاری در دوران مختلف، مرکز مطالعات کتیبه‌شناسی و متون را در این مجموعه‌ی بی‌مانند تاریخی فرهنگی راه‌اندازی کند».
اولادحسین افزود: «این مرکز پژوهشی با هدف مطالعات بیشتر بر روی انواع کتیبه‌ها و متون موجود در مجموعه میراث جهانی تخت‌جمشید که شامل کاخ‌ها و محوطه‌های تختگاه، مجموعه نقش رستم، نقش رجب، شهر استخر و حریم‌های این آثار شاخص راه‌اندازی شده است».

3.3/5 - (3 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید