تارنمای خبری امرداد
گزارش مردمی

کهن‌شهر سهرورد؛ پابه‌پای تاریخ (1)

شهر سهروردِ شهرستان خدابنده در استان زنجان زادگاه شیخ اشراق، شهاب‌الدین سهروردی زنده‌کننده‌ی  فرزانگی‌ (:حکمت) خسروانی یکی از شهرهای باستانی ایران از زمان ماد تا فروپاشی سلسله‌ی صفویان بوده است این شهر در یورش مغول نیز سراسر ویران شده بود.

حمدالله مستوفی در کتاب نزهة‌القلوب آورده است سهرورد و سجاس در گذشته دو شهر بوده ودر فترت مغول خراب شد و پیش از آن نیز کتاب‌های تاریخی «حدودالعالم»  و «المسالک و الممالک» و «صورةالارض» ابن حوقل ودیگر کتاب‌های تاریخی همگی از سهرورد به عنوان یکی از شهرهای مهم  منطقه جبال یا عراق عجم یاد کرده‌اند. بسیاری از زرتشتیان سهرورد در گذشته به هندوستان کوچیده‌اند. نیای ملافیروز پسر کاوس در سال 647 خورشیدی به هندوستان کوچ کرده‌اند این شهر دارای آثار تاریخی فراوانی است که به دلیل بی‌توجهی میراث فرهنگی در حال از میان رفتن هستند.  سهرورد به خاطر داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعت زیبا می‌تواند یکی از منطقه‌های گردشگری ایران باشد ولی شوربختانه این روزها حال و روز خوبی ندارد.

معرفی شهرستان سهرورد؛ زادگاه شیخ اشراق، ادامه دارد.

 

در دنباله فرتورهایی (:عکس‌هایی) از سنگ‌نوشته‌ی صخره‌ای «یازلی‌داش» و سنگ‌نگاره‌های سهرورد که به شوند بی‌توجهی در حال نابودی است را می‌بینید.

فرتورها از یدالله الماس‌فر  است.

1842

4/5 - (5 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید