لوگو امرداد
 آمار روزافزون حفاران غیرمجاز

تاخت‌و‌تاز سوداگران گنج در محوطه‌های تاریخی تهران

hafariاگر آمار فرستاده ‌شده به رسانه‌ها درست باشد و در این میان چیزی از دست‌شان درنرفته باشد، در شش ماه گذشته و در هیاهوی کرونا، 23 حفار غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی توسط یگان حفاظت و پلیس استان تهران دستگیر شده‌اند؛ کسانی که در سودای گنج محوطه‌های تاریخی و زمین‌های بیابانی پیرامون تهران را به پنیر سوییسی تبدیل کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در چند ماه گذشته در استان تهران، خبر دستگیری شماری از حفاران غیرمجاز منتشر شده‌ است. البته خبرهایی که یگان حفاظت میراث فرهنگی منتشر کرده، نه ویران‌گری‌ها و آسیب‌هایی است که گاهی در میراث فرهنگی و محوطه‌های تاریخی رخ می‌دهد و نه گوشی می‌شنود و نه چشمی می‌بیندشان. با این همه، دست‌کم می‌توان عملکرد یگان حفاظت و کوشش مردم مناطق گوناگون استانِ تهران برای چشم و گوش بودن میراثِ تاریخی استان‌شان را با دستگیری هشت حفار غیرمجاز در رباط کریم، پنج حفار در فیروزکوه و سه حفار در اسلامشهر که تونلی ده‌متری به زیر زمین کشیده‌ بودند،مثبت ارزیابی کرد.
اکنون نیز ژیلا خدادادی، مدیر اداره میراث فرهنگی ورامین، از دستگیری سه‌ حفار غیرمجاز در روستای‌ حصارقاضی در توابع بخش‌ جوادآباد ورامین  و در زمان حفاری خبر می‌دهد و با اشاره به گزارش مردم روستای «حضار قاضی» مبنی بر رفت‌وآمد مشکوک سه نفر در منطقه به پرسنل یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، خبر می‌دهد: «بر اساس این گزارش و با همکاری پلیس، این افراد دستگیر شدند».
او ادامه می‌دهد:‌ «براساس گزارش اولیه کارشناسان معاونت میراث‌فرهنگی در محل، سفال‌های به‌دست‌آمده از حفاران مربوط به دوره اسلامی گزارش شده، اما باید گزارش دقیق آن پس از تایید نهایی به مراجع قضایی اعلام شود».
پیش‌تر در هفتم دی‌ماه، رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رباط کریم بازگو کرد: «با گزارش دوست‌داران میراث فرهنگی و با همکاری پلیس امنیت، یک تیم هشت‌نفره از حفاران غیرمجاز در منزلی مسکونی در این شهرستان دستگیر شدند که در کنار ادوات حفاری سلاح ‌سرد نیز کشف ‌و ضبط شد که برای تکمیل تحقیقات در اختیار مراجع ‌انتظامی قرار گرفت».

آمار حفاری‌های غیرمجاز تنها در 6 ماه گذشته
22 مهرماه  نیز رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فیروزکوه از دستگیری پنج حفار غیرمجاز با دستور دادستان و همکاری فرماندهی انتظامی فیروزکوه در شهر ارجمندِ این منطقه خبر داد. همراه این افراد نیز یک دستگاه فلزیاب و شماری ابزار حفاری کشف و ضبط شد.
یا در ۲۲ امرداد که رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اسلامشهر بازگو کرد: «با گزارش دوست‌داران میراث فرهنگی و اشراف اطلاعاتی پلیس امنیت شهرستان سه حفار غیرمجاز در حین حفاری در عمق 10 متری برای دستیابی به آثار تاریخی و فرهنگی در یک منزل مسکونی دستگیر شدند. آن‌ها تنها بر اساس یک خیال واهی برای رسیدن به گنج اقدام به حفاری کرده بودند که توسط نیروهای پلیس دستگیر و برای تکمیل پرونده به مراجع انتظامی و قضایی تحویل داده شدند».
همچنین در 12 امرداد چهار تَن که دست به حفاری غیرمجاز در روستای وردیج زده بودند، دستگیر شدند. با ارایه گزارش‌هایی به 110 که از کارهای غیرمجاز بیل مکانیکی در روستای وردیج حکایت داشت، مشخص شد حفاری‌ها به شکل پنهانی در ساعات نخست بامداد انجام می‌شود و در پایان در حوالی ساعت چهار بامداد 12 امرداد ماموران به محل اعزام شده و در حالی که چهار تَن سرگرم حفاری در این منطقه بودند، آن‌ها را دستگیر کرده و به پایگاه انتظامی بُرده شدند. قصد آن‌ها از حفاری کشف دو کوزه پر از سکه طلا بوده است و به همین سبب  تا عمق 10 متری زمین را نیز حفر کرده بودند، اما از کوزه و سکه خبری نشده بود.
از سوی دیگر، افزون‌بر این آمارها اگر دو گورکنی را که در گورستان ابن‌بابویه و در زمان خاک‌سپاری یک جنازه، به بیش از صد سکه رسیده بودند و یکی از آن دو سکه‌های سهم خود را به پلیس تحویل داد و دیگری به دست پلیس دستگیر شد به این آمار افزوده شود، شمار حفاران غیرمجاز در استان تهران و در شش ماه گذشته به 25 تَن می‌رسد!

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-04