تارنمای خبری امرداد
دل‌نوشته‌ای از ناهید فلفلی

سده‌ها سده

با گذر از بلندترین شب سال، شروع به شمردن روزها می‌کنی و می‌دانی در غروب چهلمین روز چله‌ی بزرگ، در پنجاه روز و پنجاه شب مانده به نوروز، آتش جشن سده باشکوه و پرغرور زبانه خواهد کشید و قدرت ماندگاریش را از پس هزاره ها و سده ها نشان خواهد داد.
در سال 1399 منتظر و امیدوار، چشم به راه پیامک انجمن می‌مانیم، تا مثل هر جشن، تو و دیگر همکیشان را برای باشندگی در جشن سده به روز مهرایزد و بهمن ماه 3758 دینی زرتشتی در محل باغ آدریان فراخواند.
اما باز هم پیامک انجمن از جنس دیگری است، فرتور زیبای آتشی فروزان که نور و حرارتش بر سیاهی شب و سرمای زمستان پیروز شده، تو را به فرخنده جشن سده در فضای مجازی فرا می‌خواند و تو که این آیین راستین و خردورزی را پذیرفته‌ای با رای و خردجمعی همراه می‌شوی تا این دوران سخت و دشوار به سلامت بگذرد.
شاید در این لحظه، مرور خاطرات مرهم دلتنگی‌هایت شود.
سال 1398 است، همراه با صدای خنده و شادی کودکان و نوجوانانی که در باغ وقفی به دنبال گردآوری هیزم برای آتش جشن سده به این طرف و آن طرف می‌دوند، صدای راهنمایی‌های کسی به گوش می‌رسد که می‌‌گوید چه نوع هیزمی مناسب است، چگونه روی هم چیده شوند و رهنمون‌های همیشگی‌اش که مواظب زمین و درختان باشید.
صدای خداقوت و خسته نباشیدش به دل مسوولان پذیرایی می‌نشیند و مثل همیشه فروتنانه می‌گوید: «کمکی هست انجام دهم؟»؛ از دیدن جوانان سپیدپوش گاتهاخوان و کودکانی که با پوشش سنتی و به زبان مادری شعر می‌خوانند و نوجوانانی که شاهنامه‌خوانی می‌کنند، چشمانش به شادی برق می‌زند. با افتخار جوایز جام سده را به مقام‌آوران پیشکش می‌کند و دلش از باشندگی هر چه بیشتر همکیشان قرص‌تر و محکم‌تر می‌شود. همکیشانی که با دل‌هایی پر از مهر، گرداگرد آتش فروزان سده همازوری خوانده‌اند و باز هم همازور خواهند بود و اگر در سال 1399 با آتش سده در خانه‌هایشان همازور می‌شوند، نجوایشان به‌گوش می‌رسد.
«آقای سهرابی دلت قرص و محکم، که همازور خواهیم ماند، جاودانه تا ابد»
از آن به دیر مغانم عزیز می‌دارند کآتشی که نمیرد همیشه در دل ماست

ناهید فلفلی دهم بهمن‌ماه 99 _ شیراز

4/5 - (5 امتیاز)
2 نظرات
  1. Sonita می گوید

    روح جناب سهرابی شاد …. هنوز سخته باور کنم افلاتون سهرابی رئیس انجمن نیست ولی برای همه شما سلامتی و شادی آرزو می کنیم . چه دلنوشته زیبایی خانم فلفلی نوشتند …. موفق باشید

  2. همکیش می گوید

    روح اقای سهرابی عزیز شاد، بزرگ مرد دوست داشتنی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید