تارنمای خبری امرداد

آتشکده ورهرام یزد با فروزه‌ای از دیرباز روشن

آتشکده‌ی یزد، یادمان‌ تاریخی و نیایشگاه زرتشتیان، با فروزه‌ای از آتش 1500 ساله، از آثار ملی و جاذبه‌های دیدنی به شمار می‌رود که هرساله به ویژه در نوروز میزبان گردشگران از سراسر جهان است.

آتشکده‌ی یزد از سازه‌های تاریخی ارزشمند، آتش سپند ورهرام (بهرام) را در دل خود نگاه داشته است. ساختمان آتشكده يزد، گرچه ساخت آن کمابیش به 90 سال پیش باز می‌گردد، ولی آتشی كه درون آن می‌سوزد بيش از ۱۵۰۰ سال است كه روشن مانده است. این آتش فروزه‌ای از آتش آتشکده کاریان (آتشکده فرنبغ پارس) در لارستان استان فارس، یکی از سه آتشکده بزرگ دوره ساسانیان است. آتش آن سالیان دراز روشن بوده، اکنون در آتشکده یزد نگهداری می‌شود. ارزشمندی آتشکده به دیرینگی آتش درون آن است. گفته شده نزدیک به 1530 سال پیش تاکنون، فروزان مانده و نگهداری شده است. آتش دو آتشکده آذرگشسب و آذر برزین هنگام یورش تازیان به ایران خاموش می‌شود. به دستور یزدگرد سوم واپسین پادشاه ساسانی، آتش سومین آتشکده (آذر فرنبغ) از گزند در پناه ماند. آتش سپند آتشکده یزد را در آغاز از «آتشکده فرنبغ پارس» به روستای «هفت آذر» که سپس‌ترها روستای «هفتادُر» نام گرفت در نزدیکی عقدا آوردند و مدت ۷۰۰ سال در آنجا نگهداری می‌شد. از آنجا به ترک‌آباد در اردکان جابجا شد. پس از سی‌صد سال نگهداری در «غار اِشگفت یزدان»، آن را به یزد آورده‌اند. نخست در کوی موبدان یزد در خانه یکی از موبدان بزرگ به نام «موبد تیرانداز آذرگشسب» نگهداری می‌شد و در سال ۱۳۱۳ خورشیدی پس از ساخته شدن ساختمان نوساز کنونی این آتشکده، به درون آن برده شد. «آتش ورهرام» درون آتشدان بزرگی  از جنس فلز برنج و در اتاقی ویژه، در میان ساختمان آتشکده و بالاتر از سطح زمین، به دور از باد و باران و تابش خورشید نگهداری می‌شود.
این آتشکده در سال 1313 با سرمایه‌ی یک زرتشتی پارسی هند، به نام همابایی بر روی زمینی که از سوی چند تن دهشمند زرتشتی ایران از جمله برادران امانت به نامگانه‌ی پدرشان اردشیر رستم امانت و سرپرستی ارباب جمشيد امانت ساخته شده است. این سازه، ۲۲ شهریورماه ۱۳۷۸ خورشیدی به شماره ۲۴۳۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
آتشکده یزد دارای دو ورودی جدا از هم، یکی ویژه‌ی زرتشتیان و دیگری برای ورود همگان است. ورودی اصلی در خیابان کاشانی جا دارد. پس از تهیه بلیط از اتاقک دم در، وارد حیاط آتشکده می‌شوید. نخستین چیزی که می‌بینید حوض بزرگی است در میان حیاط و روبروی ساختمان آتشکده، نمایی از ساختمان آتشکده را بازتاب می‌دهد. دور تا دور حیاط را درختان راست قامت و همیشه سبز کاج و سرو در بر گرفته است. سرو نماد سرسبزی، سربلندی و یکرنگی است.
حوض آتشکده نماد جویی پرآب یا چشمه آبی است که همیشه در کنار ساختمان آتشکده‌های تاریخی ایران (مانند آتشکده‌های باستانی آذرفرنبغ، آذرگشسب) وجود داشت. چون کوشش بر آن بود که ۴ آخشیج (:عنصر) آب، باد، خاک و آتش در کنار یک دیگر قرار بگیرند. حوض آتشکده یزد نیز در نبود چشمه و جوی آب در این راستا ساخته شده است.
ساختمان اصلی آتشکده سردری با نگاره «فروهر» دارد. با بالا رفتن از پله‌های آن از کنار ستون‌های سنگی بلند و زیبا می‌گذرید. این ستون‌ها دست‌ساز سنگ‌کاران زبردست اصفهانی (رضوان شهر) هستند.
ورود به نیایشگاه همچون دیگر مکان‌های سپندینه‌ی زرتشتیان برای نیایش‌کنندگان با آیین ویژه‌ای مانند پاکیزه بودن و پوشیدن کلاه و روسری سپید برای مردان و زنان همراه است.
آتشکده‌ی یزد در مرکز استان یزد در خیابان آیت‌الله کاشانی شهر یزد، کوچه آتشکده جای دارد. با شرایط کنونی گذر از روزهای سخت کرونا، بازدیدکنندگان با استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری فیزیکی و رعایت شیوه‌نامه‌ی بهداشتی، در حفظ بهداشت با مسوولان همکاری می‌کنند. آتشکده یزد از مکان‌های زیرپوشش انجمن زرتشتیان یزد است. به آتشکده یزد خوش آمدید. نوروز 1400

فرتورها از سرور دهموبد است.
1719

4.6/5 - (10 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید