لوگو امرداد

برنامه‌های فردا، 23 شهریورماه

در گاه‌شمار زرتشتی سال به ١٢ ماه ٣٠ روز بخش می‌شود كه هر روز به نامی آراسته است. فردا بیست‌وهشتمین روز از ماه شهریور در گاه‌شمار زرتشتی است و «زامیاد» نام دارد.

زامیاد به چَم(:معنی) زمین است. ایزد زامیاد از ایزدان همکار امشاسپند اَمرداد است. زمین سرچشمه‌ی همه داده‌ها برای زندگی بهتر آفریده‌هایی ست که روی آن زندگی می‌کنند. ایزد زامیاد (زمین) با ایزد آسمان یک‌جا یا جداگانه سپندینه(:مقدس) شمرده شده‌اند. زمین نماد مادرست برای انسان و دیگر موجودات زنده‌ی روی آن، بنابراین ستودنی و سپندینه بوده و در آموزش‌های دین زرتشتی به نگه‌داری پاک و نیکو از آن بسیار سفارش شده است. گویند در این روز درخت نشاندن و تخم کاشتن و آبادانی کردن بسیار خوب است. «چون زامیاد نیاری ز می تو یاد / زیرا که خوشتر آید می روز زامیاد – خاصه به پادشاه ملک ارسلان که چرخ / هرگز نداشت چو او هیچ شاه یاد.» مسعود سعد سلمان.

نماد زامیاد، گیاه «بانو اسپرغم» یا همان ریحان است.

فرهنگی

نمایشگاه گروهی آثاری از استادها و هنرمندان هنرهای تجسمی در نگارخانه «نیوان» برگزار می‌شود. این نمایشگاه آثار هنرمندانی هم‌چون رضا باانگیز و صادق تبریزی را به نمایش درآورده است. دوست‌داران می‌توانند از ساعت 16 تا 21 به نشانی خیابان کلاهدوز،خیابان یار محمدی، کوچه طالاقانی، شماره 10، طبقه همکف رفته و از این نمایشگاه تجسمی دیدن کنند.

 

 

نگارخانه سهراب  دو میزبان نمایشگاه نقاشی «سفر به ژرفای درون» است. این نمایشگاه از ساعت رامین شهوق نقاشی‌های خود را در این نمایشگاه به نمایش در آورده است که دوست‌داران می‌توانند از ساعت 17 تا 22 از این نمایشگاه دیدن کنند.

نشانی: بزرگراه چمران، خیابان اوین، ابتدای خیابان شهید کچویی، شماره 11، واحد 1

 

 

 

ترمه موسوی آثار نقاشی خود را در نمایشگاهی با نام «آنیموس» به نمایش درآورده است. در این نمایشگاه به زخم‌هایی که می‌توانند باعث زیبایی شوند، اگر به آنها درست نگاه شود اشاره شده است.

ساعت بازدید از این نمایشگاه 16 تا 20 است. هنردوستان می‌توانند به گالری نگر به نشانی قیطریه، ضلع جنوبی پارک، خیابان روشنایی، کوچه دلارارم، شماره 33، زنگ سوم بروند.

 

 

 

به نوشتار امتیاز بدهید.
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1401-11-11