تارنمای خبری امرداد

یادبود درگذشتگان نرسی‌آباد یزد در آیین پرسه‌ همگانی اورمزد و تیرماه

یاد تازه‌درگذشتگان با برگزاری آیین پرسه‌ی همگانی اورمزد و تیرماه در روستای زرتشتی‌نشین نرسی‌آباد گرامی داشته شد.

در روستای زرتشتی‌نشین نرسی‌آباد یزد، پرسه همگانی با گستردن سفره‌ی آیینی از سوی خانواده و بازماندگان تازه‌درگذشته، نیایش و خواندن اوستای سپند، پیچیدن بوی خوش اسفند و کندر در خانه برگزار شد. خانواده‌ها بر سفره‌های آیینی، عکس تازه درگذشته که یکسال از درگذشت آن روانشاد نگذشته همراه با گلدانی از سرو، گیاه همیشه سبز مورد، و شاخه‌ای از شمشاد، سیر و سِداب، (سداب گیاهی ضدعفونی‌کننده در روغن به همراه سیر تفت می‌دهند به همراه سرکه)، قهوه‌ی ساییده آمیخته با هل و شکر، و نیز گلاب، نبات، نان خانگی، کماج، نان روغنی سورُگ و خوراکی‌های سنتی می‌گذارند. خویشان و بستگان در این روز به دیدار بازماندگان رفته تا یاد درگذشتگان را گرامی دارند. بانوان در آیین پرسه شاخه‌هایی از برگ سبز درخت مورد یا شمشاد، مقداری کُندُر، چوب گیاه صندل و عود با خود می‌برند و بر روی سفره‌ می‌گذارند.

واژه‌ی «پُرسه» در پیشوند این روز از بن «پُرس» به‌چم «پرسیدن» حال و احوال خویشانِ درگذشتگان است و مراد از آن آیینی است که با کوشش بازماندگان و باشندگی خویشان و آشنایان برای گرامی‌داشت یاد شخص درگذشته برپا می‌شود. آیین پرسه‌ی همگانی اورمزد و تیرماه، برابر با 29 خردادماه در گاهشماری رسمی کشور، به یاد هماروانان و درگذشتگان به‌ویژه جانباختگان ایران ‌زمین برپا می‌شود. در پرسه‌های همگانی مردم پرشمارتر از پرسه‌های یادبود فردی و خانوادگی باشنده می‌شوند.
پرسه‌ی تیرماه یاد سربازان جان بر کف ایران که در راه ماندگاری میهن در هنگامه ستیز با تورانیان جان خویش را از دست داده‌اند، گرامی داشته می‌شود. زرتشتیان به ویژه در این پرسه یاد و نام آرش کمانگیر را گرامی می‌دارند.

گَِل سفید (ترکیب آهک ضدعفونی کننده) بر در و دیوار خانه‌هایی که گهنبار می‌خوانند می‌پاشند تا همگان از برگزاری گهنبار آگاه شوند
گَِل سفید (ترکیب آهک ضدعفونی کننده) بر در و دیوار خانه‌هایی که گهنبار می‌خوانند می‌پاشند تا همگان از برگزاری گهنبار و آیین‌ها آگاه شوند

فرتورها از سرور دهموبد است.
1719

4.2/5 - (8 امتیاز)
1 نظر
  1. کوروش یزدانی می گوید

    کوچه ها،خونه ها،ادمای اون،همش یه دنیا خاطره،یادتون به یادگار.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید