تارنمای خبری امرداد

صعود یک‌روزه به قله دماوند گرامیداشت 22 سالگی هفته‌نامه‌ امرداد

سیروس مندگاری و سهراب جمشیدی، کوه‌نوردان زرتشتی در صعود یک‌روزه به قله‌ی دماوند، بیست‌ودومین سالگرد بنیادگذاری هفته‌نامه‌ی خبری-فرهنگی امرداد را گرامی‌ داشتند.

به فرخندگی بیست‌ودومین سالگرد بنیادگذاری هفته‌نامه‌ی امرداد، سیروس مندگاری و سهراب جمشیدی هم‌نوردان گروه کوه‌نوردی آپادانا در کوه‌نوردی یک‌روزه به قله‌ی دماوند صعود کردند.

این کوهنوردی سنگین و صعود حرفه‌ای به قله‌ی دماوند در یک برنامه‌ی هماهنگ و زمان‌بندی شده نیمه‌شب 31 خوردادماه 1400 با حرکت از تهران به سوی پارکینگ جنوبی آغاز شد. ساعت 2:10 بامداد به پارکینگ جنوبی رسیدند. ساعت 3 بامداد پس از 35 دقیقه پیمایش و 10 دقیقه استراحت در جان‌پناه گوسفندسرا، ساعت 3:45 به سوی پناهگاه جنوبی حرکت کردند. پس از دو ساعت و 25 دقیقه کوهنوردی ساعت 6:10 به پناهگاه جنوبی رسیدند یک استراحت کوتاه 25 دقیقه‌ای و ساعت 6:45 با حرکت به سوی قله‌ی دماوند ادامه‌ی مسیر پی گرفته شد. پس از شش ساعت و 15 دقیقه کوهنوردی، ساعت 13 برفراز 5671 متری قله‌ی دماوند، این نماد ملی ایرانیان ایستادند و پرچم گرامی‌داشت بیست‌ودومین سالگرد بنیادگذاری هفته‌نامه‌ی امرداد را بر بام ایران برافراشتند. پس از 30 دقیقه استراحت و دیدن چشم‌انداز بی‌همتای دماوند بلندترین کوه ایران به سوی جان‌پناه بازگشتند. 4 ساعت گذر از مسیر بازگشت ساعت 16 به جان‌پناه رسیدند و بدین‌گونه صعود یک‌روزه به قله‌ی دماوند در واپسین روز بهاری به پایان رسید.
یک برنامه‌ی آرمانی صعود به دماوند نزدیک به چهار تا پنج روز به درازا می‌کشد، هرچند کوهنوردان حرفه‌ای با بدن ورزیده می‌توانند در مدت دو روز به قله برسند. سیروس مندگاری و سهراب جمشیدی این برنامه را یک‌روزه اجرا کردند.
سیروس مندگاری، کوهنورد حرفه‌ای، عضو فدراسیون کوهنوردی و سرپرست گروه کوهنوردی آپادانا 24 بار صعود به قله دماوند را آزموده که شش بار آن، صعود یک‌روزه بوده است. سهراب جمشیدی دو صعود به دماوند انجام داده و هر دو صعود یک‌روزه بوده است.

امردادماه 98، گروه کوهنوردی آپادانا با صعود به قله‌ی دماوند در دو نوبت بیستمین سالگرد بنیادگذاری هفته‌نامه‌ی امرداد را گرامی‌ داشتند.

فرتورها رسیده است.

4090

5/5 - (10 امتیاز)
3 نظرات
  1. همایون مهرزاد می گوید

    شادباش بسیار عزیزان و همیشه چون دماوند رهرو سربلندی باشید.

  2. mehrban bastani می گوید

    very good

  3. نازنین می گوید

    البته اگر چند بار یه روزه از دماوند بالا رفتند و مشکلی نداشتند شاید آسیبی نداره. شاید دماوند مانند هیمالیا و اورست نیست. شاید در بلندای اورست و هیمالیا هست ک مردم دچار مشکل می‌شوند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید