تارنمای خبری امرداد

بافت تاریخی شریف‌آباد اردکان جان تازه می‌خواهد

 بافت تاریخی شریف‌آباد اردکان با آن همه حس‌وحال و جذابیت که از گذشته به یادگار دارد نیازمند جانی تازه از سوی دوستداران واقعی میراث است.

آن همه جاذبه در این محله که از اصالت و تاریخ کهن حکایت دارد با مشارکت زیبااندیشان و مدیران صنایع اردکان به عنوان متولیان فرهنگی و آبادانی، می‌تواند مرمت و توسعه یابد.

هر آبادانی و بهسازی پیامدهای مثبتی چون جلوگیری از تخریب بناها، جلوگیری از خارج شدن ساكنان بافت تاریخی و حفظ روحیه فرهنگی ـ اجتماعی و نیز چشم‌اندازی برای رونق اقتصادی دارد، محله‌ی شریف‌آباد هم با در نظر گرفتن این پیامدها می‌تواند مسیرجدیدی را در پیش بگیرد.

رییس اداره میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری اردکان در این باره با اعلام این خبر که میراث با کمک شهرداری اردکان نسبت به بدنه‌سازی، کف‌سازی و ساماندهی معابر و گذرهای تاریخی اقدام خواهد نمود بیان داشت تک بناهای شاخص نیز با مشارکت متولیان آن مرمت خواهند شد.

محمود ادیبان یادآور شد: در رابطه با خانه‌های تاریخی که به ثبت آثار ملی رسیده است مالکان می‌توانند از تسهیلات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شامل وام و غیره بهره‌مند شوند.

رییس پایگاه پژوهشی بافت تاریخی اردکان نیز با بیان اینکه بافت تاریخی شریف‌آباد یکی از دو بافت عمده‌ی تاریخی داخل شهر است، افزود: محله شریف‌آباد در سابق به صورت یک کشت‌خوان مجزا با قلعه و باروی روستایی مشخص بوده است.

محسن میرجانی تصریح کرد: از دوره‌ی صفویه به صورت عمده میزبان هم‌میهنان زرتشتی بوده است که از عقدا، هفتادر، تُرک‌آباد و احمدآباد به واسطه انتقال آتش مقدس به این منطقه مهاجرت کرده و در آن سکنا گزیده‌اند.

وی با اشاره به اینکه بافت تاریخی شریف‌آباد یک بافت متنوع هم از منظر کالبد و هویت اجتماعی و هم از منظر یک مجموعه بینافرهنگی مبتنی بر مدارا و مدیریت بوده است یادآور شد: قدیمی‌ترین مراکز آموزش‌وپرورش و هم‌پایه با نهادهای آموزشی داخل شهرستان بوده است.

رییس پایگاه پژوهشی بافت تاریخی اردکان گفت: معماری خاص فرهنگ زرتشتیان یزد به شکل بسیار باورپذیر از منظر اصلی همسان‌سازی شده و نزدیک به 10 فضای نیایشگاهی دیگر برای مراسم و آداب‌های مذهبی زرتشتیان همچنان به‌جای خود باقی و با اینکه کم رمق شده است، همچنان تداوم دارد.

وی اظهار داشت: کلیت محله شریف‌آباد بر 2 عنصر کشت خوان – روستا مبتنی است که از دیرباز موقوفات فراوانی را در اراضی کشاورزی پیرامون این محله رقم زده است.

میرجانی ادامه داد: در حال حاضر این بافت ارزشمند با نظارت مستقیم میراث فرهنگی شهرستان و متولی‌گری شهردار همچنان با صلابت ادامه حیات می‌دهد. گنبد امامزاده هاشم و گنبد زرتشتیان به فاصله‌ای کمتر از 100 متر نشان از عمق نوع‌دوستی و ریشه‌دار بودن فرهنگ اصیل زرتشتیان شریف‌آباد به عنوان یکی از موثرترین جوامع زرتشتیان ایران به شمار می‌رود.

بافت تاریخی شریف‌آباد یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در اردکان است که دیرینگی آن مربوط به سده‌ی۶ مهی (:هجری قمری) و پس از آن است و در تاریخ 1382.11.2 به شماره 10835 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

فرتورها از مژگان دشتی است.
1719

8 نظرات
 1. AMIR می گوید

  به امید جان بخشیدن به بافت شریف آباد اردکان

 2. بهمن می گوید

  اگر پلان گردشگری قرار است که انجام گیرد باید توسط جامعه زرتشتی و انجمن زرتشتیان شریف آباد صورت گیرد.

 3. Shahram می گوید

  کاش از همه بافت عکاسی میکردید
  تقریبا نزدیک به پنج سال هست ک نماد بافت تاریخی شریف اباد خانه تاریخی سلامت هست
  و اتشکده ک هیچ عکس و اسمی ازشون نیاوردید
  اگر تلاش های مدیریت خانه تاریخی سلامت نبود هرگز همین سنگ فرش های ساده و‌ بدنه سازی ها و … در این محله صورت نمیگرفت‌
  توجه بیشتر ب بافت تاریخی شریف اباد ک بافتی مستقل و مجزا هست نیازمند مطالبه گری هست
  که ب جرات میتوان گفت هیچ یک از مردم این محله و‌جامعه زرتشتی هیچ تلاشی درجهت بهبود و رونق بخشیدن ب محل زندگی‌ اجداد خود‌ نکردند
  خیلی از انصاف دور هست فردی ک با سرمایه شخصی خود در مسیر توسعه بخشیدن به بافت تاریخی شریف اباد و‌ اباد سازی محله اش با عشق و بدون هیچ چشم داشتی گام بر میداره رو‌ بخواهیم حذف کنیم
  این بافت توجه میخواهد‌ اما اگر خانه تاریخی سلامت نبود الان چیزی بنام بافت تاریخی شریف اباد هم نبود

  1. دوستدار فرهنگ می گوید

   نماد بخش زرتشتی بافت تاریخی شریف آباد خانه سلامت نیست و این نظر شخصی جنابعالیست که دور از واقعیت است. نماد شریف آباد برای زرتشتیان آن نقطه بناهای دینی آنان است و مراسمی است که برگزار میکنند. خانه تاریخی که میفرمایید قدمت آن چنانی در برابر خیلی از ابنیه تاریخی آنجا همچون آتشکده ندارد. شما راجع به یک خانه خشت و گلی صحبت میفرمایید که تبدیل به یک مرکز کوچک بومگردی شخصی شده لذا این نمیتواند نمادی برای شریف آباد محسوب گردد.
   صنعت گردشگری بخش زرتشتی شریف آباد را خود جامعه زرتشتی اداره خواهد کرد.

  2. بهمن دبستانی می گوید

   بنده صد در صد با نظرات جناب موبد بلیوانی گرامی و آقای فرهنگ موافق هستم. خانه ای را که کاربری شخصی بومگردی دارد بازسازی کرده اند آنوقت منتش را بر سر ما میگذارند که ما چنین کردیم و چنان کردیم! مگر غیر از این است که شهرداری اردکان معابر دیگر بافت های تاریخی چه در تهران و چه در یزد را سنگ فرش کرده و چراغ کفی انتصاب کرده؟ مگر همه شریف آباد آن مرکز بومگردی است؟ خانه سلامتی را که میفرمایید جنبه کسب و کار شخصی دارد و دوست گرامی ما جناب فرهنگ درست میفرمایند که نماد شریف آباد شناخته نمیشود و نخواهد شد. نماد شریف آباد آتشکدهُ شریف آباد است و بس!

 4. آشنا می گوید

  آقای میرجانی با درود و سپاس از تلاشهای شما و همکاران

  من به عنوان بیننده آثار باستانی و یادمانهای نیاکانی این سرزمین تصورم از مرمت تداعی کننده همان دوران ساخت سازه هست. حال با این مصالح قالبی و پرس شده بدون دخالت کار دست و حتا ساخت یک گنبد یا منار یا سازه ویران شده از نو آیا همان مرمت هست؟ چنانچه یکی از یادمانهای چند سال پیش را دیدن کرده باشید پس از مرمت هیچگاه همان حس قدمت را نخواهید داشت. این نظر من به عنوان یک بازدیدکننده بدون داشتن مدرک و دانشنامه در رشته ی معماری مرمت و باستان شناسی و از این دست تخصص ها هست. فکر کنم این باور را بیشتر بازدیدکننده ها به ویژه بازدیدکنندگان از مکانهای مقدس داشته باشند. اگر ویرانی ها وسعت پیدا نکند با مصالح کار دست می توان محدوه های کوچک را به واقع مرمت کرد. شوربختانه می گذارند سازه فرسوده شود و دیگر تاب تحمل بی مهری را نداشته باشد و فروبریزد. حجمی از ویرانی را دیگر مرمت نمیتوان نام گذاشت از نو ساختن با تحمیل مخارج بالا و صرف مضالح انبوه سریال کاری است.

 5. شاه بهرام می گوید

  آقای شهرام قبل از آنکه مدیریت خانه سلامت این خانه را بخرد و جهت راه انداختن بازار کار خود از آن استفاده نماید ومنت آنرا بر سر شریف آباد و شریف آبادیها بگذارد بسیاری از زرتشتیان و غیر زرتشتیان که حتی خود در این روستا ساکن نیستند بدون هیچ چشم داشت و منتی برای رونق این محل و مردمش تلاش کردند به روزگار دوری هم نمیرویم روانشاد دکتر ماهیار اردشیری که درمانگاه اردشیری یاشماره 4 و آموزشگاه بهیاری را تاسیس نمود .زمینی که روانشاد دکتر رستم کاووسی جهت ایجاد پارک به شهرداری اردکان اهدا نمود.زمینی که چمن مصنوعی نوشیروان بلیوانی در آن احداث گردیده متعلق به یک نفر زرتشتی است که جوانان شریف آبادی و غیر شریف آبادی از آن استفاده میکنند.ایجاد زمینه باردید گردشگران از زیارتگاه چکچک که سابقه آن به بیش از یک دهه قبل بر میگردد بوسیله انجمن زرتشتیان شریف آباد بود.بسیاری از آب انبار های شریف آباد بوسیله زرتشتیان احداث شده است که اخیرا آب انبار گشتاسب با پیگیری متولی آن بوسیله اداره میراث فرهنگی و شهرداری در حال تعمیر است و سال قبل نیز تعمیراتی از جمله تعویض سنگ بنای آن بوسیله متولی انجام شد.هدف لیست کردن و به رخ کشیدن خدمات نیست اما اگرهدف خدمت است چرا فقط کوچه های اطراف خانه سلامت سنگ کاری و بقیه به حال خود رها شده اند.پایدا رباشید

 6. گوهر برومندی می گوید

  جناب مهندس ادیبان فرنشین اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اردکان

  انتخاب شما به عنوان مدیر نمونه را شادباش می‌گویم. به امید موفقیت روزافزون شما پیروز باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید