لوگو امرداد

یافت سنگ‌نبشته‌ای با نام «زرتشت» پیام‌آور ایرانی

1400101913074670124501334مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید از یافت سنگ‌نبشته مربوط به اواخر دوره ساسانی در نزدیکی شهر استخر در مرودشت خبر داد که نام «زرتشت»، یگانه پیامبر ایرانی بر آن حک‌ شده است.

تسنیم نوشت: مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید، حمید فدایی از کشف کتیبه‌ای مربوط به اواخر دوره ساسانی در حوالی شهر استخر شهرستان مرودشت خبر داد و گفت: این کتیبه در ۶ سطر و به زبان پهلوی نگارش شده است.

بنا به گفته وی، این کتیبه در ابعاد ۴۰ در ۳۵ سانتی‌متر است که به دلیل فرسایش کتیبه توسط باستان‌شناسان و مورخان با روش‌های تخصصی خوانده و ترجمه‌ شده است و نام زرتشت بر آن حک‌ شده است.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید تصریح کرد: در اسناد کاغذی تاریخی نام زرتشت آورده شده بود، ولی برای نخستین بار است که در کتیبه این نام شناسایی‌ شده است.

شهرستان مرودشت به دلیل دارا بودن موقعیت خاص تاریخی کتیبه‌ها و اسناد مهم تاریخی و باستانی فراوانی دارد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

5 پاسخ

 1. این شهر تا پایان پادشاهی ساسانیان از آبادترین و با شکوه‌ترین شهرهای ایران باستان بود، اما به دست اسکندر ویران گشت
  این بخش از نوشته درسته؟!

 2. درود بر اشوزرتشت اسپنتمان، این پیام آور راستی و درستی و پاکيزگی. کسی که نامش تاهميشه جاودان و گرامی خواهد بود. کسی که روانش نگاهبان این سرزمین اهورایی است.

 3. درود بر روان پاک اشوزرتشت بزرگ
  خب امیدوارم این سند تاریخی مهم باعث بشه متوهمان و دشمنان ذلیل تاریخ و فرهنگ ایرانی دست از سیاه نمایی برداشته و با سخنان مضحک و خنده دار نگن زرتشت شخصیتی افسانه ای بوده!!!!!!

 4. خوب در این شش سطر چه نوشته شده است؟
  آن شش سطر را بارگذاری بکنید.
  سپاس

 5. درود بر فروهر پاک ابرمرد تاریخ بشریت اولین پیام آور یکتاپرستی در جهان اشوزرتشت مهر اسپنتمان که نام نیک و پاکش بر تارک تاریخ باشکوه و افتخارآمیز ایران باستان می درخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05