لوگو امرداد
در دانشگاه تهران برگزار شد

بررسی «تحدید حدود ایران و عثمانی»

نخستین نشست از سلسله نشست‌های دیپلماسی ایرانی و تقدیر تاریخی ایران عصر جدید با عنوان«تحدید حدود ایران و عثمانی» با همراهی  اداره کل فرهنگی دانشگاه تهران، بنیاد مطالعات قفقاز و نشریه تخصصی مردم‌نامه، در دانشگاه تهران برگزار شد.

نشست دیپلماسی ایرانی و تقدیر تاریخی ایران عصر جدید،  با نیم‌نگاهی انتقادی به کتاب «مجموعه رسایل و لوایح تحدید حدود ایران و عثمانی»، نوشته‌ی میرزا محبعلی خان ناظم‌الملک مرندی یکانلو، به بررسی سیاست خارجی و شرایط حاکم بر مناسبات بین‌المللی در زمان قاجار و آگاهی نخبگان و سیاست‌گذاران داخلی از تعاملات بین‌المللی در آن روزگار پرداخت. نصرالله صالحی (مصحح کتاب و استاد تاریخ معاصر)، داریوش رحمانیان (استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران)، کاوه بیات(پژوهش‌گر برجسته تاریخ معاصر ایران)، سعید میرمحمدصادق (پژوهش‌گر و مصحح متون تاریخی) و اسماعیل شمس (استاد تاریخ و پژوهش‌گر مطالعات کردی)در این نشست باشنده بودند. برگزار کنندگان با یادآوری حساسیت‌های حاکم بر مناسبات بین‌المللی و نقشِ آگاهی تاریخی در موفقیت سیاست خارجی امروز کشور، آرمان خود را از برپایی چنین برنامه‌هایی، افزایش دانش و خرد سیاسی در جامعه معاصر ایران عنوان کردند. درونمایه‌ی این نشست‌ها گواه بر آرمان و دغدغه‌های برگزارکنندکان در علت‌یابیِ کامیابی‌ها و ناکامی‌های سیاست خارجی در ایران معاصر است.

نشست دیپلماسی ایرانی و تقدیر تاریخی ایران عصر جدید، دوشنبه 17 آبان‌ماه،  ساعت 16:30 در تالار استاد عباس اقبال آشتیانی در پردیس مرکزی دانشگاه تهران، دانشکده ادبیات و علوم انسانی با باشندگی شماری از دوست‌داران برگزار شد.

 

به نوشتار امتیاز بدهید.
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1401-11-10