لوگو امرداد
نارینه گریگوریان، کارگردان اهل ارمنستان در جشنواره تیاتر فجر:

بسیار خوشحالم ایران همسایه ماست

نارینه گریگوریان که با نمایش «ساکو اهل لورتسی» در چهلمین جشنواره بین‌المللی تیاتر فجر شرکت کرده است می‌گوید: امسال سی‌امین سال رابطه دیپلماتیک ایران و ارمنستان است و  بسیار خوشحالم که یکی از همسایگان کشورم، ایران است.

«ساکو اهل لورتسی» نام نمایشی است که براساس متنی از هوانس تومانیان، شاعر، داستان‌نویس و فعال ادبی و اجتماعی برجسته ارمنی، به کارگردانی نارینه گریگوریان از کشور ارمنستان در چهلمین جشنواره بین‌المللی تیاتر فجر روی صحنه رفت.

نارینه گریگوریان درباره محتوای این اجرا گفت: من این را نشان می‌دهم که ما چه چیزی به بچه‌هایمان می‌دهیم و در مقابل چه چیزی از آن‌ها می‌گیریم؛ داستان‌های وحشتناکی که برای بچه‌هایمان تعریف می‌کنیم، فیلم‌های نگران‌کننده‌ای که به آن‌ها نشان می‌دهیم و… که شاید همان لحظه نتیجه آن را نبینیم اما زمانی که بزرگ شوند قطعا عواقبش را احساس خواهند کرد. در مجموع من خشونتی را نشان می‌دهم که ما از کودکی به فرزندان‌مان می‌آموزیم. این نمایش القاکننده ترسی است که آرام‌آرام در وجود ما رخنه می‌کند و نتایج آن به مرور زمان آشکار می‌شود و من تلاش کردم این مسئله را با ترفندهای گوناگون نشان دهم.

کارگردان اهل ارمنستان درباره استفاده از متن هوانس تومانیان نیز توضیح داد: امسال صد و پنجاهمین سالگرد تولد هوانس تومانیان است و ایده کار از آن‌جا متولد شد که در اوکراین کار نیکلای گوگول را می‌دیدم، گوگول متنی در مورد اجنه دارد و زمانی که من آن را تماشا کردم به خاطر آوردم که ما هم در ارمنستان چنین قصه و چنین فضایی داریم که ترس، وحشت و سایه‌ها را القا می‌کند و این نمایش در آن لحظه برایم متولد شد.

گریگوریان در پایان سخنانش گفت: امسال سی‌امین سال رابطه دیپلماتیک ایران و ارمنستان است و من بسیار خوشحالم که یکی از همسایگان‌مان ایران است و احساس خوشحالی بسیاری می‌کنم که چنین همسایه‌ای داریم.

نارینه گریگوریان که در سال ۱۳۹۳ خورشید (۲۰۱۵ میلادی) در سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تیاتر فجر با نمایش «پرواز بر فراز شهر» به ایران آمده بود درباره زمان شکل‌گیری نمایش «ساکو اهل لورتسی» نیز گفت: «نمایش «ساکو اهل لورتسی» در سال ۲۰۱۹ شکل گرفت اما متاسفانه کرونا از همان زمان شروع شد و دست و پای ما را بست. در نتیجه این اولین سفر بین‌المللی نمایش ماست و بعد از ایران به روسیه و اوکراین خواهیم رفت، چرا که دوست داشتم این کار را به قضاوت تماشاگران خارجی بگذارم.

چهلمین جشنواره بین‌المللی تئیاتر فجر از ۱۴ تا ۲۶ بهمن به دبیری حسین مسافرآستانه در حال برگزاری است.

sakoo2

sakoo3

sakoo4

sako5

 

sakoo1

1353

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-03
امرداد