تارنمای خبری امرداد

پرسه همگانی اسفندماه در تهران مجازی برگزار می‌‌شود

انجمن زرتشتیان تهران، به شوند شرایط کرونایی شهر تهران، پرسه همگانی اورمزد و اسفندماه را مجازی برگزار می‌کند.

پیرو آگاهی‌رسانی انجمن زرتشتیان تهران، همکیشان می‌توانند از ساعت ۹ تا ۱۱ بامدادِ روز ۲۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ خورشیدی، با بازدید از رویه‌ی اینستاگرام امرداد amordad.news و برساد، به گونه‌ی مجازی در پرسه‌ی همگانی اورمزد و اسفندماه، روز دوشنبه 25 بهمن‌ماه 1400 خورشیدی شرکت کنند و هم بهره آیین مینوی شوند.

هر هازمانی به باورها و آیین‌های خود زنده است و پایا و پویا می‌ماند. از آنجایی که در گاه‌هایی از تاریخ ایران، شمار درگذشتگان به شوند جنگ، بیماری و … بسیار بوده است،‌ برگزاری آیین پرسه برای تک‌تک آنان بسیار دشوار می‌شود. از این‌رو نیاکانمان با برگزاری دو پرسه همگانی در سال، درگذشتگان را یاد می‌کردند. اورمزد و اسفندماه که می‌شود یاد آن هزاران هزار فرزندی را گرامی می‌داریم که در دفاع از مرزوبوم ایران‌زمین از جان گذشتند و اکنون بخشی از این خاک اهورایی هستند. درود می‌فرستيم بر فروهر پاک سينه‌ سپركردگان نام ايران، بزرگی ايران، آبادی و آزادی ايران.
«پرسه» از ریشه «پرس» به چم (:معنای) «پرسیدن» است. در آیین پرسه، دوستان و خویشان برای پرسیدن چگونه بودن بستگان و نزدیکان تازه درگذشته به دیدارشان می‌روند و برای کسی که درگذشته آیین یادبود برگزار می‌کنند و یادش را گرامی می‌دارند. در آیین نیاکانی، همپرسگی با خانواده‌ی درگذشتگان سفارش شده است.

5/5 - (4 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید