تارنمای خبری امرداد
از نگاه دوربین «امرداد» ببینید:

پُرسه شادروان خسروی طراح پیرسبز «چَک‌چَک»

آیین اوستاخوانیِ پرسه‌ی شادروان هرمزدیار خسروی، طراح زیارتگاه پیرسبز برگزار شد.

پرسه‌ی مهندس خسروی دیروز آدینه 13 اردیبهشت‌ماه 1398 خورشیدی در تالار ایرج برگزار شد. در این آیین که از ساعت 10 تا 12 ادامه داشت، موبد پدرام سروش‌پور پیرامون زندگی آن شادروان سخن راند.

روانشاد مهندس هرمزدیار رستم خسروی مهندس معمار زرتشتی و طراح زیارتگاه پیرسبز چَک‌چَک بود. وی همچنین طراحی و بازسازی محل نیایشگاه پیرهریشت، پارس بانو و دیگر مکان‌های سپندینه را بر دوش داشت. شادروان خسروی با پشتوانه‌ی دانش خود و بدون چشمداشت خدمات ارزنده‌ای را برای هازمان زرتشتی به یادگار گذاشته است. هرمزدیار خسروی پس از تحمل یک‌دوره بیماری، بامداد دی‌به‌آذر ایزد از ماه اردیبهشت، در بیمارستان طالقانی تهران درگذشت. آیین خاکسپاری شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه در قصرفیروزه آرامگاه زرتشتیان برگزار شد.

روانشاد هرمزدیار خسروی فرزند رستم و بانو، سال 1313 خورشیدی در یزد زاده شد. پس از گذراندن دوره‌ی ابتدایی در یزد، دبیرستان را در فیروزبهرام تهران به پایان رساند. وی در سال 1344 فوق لیسانس معماری را از دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه تهران دریافت کرد. شادروان هرمزدیار خسروی سال 1344 با پروین فرودی پیمان همسری بست و سه فرزند به نام‌های هومن، رستم و یاس‌بانو ثمره‌ی این ازدواج است. 

آیین دیدار و احوال‌پرسی از بازماندگان تازه درگذشته را پرسه می‌گویند.

فرتور از ماندانا آذرکیوان است.

0256

به نوشتار امتیاز بدهید.
1 نظر
  1. فراهانی می گوید

    یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید