لوگو امرداد
جایی در دل کوه نگاهبان آتش سپند

غار اشکفت یزدان در عقدا یزد ثبت‌ملی شد

غار شگفت یزدان در عقدا یزد ثبت ملی شدغار شگفت یزدان در شهر عقدا یزد که جایگاه ویژه در میان زرتشتیان دارد، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

زرتشتیان در سده‌ی پنجم میلادی، آتش کاریان (آتشکده‌ی فرنبغ پارس، آتشکده بزرگ دوره ساسانیان) را برای نگهداری به غار اشکفت یزدان در عقدای اردکان که راهی دشوار و سخت دارد، آوردند. این غار به تازگی با شماره ۴۶۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. آتش سپندینه‌ی کاریان، سپس‌ به ترک‌ّآباد اردکان آورده شد و اکنون در آتشکده‌ی یزد نگهداری می‌شود.

به گزارش ایسنا، سیدمصطفی فاطمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، با بیان این که غار اشکفت یزدان میبد در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد، اظهار کرد: با توجه به ویژگی‌ها و ارزشمندی این اثر طبیعی پرونده‌ ثبتی آن تهیه و به میراث فرهنگی کشور ارسال شد و پس از تایید پرونده در جلسه کمیته تخصصی ثبت میراث طبیعی، رییس سازمان میراث فرهنگی کشور، با ارسال نامه‌ای، مراتب ثبت این اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور را به استاندار یزد ابلاغ کرد.

وی افزود: غار شکفت درون ارتفاعات واقع در شرق دهستان ندوشن قرار گرفته است که شکل‌گیری آن را مربوط به دوران چهارم زمین شناسی می‌دانند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان این که این غار با وجود صعب‌العبور بودن ورودی و دسترسی سخت به آن، محل تردد افراد زیادی به ویژه علاقمندان به طبیعت و کوهنوردان بوده است، گفت: غار  اشکفت به سبب ویژگی‌های خاص فرمی و شکلی که دارد در میان غارهای شناخته و اکتشاف شده استان، منحصر به فرد بوده و جز بزرگترین غارها محسوب می‌شود.

وی در مورد وجه تسمیه این غار بیان کرد: دهانه ورودی غار از فاصله‌ای دور به سان شکافی بزرگ بر پهنه بالایی کوه خود را نمایان می‌کند، از این رو به آن شکفت یا اشکفت به معنی شکاف گفته می‌شود.

فاطمی ادامه داد: از طرف دیگر وجه تسمیه آن به جایگاهی که این غار در میان زرتشتیان یزد دارد نیز باز می‌گردد، بدین‌سان که در گذشته دور در این مکان آتش مقدس زرتشتیان نگهداری می‌شده و محل عبادت آنان بوده است.

وی با بیان این که غار اشکفت یکی از معروفترین غارهای موجود در پهنه استان یزد است که اگرچه پدیده ای طبیعی بوده ولی به واسطه قدمت فعالیت‌های انسانی در درون آن از دیرباز، واجد سبقه‌ای تاریخی و جایگاهی آیینی به ویژه در میان شهروندان زرتشتی است، تصریح کرد: علاوه بر ویژگی‌های تاریخی این غار، وجود تزیینات زیبا و استالاگمیت‌های بزرگ و منحصر در درون غار که خوشبختانه از گزند آدمی در امان مانده‌اند؛ آن را بدل به مقصد طبیعت گردان زیادی کرده است.

فاطمی با اشاره به این که در اطراف این غار مخصوصاً قسمت‌های کوهستانی آن یکسری از گونه‌های حیات‌وحش و گیاهی نادر وجود دارد که ارزش بالایی داشته و برخی گونه‌های جانوری آن در معرض خطر انقراض قرار دارند، خاطرنشان کرد: به طور مشخص در پهنه‌های اطراف این غار پوشش گیاهی شامل گیاهان بوته‌ای زمینی مانند گون، درمنه و درختچه های بادام کوهی با تراکم کمتر و پراکندگی بیشتر در دامنه کوه‌ها و ارتفاعات منطقه وجود دارد.

این مقام مسوول در پایان گفت: محدوده این اثر به عنوان جاذبه گردشگری است و لازم است هر گونه ساخت و ساز و استقرار تاسیسات و زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه با نظارت مستقیم و تحت مجوز سازمان میراث فرهنگی وگردشگری صورت گیرد.

غار اشکفت یزدان در ۴۵ کیلومتری عقدا در شهرستان اردکان، استان یزد و در نزدیکی روستای هفتهر در کوه بلندی به نام اشکفت قرار دارد. برای رسیدن به غار می‌توان از سمت عقدا به سمت هفتهر رفت یا این که از سمت ندوشن به روستای هفتهر رسید.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. غار اشگفت یزدان یک اثر منحصربفردطبیعی وتاریخی از جازبه های گردشگری روستای تاریخی هفتهر می باشد وهچگونه ارتباطی با شهر عقدا ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-24