لوگو امرداد
در امرداد 407 چاپ شده است

دخمه‌ی ترک‌آباد سازه‌ای بی‌مانند در دشت یزد

p07 407گوردخمه‌ی ترک‌آباد از مکان‌های ویژه‌ی زرتشتیان است که در روستای ترک‌آباد در پنج کیلومتری شهرستان اردکان یزد جای دارد.

وجود یکی از «دستور»های زرتشتیان در سده‌ی هشتم خورشیدی در این روستا به آن اهمیت بیشتری داده است. دخمه و مکان خاک‌سپاری این دستور زرتشتی از سوی دکتر مهدی رهبر، پژوهشگر و باستان‌شناس، کاوش علمی شده است و پژوهشگرانی همچون مری بویس نیز از آن یاد کرده‌اند.

دکتر محسن میرجانی ارجنان، باستان‌شناس، پژوهشگر، فرنشین (:رییس) مرکز باستان‌شناسی استان یزد و فرنشین پایگاه پژوهشی باستان‌شناسی اردکان، در گفت‌وگو با امرداد درباره‌ی ویژگی‌های گوردخمه‌ی ترک‌آباد گفت: این دخمه در سال  1395 خورشیدی به دست دکتر مهدی رهبر کاوش شد.

یکی از ویژگی‌های مهم دخمه‌ی ترک‌آباد ریخت هندسی و گرد آن است. ورودی آن به سوی خاور و جای بالا آمدن خورشید و یادآور ایزد‌بانوی مهر بوده است. این فضای گرد با مساحتی نزدیک به ۷۰ متر در ۷۰ متر با پشتیبان‌های چینه‌ای و خشتی حالتی محصور و احاطه‌شده‌ دارد. در گمانه‌زنی‌هایی که پیرامون این مجموعه از سوی گروه کاوش باستان‌شناسی انجام شد هیچ‌گونه لایه‌های فرهنگی‌ای که نشان از گسترش این گستره داشته باشد به دست نیامده است و این نشان می‌دهد که این گستره تنها کاربری گورسپاری داشته است.

آنچه در بالا آمده است بخشی از گفت‌وگویی است با عنوان «دخمه‌ی ترک‌آباد سازه‌ای بی‌مانند در دشت یزد»، که امرداد با دکتر محسن میرجانی پیرامون گوردخمه‌ی ترک‌آباد اردکان انجام داده است.

نوشتار کامل این گفت‌وگو را می‌توانید در شماره‌ی 407 (واپسین شماره‌ی امراد 1397 خورشیدی) بخوانید.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

لینک خرید اینترنتی شماره 407 امرداد

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی دکه‌های شهر تهران ، کرج و حومه

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-30