تارنمای خبری امرداد
گزارش تصویری از

برگزاری خوانش همگانی آبان‌یشت در آتشکده یزد

خوانش همگانی اوستای آبان یشت با هماهنگی انجمن زرتشتیان یزد در محوطه کدخدا آتش ورهرام یزد برگزار شد.

امروز آدینه 9 اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ خورشیدی، خجسته روز آبان ایزد و اردیبهشت‌ماه سال ۳۷۶۰ زرتشتی، همکیشان به دعوت انجمن زرتشتیان یزد در آتش ورهرام گردهم آمدند و همازور در خوانش اوستای آبزور گزیده‌ی آبان یشت، پروردگار یکتا، آفریدگار هستی را سپاس گفتند. این آیین با سخنان و اوستاخوانی موبدیار فریبا مالی از ساعت 18 آغاز شد. در پایان پذیرایی از همکیشان انجام شد. آیین خوانش همگانی اوستا هر ماه روزهای اورمزد ، آبان روز و ورهرام روز در کنار آتش ورهرام آتشکده یزد برگزار خواهد شد.
پخش زنده این برنامه از اینستاگرام امرداد همرسانی شد. بازپخش مراسم را از نشانی https://www.instagram.com/amordad.news/ بیننده باشید.

در گاهشمار زرتشتی سال به ١٢ ماه ٣٠ روز بخش می‌شود كه هر روز به نامی خوانده می‌شود. دهمین روز ماه در گاه‌شمار زرتشتی به نام ایزد «آبان» است. آبان به چم آب‌ها یا هنگام آب است و نگهبان آب است. یشت کهنی نیز در ستایش آب‌ها سروده شده است که آبان یشت نام دارد. گزیده آن اوستای آبزور است که در خرده اوستا سروده شده است. آخشیج آب به مانند آخشیج‌های آتش و خاک و هوا نزد ایرانیان سپندینه است و آلودن آن ناشایست است.

فرتورها از فیروزه منوچهری است.
6744

4/5 - (3 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید