لوگو امرداد
با خواندن اوستای آبزور

زرتشتیان شیراز جشن آبانگان را گرامی داشتند

جشن آبانگان شنبه چهارم آبان‌ماه با باشندگی شماری از زرتشتیان شیراز از ساعت 16 در مجموعه‌ی دینی فرهنگی ورزشی زرتشتیان شیراز برگزار شد.
موبدیار رستم خسرویانی با اوستاخوانی ویژه‌ی ایزد بانو آناهید که ایزد نگهبان آب‌های روان بوده آغازگر برنامه بود و در ادامه از باشندگان با شیرینی و شیر و چای پذیرایی شد.
آبانگان از جشن‌های ماهیانه‌ی زرتشتیان است که در روز چهارم آبان‌ماه بر پایه‌ی سالنمای رسمی کشور و روز آبان از ماه آبان در گاهشمار زرتشتی برگزار می‌شود. جشن آبانگان به ستایش آخشیج (:عنصر) آب و پاس‌داشت آن ویژه شده است. ایرانیان کهن آب را پاک می‌شمردند و هیچ‌گاه آن را آلوده نمی‌کردند و آبی را که ویژگی سه‌گانه‌اش، رنگ، بو و مزه‌ی آن، دگرگون می‌شد برای آشامیدن و شست‌وشو به کار نمی‌بردند. زرتشتیان در این روز نیز همانند دیگرجشن‌ها به آتشکده‌ها می‌روند و برای گرامی‌داشت فرشته‌ی نگاهبان آب‌ها، به کنار جوی‌ها و قنات‌ها رفته و با خواندن اوستای آبزور (بخشی از اوستا که در ستایش آب سروده شده است) اهورامزدا را ستایش کرده و درخواست فراوانی آب و نگهداری آن را کرده و پس از آن به شادی می‌پردازند.
همچنین برپایه‌ی اساتیر، از آن‌جا که در روز چهارم آبان‌ماه (در سالنمای رسمی کشور) «زو» که یکی از پادشاهان ایران بود، با افراسیاب جنگید و او را شکست داد و از سرزمین خویش بیرون راند، ایرانیان این روز را جشن می‌گیرند. دیگر آن‌که چون در زمانی برابر با هشت سال در ایران باران نبارید مردم بسیاری تلف شدند و برخی به سرزمینی دیگر رفتند. سرانجام در همین روز پس از پنج یا هفت سال، باران آغاز به باریدن کرد، از این‌رو ایرانیان این روز را جشن می‌گیرند.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

فرتورها از شهرام پوردهی زین آباد است.

7777

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

3 پاسخ

  1. واقعا عکس ها زیبا شده و حس خوبی رو منتقل میکنه. امیدوارم سال بارانی در پیش باشه و خشکسالی از ایران رخت برببنده

  2. به راستی نریمان عزیز چه اشاره بجا و آرزوی نیکویی کردید. سال پر باران داشتن نیمه کوچکی از راه نجات از خشکسالی است، ولی مدیریت منابع آبی و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز و آبیاری غیراصولی نیمه بزرگ تر آن ، که شوربختانه عزمی ملی را طلب می کند و این عزم نیست.
    ممنون از گزارش و عکس های زیباتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-23