تارنمای خبری امرداد
گزارش تصویری از

آیین گهنبار دانش‌آموزی و جشن آبانگان در آتشکده ورهرام یزد

 آیین گهنبار دانش‌آموزی و خجسته آیین آبانگان به کوشش انجمن زرتشتیان یزد در آتشکده‌ی ورهرام برگزار شد.

نیایش همگانی زرتشتیان یزد به فرخندگی جشن آبانگان با خواندن اوستای آبزور و آیین گهنبارخوانی، روز آبان ایزد از ماه آبان به سال 3757 زرتشتی برابر با شنبه چهارم آبان‌ماه 1398 خورشیدی از ساعت 16 در آتشکده‌ی ورهرام یزد برگزار شد. اوستاخوانی این آیین با آوای موبد فریبا مالی و فریبرز شهزادی با همکاری دانش‌آموزان انجام شد. سخنرانی موبد دکتر مهربان پولادی، جانشین فرنشن انجمن موبدان تهران درباره‌ی آیین آبانگان بخشی از جشن بود. سپس به کوشش دانش‌آموزان دبستان‎‌های دخترانه‌ی مارکار و پسرانه‌ی دینیاری سفره‌ی گهنبار گسترده شد. موبد فریبرز شهزادی و موبد فریبا مالی به همراهی دانش‌آموزان پس از خواندن اوستای بایسته به گهنبارخوانی پرداختند. در پایان آیین دانش‌آموزان با پخش لُرک (گونه‌ای آجیل آیینی مخلوط از هفت میوه‌ی خشک) در میان باشندگان از آنان پذیرایی کردند.

زرتشتیان برپایه‌ی گاه‌شمار خود در روز آبان از ماه آبان جشن آبانگان را که از جشن‌های ماهیانه است، برپا می‌دارند. واژ‌ه‌ی آبان به چَم(:معنی) آب‌ها است. پاسداری و تمیز نگه‌داشتن آب‌ها و ارج گذاشتن به آب از سوی ایرانیان را تاریخ‌پژوهان بسیاری ثبت کرده‌اند. نماد مادی خورداد امشاسپند (که به چم کمال و رسایی است) آب است و آب جزو جدانشدنی آیین‌های دینی زرتشتیان است.

پیش از اشوزرتشت اردویسورآناهیت، آناهیتا یا ناهید ستایش می‌شد و ناهید نیایش‌گاه‌های ویژه‌ی خود را داشته است‌. این نیایش‌گاه‌ها در نزدیکی رودخانه یا چشمه‌ای ساخته می‌شد. اردویسور آناهیت همانند بسیاری از خدایان پیش از اشوزرتشت، پس از اشوزرتشت جایگاه ایزدی پیدا کرد‌.

آب در جای‌جای اوستا ستوده شده است؛ هفتن‌یشت، آبزور و آبان‌یشت از اوستاهایی هستند که در آن‌ها آب ستوده شده است. در اوستا اردویسور آناهیت ایزد نگهبان آب‌ها است.

آبان‌یشت پنجمین یشت و یکی از طولانی‌ترین و قدیمی‌ترین یشت‌هاست که به ستایش اردویسور آناهیت اختصاص دارد. او مقدسی است که جان‌افزاست، فزاینده‌ی ثروت و فزاینده‌ی مملکت است. در این یشت چهره‌های بسیاری معرفی شده‌اند، به رودها و دریاها اشاره شده و حتا کروی بودن کره‌ی زمین در آن آمده است.

 خوش‌آمدگویی و میزبانی دانش‌آموزان با نشان دادن آیینه نماد روشنایی، گلاب و نمقل سفید

خوش‌آمدگویی و میزبانی دانش‌آموزان با نشان دادن آیینه نماد روشنایی، گلاب و نمقل سفید

همکاری دختران دبستان مارکار و پسران دبستان دینیاری در برگزاری آیین گهنبار و جشن آبانگان

موبدان فریبا مالی و فریبرز شهزادی، اجرای نیایش آبزور

موبدان فریبا مالی و فریبرز شهزادی، اجرای نیایش آبزور جشن آبانگان

همراهی دانش‌آموزان در اجرای نیایش آبزور در جشن آبانگان

همراهی دانش‌آموزان در اجرای نیایش آبزور در جشن آبانگان

فرتورها از کوشا جمشیدی است.

7777

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید