لوگو امرداد

آرزو رسولی سخنران همایش بررسی مدیریت ایرانیان در روزگار هخامنشیان

rasooliنشست بزرگداشت داریوش بزرگ با عنوان «بررسی مدیریت ایرانیان در روزگار هخامنشیان» از سوی هفته‌نامه‌ی امرداد با همکاری خانه‌ی اندیشمندان علوم انسانی 15 مهرماه  1398 خورشیدی، ساعت 16:30 تا 20 در تالار فردوسی خانه‌ی اندیشمندان برگزار می‌شود.

دکتر آرزو رسولی در این همایش پیرامون «قیام داریوش» سخنرانی می‌کند.

دکتر آرزو رسولی، استادیار دانشکده ادبیات و علوم انسانی و عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی است.

چکیده‌ی متن سخنرانی دکتر آرزو رسولی در همایش بزرگداشت داریوش بزرگ و بررسی مدیریت ایرانیان در روزگار هخامنشیان در دنباله آمده است.

یکی از موارد بحث‌­انگیز در تاریخ ایران باستان شورش گئوماته‌ی مغ و سرکوب این شورش به‌­دست داریوش و یارانش و به­‌قدرت رسیدن داریوش است. بسیاری از ایران­شناسان غربی در صحت گفته­‌های داریوش تردید کرده‌­اند. امروز به­ یاری روش‌های نقد ادبی، چون نقد فرهنگی (توجه به عناصری که در یک فرهنگ وجود دارد و دریافت پژواک فرهنگی هر دور‌ی تاریخی) و تاریخ‌گرایی نوین (که بسیاری از حقایق تاریخی را در ناخودآگاه متون می­‌داند)، می‌توانیم گزارش داریوش را بازخوانی کنیم و بکوشیم یکی از زوایای تاریک شاهنشاهی هخامنشی را آشکار کنیم. در این گفتار، پس از مروری بر دیدگاه‌های گوناگون ارائه شده، این واقعه را فقط از بازخوانی کتیبه‌ی بیستون یعنی خودِ متن، بررسی می­‌کنیم و عناصر فرهنگی و اعتقادی آن را بازمی‌شناسیم. شناخت این عناصر تردیدی در صحت و اعتبار گزارش داریوش باقی نمی‌گذارد و نشان می­‌دهد که داریوش گزارشی واقعی از رویدادهایی که به پادشاهی او منجر شده بود، ارائه داده و برچسب دروغ­‌پردازی به او تنها حاصل ناآگاهی از فرهنگ و اعتقادات روزگار اوست. 

بزرگداشت داریوش بزرگ و بررسی مدیریت ایرانیان در روزگار هخامنشیان

مهدی محسنیان‌راد سخنران همایش بررسی مدیریت ایرانیان در روزگار هخامنشیان

میرجلال‌الدین کزازی سخنران همایش بررسی مدیریت ایرانیان در روزگار هخامنشیان

شروین وکیلی سخنران همایش بررسی مدیریت ایرانیان در روزگار هخامنشیان

سورنا فیروزی سخنران همایش بررسی مدیریت ایرانیان در روزگار هخامنشیان

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-09-19