لوگو امرداد

آیین پرسه همگانی در آرامگاه زرتشتیان یزد برگزار می‌شود

24 6آیین پرسه همگانی اورمزد و اسفندماه در آرامگاه زرتشتیان یزد برگزار می‌شود.

به گزارش انجمن زرتشتیان یزد، آیین پرسه همگانی اورمزد و اسفندماه ۳۷۶۰ زرتشتی، با همکاری انجمن زرتشتیان یزد و انجمن موبدان و موبدیاران یزد سه‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ خورشیدی ساعت ۱۵ در آرامگاه زرتشتیان یزد برگزار خواهد شد.

همکیشانی که تمایل دارند به یاد درگذشتگان خود که در یک سال گذشته دیده از جهان فرو بسته‌اند در این گردهمایی دینی شرکت کنند، می‌توانند از یکشنبه ۱۶ بهمن ماه تا سه شنبه ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۱ از ساعت ۹ تا ۱۳ با دبیرخانه انجمن زرتشتیان یزد به شماره ۳۶۲۹۹۰۰۰ تماس بگیرند و هماهنگی بایسته را انجام دهند.

هر هازمانی به باورها و آیین‌های خود زنده است و پایا و پویا می‌ماند. از آنجایی که در گاه‌هایی از تاریخ ایران، شمار درگذشتگان به شوند جنگ، بیماری و … بسیار بوده است،‌ برگزاری آیین پرسه برای تک‌تک آنان بسیار دشوار می‌شود. از این‌رو نیاکانمان با برگزاری دو پرسه همگانی در سال، درگذشتگان را یاد می‌کردند. اورمزد و اسفندماه که می‌شود یاد آن هزاران هزار فرزندی را گرامی می‌داریم که در دفاع از مرزوبوم ایران‌زمین از جان گذشتند و اکنون بخشی از این خاک اهورایی هستند. درود می‌فرستيم بر فروهر پاک سينه‌ سپركردگان نام ايران، بزرگی ايران، آبادی و آزادی ايران. زرتشتیان، هرسال اورمزد روز از ماه اسفند در گاهشماری زرتشتی برابر با بیست و پنجم بهمن‌ماه خورشیدی، به یاد جانباختگان نبرد قادسیه پرسه همگانی برپا می‌کنند.
«پرسه» از ریشه «پرس» به چم (:معنای) «پرسیدن» است. در آیین پرسه، دوستان و خویشان برای پرسیدن چگونه بودن بستگان و نزدیکان تازه درگذشته به دیدارشان می‌روند و برای کسی که درگذشته آیین یادبود برگزار می‌کنند و یادش را گرامی می‌دارند. در آیین نیاکانی، همپرسگی با خانواده‌ی درگذشتگان سفارش شده است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-24