لوگو امرداد
پرفروش‌ترین کتاب درباره‌ی نوروز

نوروز و فلسفه‌ی هفت‌سین به چاپ بیست‌و‌چهارم رسید

norooz45نوروز و فلسفه‌ی هفت‌سین، پرفروش‌ترین کتاب درباره‌ی نوروز، با پژوهش و نگارش دکتر محمدعلی دادخواه، به چاپ بیست‌وچهارم رسید.

از این کتاب تاکنون 50‌هزار نسخه چاپ و با استقبال دوستداران و پژوهندگان روبه‌رو شده است. در چاپ بیست‌‌وچهارم کتاب با تیراژ 1000 پوشینه (:جلد)، بخشی درباره‌ی خواص داروگیاهی‌های نمادهای هفت‌سین افزوده شده است.

به گفته‌ی برخی این کتاب پاسخ به هزاران سال پرسشی بوده است که نسل‌های گوناگون داشته‌اند و برپایه‌ی واقعیت‌های عینی و علمی با برداشت‌های نیاکان ما در تمدن ایران هماهنگ و همسو است. کتاب بیان‌کننده‌ی این است که هفت‌سین یک فلسفه‌ی زندگی بوده در درازای تاریخ ایران  هرگاه از آن غفلت شده، بازتاب خوبی دریافت نشده است.

نویسنده‌ی کتاب در دو بخش جداگانه‌ی کتاب اول و کتاب دوم کوشیده است فلسفه نوروز و  هفت‌سین را رمزگشایی کند. کتاب خواننده را به ژرف‌کاوی و رازیابی تک‌تک سین‌ها فرامی‌خواند که هر یک از این نمادهای بزم و رزم ایرانی بر این انگیزه بر خوان نوروزی راه می‌یابند و سرانجام به بازگویی فلسفه زندگی می‌پردازد. از چاوش نوروزی و سروش چهارشنبه‌سوری تا وادی سین و سفره هفت‌سین و در سبزه‌زار سیزده همه و همه در این کتاب توضیح داده شده است.

از آنجا که تاکنون داستان‌هایی درباره‌ی «هفت‌شین» در سفره‌های نوروزی شنیده شده، بخشی از کتاب نگرشی به همسانی هفت‌سین و هفت‌شین دارد.

در فصل‌ها و بخش‌های گوناگون کتاب ابیات و چکامه‌هایی از سرایندگان نامدار ایران؛ مولوی، حافظ و سعدی آمده است که به فراخور متن‌ها مطرح شده‌اند؛ خواندن نثر و گاهی چندبیتی چکامه گیرایی نوشته‌ها را بیش‌تر می‌کند و این‌گونه مخاطب از خواندن متن‌های طولانی خسته نمی‌شود.

به گفته‌ی نویسنده‌ی کتاب، اگر تنها به سین پنجم سفره‌ی هفت‌سین، یعنی «سیر»، که نماد سیرچشمی و پاک‌دستی است توجه کنیم، درمی‌یابیم که جامعه‌ی ‌ما تا چه‌اندازه به آموزه‌های این سفره‌ی پندآموز نیاز دارد.

دادخواه با یادآوری اینکه خوشبختانه نسل نو و کسانی که جویای ژرفای تمدن ایران هستند به این آموزه‌ها توجه دارند گفت: «بایسته است که سازمان‌ها و افرادی که در پیوند با فرهنگ هستند توجه بیش‌تری به این موضوع داشته باشند. خوشبختانه به‌تازگی کانون وکلای دادگستری، کهن‌ترین نهاد مدنی ایران، مصوبه‌ای راگذرانده است که باید همه‌ساله در 15 اسفند سفره‌ی هفت‌سین در صحنِ سرای کانون وکلا گسترده و برپا شود و امید می‌رود شهرداری‌های سراسر کشور به این موضوع توجه بیش‌تری داشته باشند و هرگاه سفره‌ی نوروزی را می‌گسترانند به معرفی نمادها و پندآموزی سفره‌ی هفت‌سین نیز بپردازند».

کتاب نوروز و فلسفه‌ی هفت‌سین(چاپ 24)، در 490 رویه، به بهای 200 هزارتومان،  از سوی نشر کلاس به چاپ رسیده است.

دوست‌داران می‌توانند از راه تلفن‌های 31- 02188325329 با ثبت سفارش این کتاب را خریداری کنند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-03