لوگو امرداد
در امرداد 472 می‌خوانید:

نارکی؛ پیرانگاهی برای همازوری و پویایی

نارکینیایشگاه‌ها سرایی برای گردهمایی، هم‌افزایی و رایزنی، جایی برای رهایی از بیداد دشمنان و آسودگی از چالش‌های زمانه بوده است. اکنون زرتشتیان به باور نیاکانی خویش همچنان در روزهایی ویژه از سال در چنین نیایشگاه‌هایی گردهم می‌آیند تا یاد نیاکان خود را گرامی دارند. «نیایشگاه»، «پیران» یا «پیرها» جایی برای انجام آیین‌های دینی و نیایش پروردگار، دادودهش، همازوری و شادی، تازه‌گردانیدن دیدارها، برگزاری جشن و پایکوبی و دستاورد آن هم‌بستگی، هم‌افزایی و همدلی هم‌کیشان است.

باور فرهنگ می‌سازد و باورهای نیک، فرهنگ پویا به بار می‌آ‌ورد. سنت، بردن باور به زبان ساده و فراگیر در میان مردم است. با بررسی درست سنت‌هاست که می‌توان به بن‌پایه‌های باورها پی برد. بیشتر پیرانگاه‌ها و نیایشگاه‌های زرتشتی به یاد ازجان‌گذشتگی بانوان پارسا و فداکاران برجسته پایه‌گذاری شده است تا آرمان ایشان بزرگ و گرامی داشته شود.
در فرهنگ پارسی واژه‌های زن، زمین و زندگی از ریشه زامیاد به چم زاینده بوده و گران‌مایه هستند. کنار هر چشمه‌ساری که در ایران و آن‌هم در ایرانی به گستردگی ایران‌باستان که چند برابر ایران کنونی بوده است، پیرانگاهی دیده می‌شود که بانویی پاک‌سرشت از دست یورشگران ددمنش به بلندی‌های کوهی گریزان شده و در سخت‌ترین شرایط زندگی با فداکردن جان خود به جایگاه جاودانگی رسیده است. ما زرتشتیان با رفتن به چنین پیرانگاه‌هایی که از سپندینه‌ترین جایگاه‌های جهان به‌شمار می‌رود این فرهنگ والای انسانی را ارج می‌نهیم و فرا می‌گیریم و به فرزندان خود می‌آموزیم.
هم‌کیشانی که در هنگام دیدار (:زیارت) کار روزانه را رها کرده و با بستن توشه‌ی‌ سفر از راه‌های دور و دراز، در نیایشگاه گردهم می‌آیند. در کنار هم نیایش و خوانش اوستا را هم‌آوا می‌شوند، به‌ هم‌اندیشی و همازوری می‌پردازند تا از چگونگی زندگی یکدیگر به‌ویژه دشواری‌ها و نارسایی‌ها آگاه شوند، با دانایان به رایزنی بپردازند و سرانجام چند روزی را به شادی و خوشی سپری کنند.

آنچه در بالا خواندید بخشی از نوشتاری‌ست با عنوان «نارکی؛ پیرانگاهی برای همازوری و پویایی»، که در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است.

متن کامل این نوشتار را در رویه‌ی هفتم (زرتشتیان) امرداد 472 بخوانید.

«امرداد» شماره‌ی 472  از ‌‌دوشنبه، 9 امردادماه 1402 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان قرار گرفت.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی فایل پی‌دی‌اف شماره‌ی 472 هفته‌نامه امرداد

فروش اینترنتی نسخه‌ی چاپی شماره‌ی  472 امرداد

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی دکه‌های فروش هفته‌نامه امرداد

برای دریافت فایل اکسل نمایه امرداد کلیک کنید

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-11-23