لوگو امرداد

بدرود هنرمندان با فردوس کاویانی

بدرود با فردوس کاویانی، بازیگر پیشکسوت، با همراهی پرشمار یاران و دوستدارانش در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
این مراسم با هماهنگی خانه هنرمندان ایران سه‌شنبه یازدهم مهر ماه 1402 خورشیدی برگزار شد. در پایان پیکر زنده‌یاد فردوس کاویانی به سمت آرامگاه زرتشتیان تهران همراهی شد تا آیین خاکسپاری در آنجا انجام شود. به گزارش ایسنا:
دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی، از سخنران‌های این آیین گفت به ایران این مرز پرگهر درود می‌فرستم و نیز درود می‌فرستم به هنرمندان ایران و روان‌شاد استاد فردوس کاویانی که یک ایرانی زرتشتی بود، اما هم نداشت. (اشاره به توییت اهانت‌آمیز یکی از مجریان صدا و سیما به زرتشتی‌بودن فردوس کاویانی)
وی ادامه داد: او عاشق فرهنگ ایرانی بود که در ماه مهر زاده شد و در همین ماه هم از بین ما رفت. او در ماهی از دنیا رفت که ما جشن ملی مهرگان را داریم و معتقدم ارمغانی‌که برای ما داشت، شادی ‌و نور بود. ما اعتقاد داریم او در سرای نور جا دارد و همین‌جا بین ماست. او برگزیده زرتشتی ما بود که جایزه‌های زیادی گرفت و بزرگترین جایزه او قلب ما بود.
اصغر همت که اجرای مراسم را برعهده داشت فردوس کاویانی را مظهر پندار نیک، کردار نیک و گفتار نیک نامید و گفت: آن عکسی‌که پنج نفر بازیگر اصلی آژانس دوستی در آن هستند و فکر می‌کنم بعداز آن پنج تن اصلی، پنج تن ثانویه است، الان دیگر سه نفر آنها در میان ما نیستند.
شهرام گیل‌آبادی، رییس انجمن کارگردانان خانه تیاتر، یکی از سخنران‌های مراسم گفت: اگر ما هنرمندان زمان‌شناس نباشیم، نمی‌توانیم کنار مردم قرار بگیریم و فردوس کاویانی چنین ویژگی را داشت.
پژمان بازغی، رییس انجمن بازیگران خانه سینما: با تسلیت به اهالی تیاتر و سینما و نیز زرتشتیان و مردم کرمان و با اشاره به اینکه به احترام آنها لباس سفید پوشیده است، گفت: من نظم و انضباط را به عنوان یک جوان در سریال آژانس دوستی یاد گرفتم در حالی که همیشه در انجمن از بی‌نظمی بازیگران جوان زیاد صحبت می‌شود.
او افزود: ما آخرین بازیگر طنز فاخر ایران را از دست دادیم و ای کاش بیشتر قدر بزرگترهای این هنر را بدانیم.
هادی مرزبان در سخنانی بیان کرد: هیچ گاه تصور نمی‌کردم برای فردوس کاویانی اینجا بیایم و حضور شما در روز تعطیل نشان از جایگاه این بازیگر دارد. گاهی به او می‌گفتم تو در خوبی افراط می‌کنی و این خوبی ممکن است به حماقت بزند به همین دلیل معتقدم این وجه از شخصیت او مظلوم واقع شد. فردوس کاویانی دیگر رفت ‌ولی قدر همدیگر را بدانیم.
این کارگردان تیاتر ادامه داد: فردوس تنها بازیگری بود که وقتی می‌خواست قراردادی را برای کاری تصویری ببندد به من زنگ می‌زد و می‌گفت تو تیاتر نداری؟ در حالی که بقیه وقتی کاری را شروع می‌کردم می‌گفتند تیاترهایت را بگذار برای وقتی که ما بیکار بودیم. او در این اواخر دوست نداشت کسی ‌او را ببیند و همیشه از طریق همسرش با او صحبت می‌کردم اما یک ماه قبل همسرش گفت می‌خواهد با تو صحبت کند. البته من چندان متوجه نشدم چه می‌گفت ولی مدام به او گفتم که صحنه منتظر توست.
مسعود جعفری جوزانی با حضور در جایگاه گفت: کسانی که دوست داریم، همیشه مانا هستند و انگار هر زمان بخواهی حضور دارند.‌ او تنها کسی بود که هرگز ضعف ‌و بدی کسی را نزد من نگفت. او بیخودی به این دنیا نیامده بود بلکه آمده بود تا این دنیا را برای ما قابل تحمل کند. او هنرمند، به معنای واقعی بود که باتلاق‌های گندیده را که به ظاهر دنبال عرفان بودند خشک می‌کرد
او گفت: یک‌سری آدم در این دنیا هستند که خویشاوند نیستند ولی آنها را بسیار دوست داریم. من فکر می‌کنم دلیلی که او دوست نداشت کسی را ببیند برای این بود که غمی به دل کسی ننشیند. او هرگز نمرده و هنرمندانی چون او هرگز نمی‌میرند.
اسماعیل خلج هم در بخشی دیگر با درود فرستادن بر فردوس کاویانی گفت: من اینستاگرامی دارم که حدود ۴۵۰۰ پست دارد ‌و هیچ پستی درباره مرگ نداشتم جز این آخری که برای فردوس نوشتم «بگذارید گریه کنم برای این مرد نازنین …»
در پایان آرمیتا کاویانی دختر این هنرمند گفت: نامش فردوس بود. در مهر به دنیا آمد و روز قبل از جشن مهرگان به فردوس رفت. بابا فقط پر از مهر و عشق و دوستی بود. اصلا معنی نفرت ‌ودروغ و دشمنی را نمی‌دانست. او عاشق ایران بود،  دغدغه‌اش ایران و هم‌میهنانش بود چه داخل کشور و چه ایرانی‌هایی که بیرون از ایران هستند.‌ من سال‌هاست ایران را همراه بابا دیدم؛ مخصوصا در این دو روز که همه با عشق نام پدرم را نگه داشتند. او همچنین از مادرش و عشقی که همواره به پدرش داشت، سپاسگزاری کرد.
هنرمندان همایون اسعدیان، قاسم زارع، قطب‌الدین صادقی، مهدی میامی، اکبر رحمتی، اسماعیل خلج، رضا بابک، فرزانه کابلی، عزت‌الله رمضانی‌فر، منوچهر شاهسواری، حبیب دهقان‌نسب، حسن فتحی، مهدی شفیعی (مدیرکل پیشین هنرهای نمایشی) ، کورش سلیمانی، اتابک نادری، میکاییل شهرستانی، قاسم زارع از جمله باشندگان در این مراسم بودند.

0 1

خانه هنرمندان ایران

59

هنرمند، اصغر همت

2 5

3 5

آرمیتا کاویانی دختر روانشاد فردوس کاویانی

4 5

5 4

هنرمند، اصغر همت

6 5

7 5

8 3

چهره چپ: مهرانگیز شهزادی، فرنشین سازمان زنان زرتشتی

9 2

هنرمندان: پژمان بازغی و شهرام گیل آبادی

10 2

12 2

56

هنرمند، اکبر رحمتی

64

57

 هنرمند، فرزانه کابلی

16 2

17 2

18 2

چهره راست: اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس

19 2

20 2

هنرمند، هادی مرزبان

21 1

چهره راست: کامبیز فروزان، فرنشین خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان تهران

22

ایستاده چهره چپ دوم: نوذر نوذری، هموند انجمن زرتشتیان تهران

23

هنرمند، پژمان بازغی

24

25

چهره دوم چپ: هنرمند، آتش تقی پور

26

چهره چپ: حسن فتحی، کارگردان سینما و تلویزیون

27

اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس

28

29

30

چهره چهارم چپ: هنرمند، قطب الدین صادقی

31

51 1

چهره راست:موبد، پدرام سروش‌پور

33

مسعود جعفری جوزانی، کارگردان سینما و تلویزیون

34

58

چهره راست: فرامرز پوررستمی، هموند انجمن زرتشتیان تهران

36

38

چهره چپ: پروانه خرمشاهی، هموند انجمن زرتشتیان تهران

39

هنرمند، اسماعیل خلج

37

40

41

آرمیتا کاویانی دختر روانشاد فردوس کاویانی

57 1

ماندانا آذرکیوان، هموند انجمن زرتشتیان تهران

43

44

بدرقه پیکر روانشاد فردوس کاویانی با دست زدن دوستداران هنر

45

46

47

48

49

هنرمند، نسرین خنجری

50

فرتورها از همایون مهرزاد است.

2393

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

13 پاسخ

  1. نام و یادش همواره جاوید . چهارشنبه های زیبا که فردوس کاویانی بزرگوار در مجموعه همسران برای ما به یادگار گذاشت .

 1. درود فراوان بر فردوس کاویانی و تمام زرتشتیان ایران و جهان . آقای فردوس کاویانی بسیار روان و جذاب و رئالیستی بازی میکردند روحش شاد و اهورایی باد ،
  هو مت، هو خشت، هو رشت،

 2. روحش شاد. واقعا لیاقت این بدرقه و مراسم را نزد هنرمندان و دوست دارانش داشت.

 3. میخواستم ملت را شاد کنم..
  فقط همین جمله برای اثبات انسانیت کافیست. لبخند آوردن به روی لب مردم کار هرکسی نیست.روانشان شاد و یادشان گرامی🥀
  سپاس فراوان از آقای مهرزاد بابت عکس ها❤

 4. اوخی خیلی مهربون بود من بچه بودم رفتم باهاش عکس بگیرم قبول کرد و سرمو نازم کرد و جملات مهربانی بزبان اورد

 5. با شتکر از شما هموطنان زرتشتی عزیز که بهترین استفاده را از حداقل امکانات برده و مراسم را به زیبایی به تصویر کشیدید. روح فردوس کاویانی قرین رحمت ابدی باد که مرد هنرمند و خوش‌قلبی بود.

 6. روحش قرین رحمت الهی من در یزد زندگی میکنم زرتشتیان در کل انسان های خوب و آرامی هستند

 7. اینکه وقتی آدم فوت میکنه
  دیگرون حس خوبی نسبت به آدم داشته باشن
  خیلی خوبه
  روحت شاد آقای فردوس کاویانی

  1. زنده یاد آقای کاویانی عزیز بابت تمام خاطرات خوشی که برایمان گذاشتی متشکرم ،بدرود هنرمند با اخلاق و مهربان

 8. متاسفانه نام شاعر را نمیدانم اما گفته شان چرا در درخشان است.
  چنین گفت کز مرگ،
  خود چاره نیست
  مرا بر دل اندیشه زین باره نیست
  مرا بیش از این زندگانی نبود
  زمانه نکاهد نخواهد فزود
  روح پدر بزرگوار جناب فردوس کاویانی شاد باشد .روح تمام بزرگان و هنرمندان نیز شادباشد. متاسفانه جدیدا هنرمندی دیگر از بین هنرمندان پرواز کرد و به آشیانه ی ابدی خود پیوست. روح آقای آتیلا پسیانی هم شاد باشد. یادشان در برنامه ی کودک محله ی بدو بیا و بهداشت شاد باشد. شعری بود بنام دندانم دندانم….. .چقدر جذاب زیبا و شیرین خوانده شد هیچوقت این چهره ها فراموش نخواهد شد. یادشان گرامی باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-02