لوگو امرداد
با باشندگی موبد دکتر اردشیر خورشیدیان

گزارش تصویری نشست پرسش‌وپاسخ دینی و سپاسداری از آموزگاران‎

نشست پرسش و پاسخ دینی با باشندگی موبد اردشیر خورشیدیان و استقبال خوب زرتشتیان شیراز همزمان با خجسته روز ورهرام ایزد در تالار روانشاد یزدانی مجموعه ی دینی، فرهنگی و ورزشی زرتشتیان این شهر برگزار شد.

در این نشست دوستانه که از ساعت 18 چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه خورشیدی آغاز شد و 3 ساعت به درازا انجامید، موبد دکتر اردشیر خورشیدیان به پرسش‌های دینی باشندگان پاسخ گفت و با برنامه‌ای از پیش تعیین شده، انجمن زرتشتیان شیراز با پیشکش هدایایی از آموزگاران کلاس‌های دینی تقدیر کرد. در آغاز برنامه شهرام پوردهی مجری و هموند هیات‌رییسه‌ی انجمن زرتشتیان شیراز با خوش‌آمدگویی، چگونگی برگزاری و زمان‌بندی نشست را شرح داد. در ادامه خسرو قدس، فرنشین انجمن زرتشتیان در سخنانی از موبد دکتر اردشیر خورشیدیان بابت قبول دعوت انجمن زرتشتیان شیراز برای برگزاری نشست در خلال سفر سیاحتی به شیراز، سپاسگزاری کرد، وی همچنین با شادباش هفته‌ی آموزگار، از تلاش‌ها و از خودگذشتگی‌های بدون‌چشم‌داشت آموزگاران کلاس‌های دینی در رشد و بالندگی دانش‌آموزان قدردانی کرد. در ادامه موبد خورشیدیان 30 دقیقه با باشندگان در زمینه‌های گوناگون سخن گفت، پس از آن نوبت به پاسخ‌گویی به پرسش‌های باشندگان رسید، بدین‌گونه که پرسش‌ها را شهرام پوردهی، مجری برنامه می‌خواند و یا باشندگان در جلسه پرسش طرح می‌کردند و موبد خورشیدیان پاسخگوی آنها بود. پرسش‌هایی با موضوع ‌های گوناگون، از جمله این که فلسفه‌ی روزهای نبر چه بوده است و آیا نگه‌نداشتن نبر گناه محسوب‌شده و بایستی روز دیگری جایگزین آن گرفته شود؟ آیا سفره‌های شاه‌پریان، بی‌بی سه‌شنبه و هیرومبا از مراسم‌های دینی زرتشتیان به‌شمار می‌رود؟ مبنای نیک‌بودن چیست و انسان‌هایی که کارهای ناشایست را نیک می‌دانند و انجام می‌دهند، چه حکمی دارند؟ چرا با بهره‌گیری از گات‌ها‌شناسان تفسیری یگانه از تفسیرهای مختلف را گردآوری و منتشر نمی‌کنند؟ چرا صدور کارت‌شناسایی زرتشتی واحد علی‌رغم اهمیتش تاکنون در دستور کار قرار نگرفته است؟ چرا جوانان امروز دین و دینداری را تنها در انسانیت می‌بینند و اعتقاد چندانی به حفظ آداب و رسوم ندارند؟ چه راهکارهایی جهت جذابیت بخشیدن به گهنبارها برای مشارکت بیشتر نوجوانان و جوانان وجود دارد؟ در دین زرتشتی روح و روان هر دو وجود دارد و یا تنها روان است که پس از مرگ باقی می‌ماند؟ و …

خورشیدیان در بخشی از سخنانش، باور به اهورامزدا، باور به پیامبری اشوزرتشت، باور به روان و جهان مینو، باور به به برابری حقوق انسان‌ها، باور به فرشگرد (تازه‌کردن فروع بر پایه اصول بالا به روش مثبت و سازنده) را به‌عنوان برخی از پایه‌های دین زرتشتی برشمرد.

ناهید فلفلی فرنشین کمیسیون دینی انجمن زرتشتیان شیراز در بخش تقدیر از آموزگاران در سخنانی از آموزگاران پیشکسوت به نیکی یاد کرد و گفت: «آموزگاران کلاس‌های دینی هیچگاه توقع قدردانی و هدیه نداشته اند و آموزش دانش‌آموزان افتخار بزرگی است که نصیب ما آموزگاران شده و خوشحالی و خوشبختی بدون وصفی را برایمان به دنبال داشته است.»

در طول این نشست با چای و شیرینی و در پایان آن با شام از باشندگان پذیرایی انجام شد.

موبد دکتر اردشیر خورشیدیان که 17 سال به عنوان فرنشین و هموند انجمن موبدان تهران فعالیت داشت، پیش از این در خردادماه 1398 نیز در جلسه‌ی پرسش و پاسخی در شهر شیراز باشنده شده بود.

۱
شهرام پوردهی هموند هیئت رئیسه انجمن زرتشتیان شیراز

۲ ۳

۴
اجرای بندی از گاتها توسط پارسا دهموبد شریف آبادی

۵ ۶

۷
موبد دکتر اردشیر خورشیدیان

۸

۱۰
سخنرانی خسرو قدس فرنشین انجمن زرتشتیان در ستایش آموزگار
۱۱
تقدیر از آموزگاران کلاس های دینی
۱۲
ناهید فلفلی فرنشین کمیسیون دینی انجمن زرتشتیان شیراز

۱۳ ۱۴ ۱۵

فرتورها از  پریسا و پرنیان کوکلری است.

۴۰۹۰

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. مراسم دعا و نیایش در هر نقطه ای به انسان آرامش میدهد،حال آن نقطه کنیسه باشد یا کلیسا،معبد باشد یا مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-29