لوگو امرداد

به کارزار درخواست مرمت و نگهداری مجسمه فردوسی در دهکده گردشگری گردنه حیران بپیوندید

در پی انتشار خبر ویرانی تندیس فردوسی در گردنه‌ی حیران، شماری از «دوستداران میراث فرهنگی ایران» در کارزاری برای مرمت و نگاهبانی از این تندیس از عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در خواستند تا همراه آن‌ها در این کوشش فرهنگی باشد.

FERDOUSI

تندیس فردوسی پیش از ویران‌گری‌ها (گردنه حیران)

در نیمه‌ی نخست تیرماه 1399 خورشیدی بود که تندیس فردوسی بزرگ در دهکده‌ی گردشگری حیران، با آرمان پاس‌داشت ادبیات و فرهنگ و شناساندن نامداران ادبی ایران به گردشگران خارجی، در دهکده گردشگری حیران (در آستارا) برپا شد.
در آن زمان مدیر دهکده‌ی گردشگری حیران آستارا در حاشیه‌ی رونمایی از این تندیس، هزینه‌ی ساخت آن را 150 میلیون ریال برآورد کرده بود (ایسنا- 14 تیر 1399). این تندیس که دربالاترین نقطه‌ی گردشگری حیران برپا شده بود، کار هنرمندی مشهدی بود.

download 1

نشانه‌های تخریب بر تندیس فردوسی (گردنه حیران)

کارزاری برای پاسداری از تندیس فردوسی

اکنون محمد کیان‌بخت، از کنشگران میراث فرهنگی، در نامه‌ای به ضرغامی، خبر از تخریب تندیس فردوسی به‌ شیوه‌ای «مغرضانه» داده است. او در نامه‌ی سرگشاده‌ی خود نوشته است: «مجسمه سنگی فردوسی بزرگ، حماسه‌سرای بی‌همتای ایران و جهان در شهرک گردشگری حیران (گردنه حیران) توسط عده‌ای نابخرد به‌صورت مغرضانه دچار تخریب شده است و چنانچه مسوولان مربوطه در این زمینه کوتاهی کنند، به‌زودی کل اثر تخریب خواهد شد. همچنین بر اساس بازدید میدانی می‌توان به راحتی متوجه این موضوع شد که زیرسازی مناسب برای نصب این مجسمه باشکوه انجام نگرفته است و هر لحظه بیم آن می‌رود که کل اثر به‌واسطه عدم تمهیدات مناسب، سقوط کند».
او در ادامه افزوده است: «ما دوستداران فرهنگ و هنر ایران از جنابعالی تقاضا داریم با روشی علمی و اصولی این اثر باارزش را از گزند آسیب‌های طبیعی و دشمنان ایران‌زمین مصون نگه دارید (با نصب محافظ، زیر سازی و…). ضمن تجدید احترام، پیشاپیش از بذل عنایت شما کمال تشکر و سپاس را داریم».

این کارزار، 26 اردیبهشت 1403 راه‌اندازی شده است و تا 15 اردیبهشت‌ماه 1406 ادامه دارد.

هشتگ رسمی: #مجسمه_فردوسی_گردنه_حیران

برای پیوستن به این کارزار و امضای آن به این نشانی بروید.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

2 پاسخ

  1. فردوسی بزرگ ، نماد سرزمین خردمندان ایران ورجاوند است ، دریابیدش که وظیفه ایست سترگ…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-24